Industriální styl je velice osobitý styl bydlení, který vůbec není strohý. A také rozhodně není pouze o plechu a betonu. Díky šikovné kombinaci prvků můžete i v industriálním stylu dosáhnout velmi originálního interiéru. Hodí se otevřených prostorů, v nichž více vynikne. Působivý je však i v malých bytech v paneláku. Víme, jak si můžete přetvořit svůj interiér v industriálním stylu.
Industriální styl vás okouzlí svou jedinečností
Industriální styl nevznikl jako módní trend. Nejde o žádný nový hit, vznikl totiž v polovině minulého století. Z továrních hal se postupně dostal do bytů. A dnes je nevšedním stylem bydlení pro každého. U industriálního stylu je důležité zachovat původní architekturu. Hodí se všude tam, kde jsou vysoké stropy a velká okna. V žádné místnosti by neměla chybět alespoň jedna dřevěná nebo cihlová stěna. Proporce místnosti se zvětšují rušením stěn. Stěnami oddělené jsou obvykle pouze ložnice a koupelna. Má rád minimalismus a miluje věci z druhé ruky. Hlavními materiály tohoto stylu jsou kov, dřevo, sklo, keramická dlažba, kůže, kámen a beton. Typickými barvami jsou kombinace neutrálních barev, tedy černé, bílé a šedé. K nim je pak možné přidružit i světle hnědou, námořnickou modrou a antracitovou. Pro prozáření interiéru se používá také jasně červená, vínová, citronově žlutá, petrolejová nebo oranžová.

Typické prvky industriálního stylu
Pro industriální styl jsou typické odhalené ocelové nebo betonové konstrukce, velká členěná okna, betonové podlahy, odhalené nosníky nebo sloupy, cihlové stěny, elektroinstalace i vodovodní potrubí vedené na povrchu. Do toho všeho zasazené funkční kusy nábytku. Chybět by neměla masivní světla, ani výrazné podlahy. Nebojte se kombinovat staré s novým. Ideální je proto starý nábytek.
Co se týká kovu, hlavní slovo zde má železo, ocel a hliník. Jen zřídkakdy se použije měď, bronz nebo nikl. Kov se nikterak neupravuje. Patina je pozitivem.
Velmi důležitým prvkem jsou i rostliny, které by měly být velké a ozdobné listem.

Jak zařídit dům v industriálním stylu
Industriálně zařízené prostory se vyznačují minimalistickou jednoduchostí. Typické pro ně jsou čisté rovné linie, vzdušný prostor a minimum nábytku. Hrany jsou ostré. Stůl je z mohutného masivu. V interiéru mohou být různým způsobem zakomponovány třeba štafle, plechové šatní skříňky, kartotéky a podobně.
Významným faktorem je samozřejmě i světlo. Industriálnímu interiéru svědčí staré tovární lampy, podlahové reflektory, různé lucerny a petrolejové lampy.

Ani v industriálním interiéru nesmí chybět originální doplňky
I když industriální styl nehýří nábytkem, ani barvami, doplňky nesmí chybět. I když i s nimi opatrně. Co si do takového interiéru pořídit?
Chybu rozhodně neuděláte, když si pořídíte nějaké rozměrné plátno v černobílém provedení. Ideální je abstraktní umění, grafiky nebo fotografie. Dalšími vhodnými dekoracemi jsou velké keramické květináče a kovové nádoby nejen na pokojové rostliny. Hodí se sem také různé věšáky, svícny, originálně řešené police, plechové cedule, dřevěné přepravky, černé tabule, svícny a držáky. Velmi výrazným prvkem jsou bezesporu nástěnné hodiny a kusový koberec nebo zrcadlo. Na záclony a ubrusy však rozhodně zapomeňte. Příhodnou náhradou jsou rolety. K ozdobám v industriálním stylu patří bezesporu i různé nápisy nebo kovové součástky z různých strojů (třeba kotouč z cirkulárky).

Publikováno: 20. 5. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)
, Profil autora: Adriana Dosedělová