reklama

Stavební materiál vybírejte takový, který je blízké vašemu srdci

Za stavební materiál je možné považovat cokoli, z čeho lze stavět: cihla, hlína, dřevo, kov… Přitom pocitově jste limitováni pouze tím, co je vám sympatické. Pochopitelně, že existují i další omezení ve formě regulativů pro danou oblast, norem a dostupnosti. Základní informaci poskytne příslušný stavební úřad.

Za stavební materiál je možné považovat cokoli, z čeho lze stavět: cihla, hlína, dřevo, kov… Co byste ale měli před zahájením stavby vědět? Čtěte u nás.
Stavební materiál vybírejte takový, který je blízké vašemu srdci

Spektrum stavebních materiálů je nepřeberné. Ještě do 19. století šlo výhradně o přírodní materiály, které vycházely z kamene, dřeva, nepálených a pálených cihel. Pokrok však nezastavíš, a tak se objevila litina, ocel, kompozitní materiály – dřevotříska, sádrokarton, beton, sklolaminát a podobně.

Nezoufejte však z takové přemíry možností. Položte si otázku: Chci mít stavbu ze dřeva, cihel, či panelů? Chci pasivní nebo energeticky úsporný dům? Chci jej dodatečně zateplovat? Ekonomické hledisko zde prakticky nehraje roli, protože s trochou zjednodušení lze říci, že hrubá stavba domu vyjde na takřka podobnou částku. Proto jsme hned v úvodu napsali: Stavte z toho, co je blízké vašemu srdci.

Stavební materiály není dobré v jedné konstrukci příliš kombinovat
Stavební materiály není dobré v jedné konstrukci příliš kombinovat

Ne, lidové tvořivosti

Jednu věc je však dobré mít na paměti: Nekombinujte zbytečně jednotlivé stavební materiály v případě konstrukcí. Všichni víme, jak to dopadlo, když pejsek s kočičkou vařili dort. Výrobci své produkty většinou dodávají jako certifikovaný systém. To znamená, že je potřeba dodržet technologické postupy a skladbu jednotlivých materiálů. Vnitřní omítky musí korespondovat s vhodnou konstrukcí a o vnějších omítkách to platí dvojnásobně.Pokud si vyberete vhodný stavební materiál, najděte si renomovaného výrobce a všechny informace získáte na jednom místě.

Stavět z cihly, dřeva nebo třeba pórobetonu?
Stavět z cihly, dřeva nebo třeba pórobetonu?

Pro základní orientaci

Již jste se rozhodli, z čeho budete stavět? Cena stavebních materiálů ovlivňuje náklady na hrubou stavbu minimálně. Proto se raději zaměříme na jejich užitné vlastnosti, které ovlivňují náklady na bydlení i jeho kvalitu.

Než začnete stavět, je potřeba si rozmyslet, jaký stavební materiál zvolíte
Než začnete stavět, je potřeba si rozmyslet, jaký stavební materiál zvolíte

Klasická cihla

Jde o klasiku prověřenou staletími. Cihly jsou pevné a nehořlavé. Mají horší tepelně izolační vlastnosti a výsledné dílo je nutné dodatečně kovat (např. 20 cm pěnového polystyrénu, minerální vata…). Výrobci si jsou vědomi tohoto nedostatku, a proto nabízejí již zateplené cihly. Jsou sice dražší, ale odpadne nutnost dodatečného zateplování. Konstrukce domu je kompaktnější a ušetříte zhruba tisíc korun za metr čtvereční za zateplení…

Stále oblíbenější jsou cihly nebo pórobetonové tvárnice s integrovaným izolačním materiálem. Jedná se většinou o pěnový polystyren nebo minerální vatu umístěnou ve svislých dutinách tvárnice. Takovéto bloky se stavějí na sebe, spojují se lepidlem, maltou nebo zdící pěnou a umožňují realizovat i pasivní dům, přičemž jeho zdivo bude pouze jednovrstvé.Rychlost výstavby limituje poněkud i doporučení, že je dobré hrubou stavbu nechat přes zimu vymrznout.

Vápenopískové bloky se ukládají nasucho
Vápenopískové bloky se ukládají nasucho

Vápenopískové bloky

Vápenopískové bloky se ukládají nasucho, např. VPC, VAPIS či skořepinové betonové tvárnice. Dají se užít jak pro nosné, tak pro výplňové dělicí stěny, zejména pro svou pevnost v tlaku a zvukově izolační vlastnosti. Tyto systémy mají velmi nízký tepelný odpor, proto se masivně zateplují až 20 cm polystyrenu. Vápenopískové cihly (VPC) se dají použít pro obvodové i vnitřní zdivo, hodí se i pro vyzdívání tepelně izolačních vícevrstvých obvodových stěn. Někteří výrobci nabízí ucelené systémy vápenopískových cihel a izolačního materiálu.

Ytong je stálice mezi stavebním materiálem
Ytong je stálice mezi stavebním materiálem

Skryté bednění (třeba Canaba, Izoblok, Durisol, Velox)

Jde o bednění vylívané betonem. Systémy vychází z toho, že postavíte bednění, jehož částí je z venku, zevnitř či z obou stran již od výrobce připevněná izolace – nejčastěji polystyren nebo jde přímo o betonové prefabrikáty. K výhodám patří rychlost výstavby, vysoká pevnost a tenčí zdi. K nevýhodám patří ztížená možnost dodatečných změn.Keramzitové tvárnice, jako je např. GT Hotblock nebo Liapor, mají vysoké hodnoty tepelného odporu a není je nutno zateplovat.

Dřevostavba

Pozor nezaměnit se srubem. Kupříkladu na dřevostavbu rodinného domu se spotřebuje přibližně pouhých osm kubických metrů dřeva. Jde o sendviče, jejich základem jsou dřevotřískové desky. K výhodám této technologie jednoznačně patří tepelně izolační vlastnosti a rychlost a čistota výstavby. V určitých ohledech i nižší cena. Nevýhodou jsou horší akustické parametry v domě. Dodatečné opatření by eliminovalo relativně nižší cenu.

Dřevostavba se od srubu liší v použitém stavebním materiálu
Dřevostavba se od srubu liší v použitém stavebním materiálu

Srubové a roubené stavby jsou vytvořené ze silných, vodorovně kladených trámů či kulatiny. Předností je vysoká odolnost vůči vlhkosti a vodě, účinná akustická izolace, stěny dobře vyrovnávají tepelné rozdíly. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, dům je náročnější na údržbu.

Další členění a možnosti stavebních materiálů najdete na www.NejRemeslnici.cz.

Publikováno: 4.3.2019, Autor: Nejřemeslníci.cz (text a foto), Profil autora: Redakce