reklama

Jak se zbavit zatuchliny v chatě

Mít svou chatu nebo chalupu je snem mnoha lidí. Kdo však takovou nemovitost vlastní, ví, že nepřináší jen radosti, ale také starosti. Jednou z nich může být zatuchlý vzduch, který nemilosrdně udeří do nosu hned u vstupu. Jak si ale se zatuchlinou poradit a při nejlepším se jí nadobro zbavit?

Koravent 100
i (Zdroj: KORADO)
Jak se zbavit zatuchliny v chatě (Zdroj: KORADO)

V chalupách, které jsou celý týden uzavřené a nevětrané, se drží vlhkost a vznikají plísně. Právě ty s sebou přináší celou řadu zdravotních rizik, jako jsou alergie, kožní vyrážky, potíže s dýcháním či bolesti hlavy. Zajistit průběžné větrání objektu po dobu vaší nepřítomnosti se může jevit jako nesplnitelná mise, přesto tomu tak není.

Rychlá rada zní: pokud tedy nejde o vaši první letošní návštěvu chaty, ihned po svém příjezdu otevřete všechna okna i dveře, a to i tam, kde obvykle nevětráte (půda, sklep), aby mohl vzduch proudit. Z dlouhodobého hlediska byste ale měli uvážit investici do moderních pomocníků, kteří pravidelné větrání zařídí za vás i v době vaší nepřítomnosti.

KORASMART 13001400_07
i (Zdroj: KORADO)
Rekuperační jednotka se hodí do každé místnosti, kde je potřeba obměna vzduchu (Zdroj: KORADO)

Naprogramujte si větrání

Jako řešení se nabízí pořízení programovatelné větrací jednotky. Některé z nich představují způsob řízené výměny vzduchu podle potřeby aktuálních obyvatel objektu. Tajivá jednotka zajistí automatické větrání a vysoký útlum vnějšího hluku, a to v jakoukoli denní či noční hodinu nebo v době, kdy v chalupě nikdo není. Díky filtrům nehrozí problémy s prachem nebo pyly. Mezi přednosti patří možnost naprogramování času a délky doby větrání, ale i např. signalizace výměny filtru prachových částic. Indikátor jednotky totiž sám upozorní na to, kdy je třeba filtr vyměnit.  Je  vhodná do chat a chalup všech velikostí.

i (Zdroj: KORADO)
Lokální větrací jednotka s rekuperací a útlumem hluku (Zdroj: KORADO)

Ještě vychytanější řešení může představovat lokální větrací jednotka s rekuperací a útlumem hluku. Takový přístroj mimo jiné disponuje funkcí automatického odvlhčování. V létě je totiž doporučena správná vlhkost vzduchu v místnosti od 40 do 50 %, v zimě je to od 45 do 60 %. Pokud vlhkost vzduchu v místnosti klesne pod 55 %, přístroj se automaticky přepne na základní stupeň větrání. Pakliže vlhkost vzduchu v místnosti přesáhne 55 %, automaticky zvýší průtok vzduchu. V případě že má venkovní vzduch vyšší vlhkost než vzduch v místnosti, funguje pouze na základní stupeň větrání, aby venkovní vzduch dále nezvyšoval vlhkost v místnosti. Rozhodně jej tedy využijete v místech, kde nemáte možnost pravidelně větrat. Jeho tichý provoz si vás jednoduše získá a díky volitelným filtrům vás už nebudou obtěžovat pyly a další nečistoty z venku, které se do obydlí běžným větráním dostanou. Přístroj se správně zvoleným filtrem tak může pomoct řešit problémy alergiků či osob s respiračními obtížemi.

korasmart proudeni2
i (Zdroj: KORADO)
Malá větrací jednotka s útlumem hluku (Zdroj: KORADO)

Jak funguje rekuperace tepla?

  • Přívod čerstvého studeného venkovního vzduchu
  • Odvod teplého znečištěného vzduchu z místnosti
  • Zpětné získávání tepla – prostřednictvím výměníku teplo z odváděného vzduchu předehřívá čerstvý nasávaný vzduch
  • Předehřátý čerstvý vzduch proudí do místnosti bočními otvory zamezujícími vzniku průvanu
korasmart proudeni1
i (Zdroj: KORADO)
Víte, jak funguje rekuperace? (Zdroj: KORADO)

Publikováno: 14.6.2020, Autor: KORADO (text a foto), Profil autora: Redakce