Úspora energií v rodinném domě

Ekologie hraje prim všude okolo nás. Měli bychom vědět, že ekologicky můžeme smýšlet i my, protože uspořením energií v rodinném domě nejen zatížíme méně prostředí kolem nás, ale také spoříme finance v našem rodinném rozpočtu. Pojďme se podívat na největší žrouty energií v naší domácnosti a řešení, jak co nejvíce ušetřit náš rozpočet.

Úspora energií v rodinném domě (Zdroj: Depositphotos)

Bezpochyby největší položkou za energie je vytápění, následované ohřevem vody a elektrospotřebiči. První a největší opatření, vedoucí k úsporám je omezení úniků tepla z domu, řešené například zateplením a výměnou zdroje tepla za modernější s vyšší účinností, a tedy menšími ztrátami. Velkou měrou se na úsporách podílí také efektivnější regulace topného systému.

Tepelné ztráty
Úsporu energie výrazně sníží správná izolace (Zdroj: Depositphotos)

Cesta k úsporám není složitá

Energii a finance šetříme nejen různými systémy, které mohou snížit výdaje za nejnáročnější položky rozpočtu domácnosti. K úsporám přispívá také používání moderních elektrospotřebičů, které jsou proti svým předchůdcům podstatně méně energeticky náročné. Životnost spotřebičů činí v dnešní době do deseti let. Jejich životnost, ale také velikost energetických úspor můžeme ovlivnit jejich vhodným používáním. Mnozí uživatelé o dobrých radách vědí, avšak s nimi nepracují, protože okamžitá spotřeba rodinný rozpočet jen tak nenafoukne. V ročním zúčtování energií ale může být položka za elektřinu poměrně dost překvapivá, kdy býváme zaskočeni především větším nedoplatkem v řádu tisíců korun.

Nedoplatky
Nedoplatek za energie může být i značný zásah do rozpočtu (Zdroj: Depositphotos)

Jedním z nejtypičtějších elektrospotřebičů je lednička. Její energetická náročnost je na štítku, kterým musí být označen dnes každý elektrospotřebič v domácnosti. Kromě třídy je na energetickém štítku uvedena také roční spotřeba v kWh. Pro roční náklady v korunách stačí tento údaj spotřeby vynásobit číslem 4,5 a hned je k dispozici údaj, který řekne, kolik nás ročně takový spotřebič stojí v nákladech za energie. Dnešní produkce ledniček s mrazákem se pohybuje ve třídách od A do A+++, přičemž rozdíl mezi nimi v energetických výdajích může být až dvojnásobný. Starší lednice třídy B nás může stát až 2 000 Kč ročně. Aby ale každá chladnička dobře fungovala a byla úsporná, musíme jej minimálně dvakrát do roka odmrazovat a zajistit, aby dobře odcházelo teplo ze zadního segmentu přístroje.

Spotřebiče
Zkontrolujte energetickou spotřebu lednice, myčky nebo televize (Zdroj: Depositphotos)

Kromě ledničky také nejčastěji používáme pračku nebo myčku nádobí. I tyto přístroje vyskytují v rozmezích tříd A až A+++ a rozdíl v ročních nákladech je také dvojnásobný. U pračky v rámci úspor používáme delší cykly s nižší teplotou. U myčky na nádobí potom zapínáme vhodný program až tehdy, když zařízení zcela naplníme špinavým nádobím.

Cesta k úsporné domácnosti vede i přes používání moderních a energeticky nenáročných svítidel, jako jsou například LED žárovky. Oproti původním klasickým žárovkám je jejich spotřeba téměř na úrovni jedné sedminy. Vůbec jim neškodí časté zapínání a vypínání a pokud nesvítíme zbytečně, ušetříme v souhrnu za rok opět nemalý výdaj.

LED světlo
Výměna žárovek za LED světla vám výrazně sníží náklady (Zdroj: Depositphotos)

Jak nejlépe nastavit zálohy za energie?

Pokud se jedná o nové odběrné místo, pak s tím pomůže dodavatel, který zváží zálohy podle toho, jaké spotřebiče v domácnosti máme. U stávajících odběrných míst se vychází ze záloh na energie z předchozího roku. Samozřejmě, spotřebu je možné aktuálně hlídat pomocí některých chytrých řešení, která nás zbaví nepříjemných překvapení v ročním zúčtování za energie. Někteří dodavatelé již dnes nabízejí aplikaci, která se instaluje do mobilních zařízení a umožní sledovat aktuální spotřeby energií. Například u plynu je možno sledovat spotřebu pomocí plynoměru s připojeným zařízením, které odesílá data přímo do aplikace. Podle aktuální spotřeby je potom možné spotřebu předvídat, stejně tak jako nutnost zvýšení zálohových plateb. Připojený senzor spotřeby lze získat formou měsíčního pronájmu.

Autor: Jaromír Malich (text), Depositphotos (foto)

Související k tématu