reklama

Stojací a stolní lampa v moderním interiéru převzala roli designového solitéru

Osvětlení rozhodně neplní pouze funkční roli. Avšak v moderních otevřených obytných prostorách, které propojují kuchyni, jídelnu a obývací pokoj, převzaly stojací lampy a též stolní lampy doslova roli soch. Klasické sochy dnes do interiérů vpouštíme málokdy. S radostí ale využíváme, že jejich roli přebírá právě designové osvětlení.

i (Zdroj: e-light.cz)
Stojací a stolní lampa v moderním interiéru převzala roli designového solitéru (Zdroj: e-light.cz)

Světlo dokáže zcela změnit náš interiér. Vytváří atmosféru podle barvy, intenzity i rozmístění světelných zdrojů. Krásná lampa se však dokáže v interiéru vyjímat doslova jako socha. Tradiční členění osvětlení na stropní, stojaté, nástěnné a stolní lampy se sice stále používá, módním je ale tyto role mixovat a měnit. Nad jídelní stůl kdysi jednoznačně patřilo stropní světlo. Dnešní moderní jídelna si ráda dopřeje intimitu, kterou jí poskytne stolní lampa. Vždyť pokud si můžeme dovolit stůl naddimenzovat, tak se na něj stolní lampa perfektně hodí. Nemusí tak skončit pouze na nočních či pracovních stolcích.

BONE Stolní kancelářská lampa
i (Zdroj: e-light.cz)
Nekupujte si sochy, kupujte si designové lampy

Stejnou stolní lampu pak jako prvek můžeme zopakovat v dalších částech interiéru. Vyjímat se bude na komodách v obývací části, ale klidně i na té části kuchyňské linky, která slouží spíše k „vystavování“ designových přístrojů či nastylovaných luštěnin a těstovin do skleněných dóz. Nemusíte to pokládat za zcela praktické, atmosféru to však kuchyni dá naprosto dokonalou.

i (Zdroj: e-light.cz)
Tato betonová minilampa nahradí i nebezpečné svíčky v interiéru

Velkou roli v interiéru převzaly i stojací lampy

 I ty odvážně nahrazují nejen roli stropních svítidel, ale rovněž majestát lustrů. Tradiční víceramenný lustr v obývacím pokoji ztratil svoji nadvládu nad prostorem. Nad sedací soupravou se dnes pyšně ční stojací lampa s dobře vyváženou konstrukcí. Ta je vždy základem kvalitní stojací lampy. Stejně tak dokáže osvětlovat i jídelní stůl. I zde, dokonce v kombinaci se stolní lampou, umí nabídnou atraktivní designový prvek.

BALANCE Stojací pokojová lampa
i (Zdroj: e-light.cz)
Stojací lampy nahradily v interiéru tradiční lustry

Stojací lampy bez dlouhého ramena poskytují jemnější večerní osvětlení. Jsou elegantnější, než nástěnné lampy a vytváří příjemnou atmosféru. Některé se hodí i jako čtecí lampy, i když stále více čteme na podsvícených displejích a než přímé světlo na čtecí plochu oceňujeme rozptýlené tlumené světlo po okolí.

CESENA LED 12W 4404 Stojací pokojová lampa
i (Zdroj: e-light.cz)
Modernímu interiéru sluší industriální i retro lampy

Stolní lampy i do home office koutků

Ještě jednou se vrátíme ke stolním lampám. Koronavirus nás donutil konečně si doma zřídit home office koutek. Takže ať již jsme se s ním natlačili do obývacího pokoje, do ložnice, nebo jsme jediné místečko našli v předsíni, komfort a styl našemu pracovnímu místu přidá stolní lampa. Už nepíšeme rukou, často i různé dokumenty čteme pouze na monitoru či notebooku, takže intenzita i směr světla, který potřebujeme k práci, se změnil. Určitě však na stolní lampu na pracovním stolu nezapomínejme. Tma či nesprávné osvětlení pracovního místa zvyšuje naši únavu, snižuje produktivitu a podepisuje se trvale i na kvalitě našeho zraku.

PRYAN TABLE 1X40W E27 230V IP20 D=160MM Stolní kancelářská lampa
i (Zdroj: e-light.cz)
Pracovní stolní lampa je pro home office koutek důležitá i v době svítících obrazovek

Moderní osvětlení z E-light.cz

Pojďte vylepšit svůj interiér. Dobré světlo umí modelovat v prostoru, dává věcem v interiéru jinou formu i hloubku. Zkuste využít stolní lampy a stojací lampy moderně a netradičně. E-light.cz vás však nezklame, ani když hledáte lustr, stropní svítidlo, nástěnné světlo, bodová světla, venkovní osvětlení a vlastně úplně vše co se osvětlení týká.

Publikováno: 2. 7. 2020, Autor: e-light.cz (text a foto), Profil autora: Redakce