reklama

TOP 12 doma pěstovaných tropických rostlin

Už dávno české domácnosti nezdobí pouze macešky a muškáty. Své trvalé místo u nás našly už i tropické rostliny. A nutno říct, že výběr je v obchodech skutečně veliký. Vybírat si můžete mezi tropickými rostlinami dekorativními listem i květem. Tyto květiny mohou růst přímo, ale může jít i o květiny rostoucí převislým způsobem. Dost tropické jsou také sukulenty. Tropické rostliny však neplní pouze naše domovy, ale i zahrady.

TOP 12 doma pěstovaných tropických rostlin

Jaké tropické rostliny můžete pěstovat doma?

Citrusy

Mezi nejoblíbenější doma pěstované tropické rostliny patří citrusy. Můžete je pěstovat přímo v obýváku, ale i v zimní zahradě. K těm nejoblíbenějším patří pomerančovník, kterému se daří v propustné půdě. Je nutné, aby byl zasazen do nádoby s drenáží z keramzitu, protože jinak hrozí, že dojde k přemokření a budou mu hnít kořeny. První pomeranče můžete sklidit již za dva roky. Oblíbený však je i Kantonský citronovník, který je křížencem mandarinky a citronovníku. Jde o velmi odolnou rostlinu, která zvládne i nedostatek vláhy. Citrusy pravidelně přihnojujte hnojivem pro citrusy a pravidelně je zalévejte.

Citrusy
Citrusy

Banánovník

I když se vám to bude zdát neuvěřitelné, ve skutečnosti banánovník doma pěstovat skutečně můžete. A dokonce v květináči. I když v něm vyroste jen do výšky 80 centimetrů. Pokud ho chcete pěstovat doma, najděte mu světlé místo bez přímého slunce anebo polostín. V zimě pak nedopusťte, aby byl v místnosti, kde je teplota nižší než 15 stupňů.

Banánovník
Banánovník

Bromélie

Bromélie pocházejí z Latinské Ameriky a Karibiku. Existuje jich nespočetné množství druhů.Jejich typickým představitelem je Echmea, která se vyznačuje výrazným atypickým květem. V květináči dorůstá až do velikosti 30 centimetrů. Květinu pěstujte na světlém stanovišti, ale zvládne i polostín. Zalévat byste ji neměli jen do květináče, ale i do listové růžice. Aby se jí dařilo, potřebuje rosení.

Echmea
Echmea

Kávovník

I pěstování kávovníku je u nás velice oblíbené. Jeho pěstování je poměrně snadné. V zimě však nesmí být v místnosti, kde je teplota nižší než 16 stupňů Celsia, protože vám začne žloutnout a je ho zapotřebí také pořádně vlhčit, jinak začne schnout a hnědnout. Ideální je, když k tomu použijete vlažnou měkkou vodu. Každý rok ho v únoru nebo březnu přesaďte do většího květináče.

Kávovník
Kávovník

Asparágus

Možná by vás to nenapadlo, ale asparágus k nám přišel až z Jižní Afriky. I když si ho možná spojujete spíše s kyticemi, ona je to i velmi odolná pokojová rostlina. Hodí se především pro ty, co nemají na péči zrovna příliš času. V zimě je mu dobře v místnosti, kde se teplota pohybuje mezi až stupni Celsia. Zvládne i proschnutí substrátu. Nepotřebuje ani příliš velkou vzdušnou vlhkost. Snese slunce i polostín. Jeho plody jsou však jedovaté.

Asparágus
Asparágus

Bambus

V poslední době je velmi oblíbenou a vyhledávanou tropickou rostlinou také bambus. Aby se mu dařilo, potřebuje jasné stanoviště s rozptýleným světlem. V nejhorším případě polostín. V zimě jí nedávejte tam, kde teplota nepřekročí 7 stupňů Celsia.

Bambus
Bambus

Kurkuma

Kurkumu bychom obvykle hledali ve nějaké dóze v kuchyni. Víte však, že ji můžete také pěstovat? Kurkuma je rostlina, která k nám přišla z jihovýchodní Asie. Málo se však ví, že jejím kořenem není nikdo jiný než zázvor. Rostlina se vyznačuje krásnými fialovými a růžovými květy. Květ vydrží až tři měsíce. Květinu dávejte na přímé slunce. V zimě ji pak umístěte na světlé, ale chladné stanoviště. V létě hodně zalévejte.

Kurkuma
Kurkuma

Fitónie

Fitónie je plazivou rostlinou původem z tropických deštných pralesů v Jižní Americe. Vyznačuje se drobnými listy s výraznou barevnou žilnatinou. Tato rostlina preferuje stín. Její substrát nesmí nikdy vyschnout, jinak se jí začnou kroutit listy. Když ji zase přelijete, zežloutne. Nesmí se zalévat příliš studenou vodou. Potřebuje rosit. V zimě nesmí být v místnosti, kde teplota klesá pod 15 stupňů Celsia.

Fitónie
Fitónie

Strelície

Strelície je nádherná. Nemusíte si ji kupovat v řezané podobě, klidně si ji můžete vypěstovat sami. Rostlina roste až do metrové výšky a bývá široká přes 60 centimetrů. Ke svému životu proto potřebuje dostatečný prostor. Aby se jí dařilo, mějte ji tam, kde je teplo a slunečno. Jinak potřebuje střední zálivku a hnojení dvakrát do měsíce. V zimě pak potřebuje nižší teplotu, menší zálivku a nehnojení. Jednou za čas jí omyjte listy.

Strelície
Strelície

Rhoeo spathacea

Tato okrasná rostlina k nám přišla z Mexika. Její ozdobou jsou její listy, které jsou na líci zelenavé nebo s krémově žlutými proužky a na svém rubu jsou pak tmavofialové. Jednotlivé listy jsou dlouhé dvacet až 30 centimetrů a široké tři a půl centimetru. Kvete malými bílými květy. Květinu je dobré postavit na světlé teplé východní nebo západní okno. Nesmí však být na přímém slunci. Vyžaduje mírnou zálivku. Nesmí jí však vyschnout půda. Nesmí se zalévat studenou vodou. Vyžaduje i zvýšenou vlhkost. Květináč proto postavte na misku s vlhkým štěrkem a denně roste. Jinak dojde k hnědnutí špiček listů.

Rhoeo
Rhoeo

Eschynantus

Eschynantus je keř nebo polokeř, který se vyznačuje převislými nebo pnoucími výhony. Zdobí ji listy i květy. Potřebuje umístit na světlé místo, které je chráněné před přímým sluncem. Potřebuje stálou teplotu mezi 20 až 25 stupni Celsia. Hodí se do závěsných nádob. V zimě by pak měla být v místnosti, kde je stabilní teplota o 15 až 18 stupních Celsia. Zálivku potřebuje střední s nízkým obsahem vápníku. V zimě se tolik nezalévá. Eschynantus nesnáší přemokření, a proto potřebuje drenáž. Po odkvětu by se rostlina měla seříznout na jednu třetinu. Nestálá teplota vede k opadávání listů a květů.

Eschynantus
Eschynantus

Adenium

Adenium pochází z Arábie a tropické Afriky. Jde o rostlinu s podlouhlými kožovitými listy na silném kmínku. Rostlina kvete jednoduchými růžovými květy. Tak trochu se podobá zmenšenému oleandru. Rostlina potřebuje světlo, ale nesmí na ostré slunce. Mezi jednotlivými zálivkami potřebuje proschnout, nicméně přežije i občasné přelití. V zimě nesmí být v místnosti, kde je teplota méně než 15 stupňů Celsia.

Adenium
Adenium

Publikováno: 23. 3. 2019, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos.com (foto), Profil autora: Redakce