reklama

Falcované střešní krytiny jsou osvědčenou volbou, která vás nezklame

Pokud právě řešíte výměnu střešní krytiny za novou, na chvíli zastavte a odpočívejte. Není zapotřebí se hnát za objednávkou střešní krytiny, na její výběr máte dost času a také materiálových možností. Jistotou v otázce kvality provedení a životnosti jsou falcované krytiny, které jsou tradičním výrobkem, jenž nezklame a nabídne rychlou montáž i dlouhou životnost.

Falcované střešní krytiny jsou osvědčenou volbou, která vás nezklame (Zdroj: Lindab)

Základem každé falcované střešní krytiny je kovový svitek, který se dle potřeby výrobce zpracovává do potřebného tvaru. Nedílnou součástí výsledné desky na střeše je falc, to je stojatá drážka. Dřívější falcované plechy bylo nutné pracně ručně montovat, ale dnešní doba je plná moderních vychytávek. Desky se k sobě jednoduše zafalcují pomocí speciálního stroje, tím veškerá pracnost končí. Nicméně pro nájezd stroje je zapotřebí drážky připravit. Samozřejmě, montáž falcované krytiny je vhodné svěřit odborníkům, kteří si s celou činností dobře poradí.

Střecha
Drážková krytina představuje způsob zastřešení prověřený mnoha lety používaní i v náročných horských podmínkách (Zdroj: Lindab)

Falcované střechy mají obrovskou výhodu v těsnosti. Po zafalcování jednotlivých střešních pásů se stává ze střechy velmi těsná skořepina, která zvládne i velmi nepříznivé počasí. Základem je nutnost přípravy podkladu ze dřeva nebo OSB desek, aby plechové profily po celé své délce na podkladu seděly. Pokud dojde ke špatné montáži, i při sebemenším pohybu po střeše může pak dojít i na poškození krytiny. Velkou neznámou je hlučnost střechy například při dešti. Pokud je střecha postavena správně, do obydlí proniká stejně hluku jako v případě jiných krytin.

Tvary
Falcované krytiny jsou neobyčejně flexibilní (Zdroj: Lindab)

Ze kterých materiálů se vyrábí falcované krytiny?

 • Hliníkový plech;
 • nerez;
 • titanzinkový plech;
 • mosazný plech;
 • měděný plech;
 • pozink;
 • poplast;
 • ocelový plech;
 • pocínovaný plech.

Ve výrobě se pro natvarování všech prvků, včetně plechových tabulí pro namontování na střechu, používá nejmodernějšího strojního vybavení. Přesné dělení materiálů provádí počítačem řízený laser, který řeže paprskem. Výhodou je velmi kvalitně provedený výrobek a vysoká produktivita výroby. Pro ohýbání a tvarování je pak využíváno ohraňovacího lisu, který díky počítačovému řízení umožňuje na jednom kusu materiálu provést mnoho různých přesných ohybů podle potřeby.

Střecha
Pro falcované krytiny se používá vysoce kvalitní ocelový plech (Zdroj: Lindab)

Falcovaná krytina na klik

Moderní prostředí dnešních dní si žádá stále nové a nové nápady. Jedním z nejmodernějších je krytina s dutinovou drážkou, která se na sebe jen nasune a poté zacvakne, třeba použitím gumové palice přes prkno. Kotvící prvky jsou oku ukryty a díky tomu, že drážka je takto provedena, nehrozí žádné nebezpečí vycvaknutí, a to ani při prudkém větru. Samozřejmě, i zde je zapotřebí využít hydroizolační folie a vytvořit rošt, případně sáhnout po deskách OSB, se kterými je uchycení falcované krytiny ještě jednodušší.

Druhy
Lindab nabízí nejširší škálu materiálů pro falcované krytiny (Zdroj: Lindab)

Přednosti falcovaných krytin

 • Nízká hmotnost;
 • bezúdržbová koncepce a dlouhá životnost;
 • v případě krytiny s dutinovou drážkou velmi rychlá a snadná montáž;
 • možnost sehnat kompletní střešní systém i s příslušenstvím.
Krytina
Falcované krytiny se nazývají také jako drážkové (Zdroj: Lindab)

Publikováno: 8. 10. 2020, Autor: Jaromír Malich (text), Lindab (foto)