reklama

Pěstování a množení fialky africké (Saintpaulia)

Africká fialka, neboli Saintpaulia patří do čeledi Gesneriaceae a je příbuzná s gloxíniemi. Navzdory svému lidovému názvu nemá nic společného s evropskými violkami. Byla pojmenována po baronu Waltrovi von Saint Paul St Blaire, který ji koncem 19. stol.objevil v usambarském pohoří Kapské provincie v Jižní Africe. Poprvé byla fialka úspěšně pěstována v Americe a odtud se brzy rozšířila do celého světa.

Pěstování a množení fialky africké (Saintpaulia)
Africká fialka
Africká fialka
latinsky Saintpaulia
latinsky Saintpaulia

U nás bezesporu patří k nejoblíbenějším pokojovým květinám. Velká obliba afrických fialek spočívá v několika faktorech. Prvním z nich je atraktivní květ. Květy upoutají svými barvami, které se předvádí v mnoha kombinacích a odstínech. Další velké plus je i v době kvetení. Známe mnoho krásných květin, které bohužel kvetou velice krátce, typickým příkladem mohou být venkovní rododendrony, které jsou velmi půvabné, ale krása trvá jen jeden týden v roce.Taková fialka je na tom jinak, kvete prakticky celoročně, v několika vlnách, mezi nimiž je jen krátká pauza, aby si květina odpočinula a pak začíná nakvétat znovu. Mnozí milovníci saintpaulií se stávají zapálenými sběrateli a okna jejich bytu hýří všemi možnými barvami. Získat veškeré barevné odchylky je skoro nemožné a navíc snaživí šlechtitelé každoročně přichází s novými a novými exempláři. Fialky se už dávno neodlišují jen barvou. Květy mohou být drobné i obří, plnokvěté, poloplnokvěté i jednoduché, jednobarevné ale i dvoubarevné.

Jak pěstovat fialky africké (Saintpaulia)?
Jak pěstovat fialky africké (Saintpaulia)?
Jak pěstovat fialky africké (Saintpaulia)?
Jak pěstovat fialky africké (Saintpaulia)?

Opustíme otázku květů a dostáváme se k dalšímu faktoru oblíbenosti těchto milých pokojovek. Je jím naprostá jednoduchost množení. Každého jistě potěší, když si může sám svojí vlastní květinu namnožit a vypěstovat si od samého počátku nové květiny, které se mohou stát třeba pěkným dárkem pro své blízké. Způsob množení je vegetativní, to znamená, že semena při něm nehrají žádnou roli. Nový jedinec se získá z části rostliny matečné. Konkrétně u fialek je to list, ze kterého vyroste nová rostlina. Nepotřebujete žádné speciální pařníčky nebo kryty. Odtržený list i se stonkem ochotně koření ve sklenici s vodou nebo jednoduše zapíchnutý do květináčku se zeminou. Asi po osmi týdnech se na bázi řapíku začnou tvořit mladé rostlinky. Mladý trs můžeme nechat růst, jak je, nebo pokud chceme sazeniček více, dají se od sebe opatrně oddělit a samostatně rozsadit.

Listy mohou zakořenit i ve vodě
Listy mohou zakořenit i ve vodě
Po cca 8 týdnech od výsadby
Po cca 8 týdnech od výsadby

Postup množení:

1. odebereme vyvinutý zdravý list

2. řeznou plochu listu ošetříme stimulátorem

3. list vysadíme pomocí kolíčku

4. vysazený list přitlačíme

5. mladá rostlinka se ukáže asi po osmi týdnech

Odebrání listu
Odebrání listu
Použití růstového stimulátoru
Použití růstového stimulátoru
List fialky zasadíme do zeminy
List fialky zasadíme do zeminy
Zasazený list přitlačíme
Zasazený list přitlačíme

Třetím důvodem, proč jsou fialky tak oblíbené, je jednoduchost pěstování, přesto i zde musíme dodržet určité pěstitelské zásady. Jak je to možné, že někomu fialky rostou v bytě nádherně a nedělá pro to skoro nic a někomu se nedaří, ať dělá, co dělá? Vysvětlení je jednoduché - největším úskalím je voda. Mnohem lepší je nechat fialku několikrát vyschnou, než ji přelít! Rostlina je velmi náchylná na houbové choroby a v mokru jim snadno podlehne.

Lépe než do květináče je zalévat fialku spodem – do misky. Další velkou chybou zejména majitelů suchých bytů v panelových domech je mlžení. Mnoho pokojovek toto vyžaduje, ale fialka ne! Její chlupaté listy velmi pomalu osychají a kromě nákazy plísně vznikají na listech i nevzhledné skvrny z vodních usazenin. Fialku nemáčíme ani v případě, že je zaprášená, prach odstraníme jemným štětečkem. Fialku také nikdy nepřehnojujeme, vysoký obsah solí v roztoku nesnáší. Dávku volíme vždy nižší a pečlivě dodržujeme koncentraci.

Rosení fialek není vhodné
Rosení fialek není vhodné
Prach ometeme štětečkem
Prach ometeme štětečkem

Publikováno: 24. 3. 2019, Autor: Ludmila Dušková (text a foto), Pavlína Wagnerová (foto), Profil autora: Redakce