reklama

Vyplatí se průtokový ohřev nebo zásobník?

Bez teplé vody je život moderního člověka jen těžko představitelný. Jak ji ale co nejekonomičtěji a nejefektivněji ohřívat? Na to bohužel neexistuje univerzální odpověď. Jaký způsob ohřevu zvolit, záleží na několika faktorech: charakter nemovitosti, způsob vytápění, dostupnost plynové přípojky nebo počet odběrných míst.

i (Zdroj: Thermona)
Vyplatí se průtokový ohřev nebo zásobník? (Zdroj: Thermona)

Pokud domácnost neodebírá teplou vodu z centrálního zdroje, rozhoduje se zpravidla mezi průtokovým ohřevem, nebo využitím nepřímo ohřívaného zásobníku.

Jaké jsou výhody nebo naopak nevýhody těchto typů ohřevu teplé vody?

vyhody_plus Kotel s průtokovým ohřevem šetří místo i peněženku při pořízení

Kotel s průtokovým ohřevem dostal své pojmenování podle toho, že ohřívá právě protékající vodu, tedy startuje pouze v čase její potřeby. Nevyužívá tedy velký externí zásobník, do kterého se voda ohřívá do zásoby. Tím dochází k významné úspoře místa, takže průtokový ohřev lze doporučit například do menších bytů, kam by se zásobník nevešel.

Ideální je umístit kotel v blízkosti místa odběru, takže nemusíte na teplou vodu dlouho čekat a zbytečně odpouštět studenou vodu z rozvodů. Toto řešení je rovněž nejvýhodnější z hlediska pořizovacích nákladů.

THERM 25 KDC - s prutokovym ohrevem
i (Zdroj: Thermona)
Kotel s průtokovým ohřevem šetří místo i peněženku při pořízení

nevyhody_minus Nevýhody průtokového ohřevu

Nevýhodou průtokového ohřevu je prodleva mezi spuštěním vody a zahřátím celé soustavy na požadovanou provozní teplotu, což se v praxi projevuje zvýšenou spotřebou vody. Množství ohřívané vody je limitováno maximálním výkonem kotle, a proto se tento způsob nehodí pro domácnosti s více odběrnými místy provozovanými souběžně.

vyhody_plus Teplá voda v externím zásobníku

Největší výhoda externě ohřívaného zásobníku spočívá v zajištění maximálního tepelného komfortu. Na rozdíl od kotle s průtokovým ohřevem není teplota výstupní vody závislá na aktuálním počtu odběrných míst. Nikdy se tak nestane, že teplota vody nečekaně klesne, například během sprchování a souběžného mytí rukou.

Kotel se zásobníkem si vodu průběžně dohřívá, takže nemá vysoké nároky na okamžitý výkon jako u průtokového ohřevu. Lépe také hospodaří i se spotřebou vody a plynu. Sepne se tehdy, pokud teplota vody v zásobníku poklesne na stanovenou mez a dohřeje rovnou celý zásobník. Větší variabilitu nabízí také v rozpětí regulovatelnosti teploty vody, která se pohybuje od 30°C do 80°C. Pro ekonomický provoz, se doporučuje nastavení na 55°C, při které mimo jiné ještě nedochází k tvorbě vodního kamene, který snižuje účinnost ohřevu. Externí zásobník je nejvýhodnějším řešením pro rodinné domy a domácnosti s více členy a odběrnými místy.

Sestava THERM 25 KDZ + zasobnik 80 l
i (Zdroj: Thermona)
Kompaktní set kotle s externím 80 litrovým zásobníkem

nevyhody_minus Nevýhody externího zásobníku

K nevýhodám lze řadit vyšší počáteční investice na koupi zásobníku a také potřebu místa k jeho umístění. Pokud bude příliš daleko od místa spotřeby (typicky v kotelně), budete si muset na teplou vodu počkat. To znamená, že nejdřív odpustíte studenou vodu z trubek, až poté přiteče teplá. Pokud je mezi kotlem a odběrným místem delší vzdálenost, je lepší umístit zásobník k místu odběru, tedy dál od kotle. Samozřejmostí by v každém případě měla být dobrá izolace teplovodního potrubí, která zabrání tepelným ztrátám.

V neposlední řadě je třeba vybrat optimální velikost zásobníku. Pokud bude příliš malý, nebudete mít dostatek teplé vody. Nepřiměřeně velký zase bude ohřívat vody zbytečně moc a jeho provoz se tím prodraží. S výběrem by měla pomoci odborná firma.

check_symbol Hledáte kompromis? Existuje!

Jistý kompromis mezi oběma způsoby ohřevu představují kotle s vestavěným zásobníkem. Většinou se zavěšují na zeď a díky kompaktnímu provedení nejsou o moc větší než kotle bez zásobníku. Pod opláštěním ale ukrývají izolovanou nádobu o objemu v řádu několika desítek litrů, která pokryje odběry teplé vody menší domácnosti (mytí rukou, krátké sprchování, umývání nádobí) a v případě většího odběru kotel opakovaně dohřeje pohotovostní množství vody v zásobníku.

Publikováno: 12. 10. 2020, Autor: Thermona (text a foto), Profil autora: Redakce