4 tipy, jak zařídit skleník

Nacházíte-li se v životní etapě, kdy preferujete zdravé produkty vypěstované vlastními silami před bezpracným nákupem v supermarketu, pořiďte si skleník. Máte-li pro něj na zahradě dostatek prostoru, nic nebrání tomu sklízet čerstvou zeleninu, nebo začít pěstovat teplomilné rostliny či kaktusy.

4 tipy, jak zařídit skleník

Kam skleník umístit

Vždycky je lepší zařídit si rovnou větší exemplář skleníku. Už proto, že by měl mít vrchol ve výšce zhruba dva metry. Hledáme slunné místo a pokud se nám zalíbí prostor v blízkosti hranic pozemku, potřebujeme získat souhlas souseda.

Kam skleník umístit
Kam skleník umístit (Zdroj: )

Osvědčily se i skleníky, které „přilepíme“ na zadní stranu stavby (domu, garáže…), kdy stěna domu funguje jako akumulátor i základna pro rozvod vody a elektřiny, plánujeme-li skleník vytápět či větrat pomocí elektroniky. Takovým skleníkům se říká pultové a svědčí jim jižně či jihovýchodně orientované zdi.

Každý zařízený skleník musíme větrat a zavlažovat. Proto není od věci mít do něj zavedenou vodu a elektřinu. Větrat a zalévat dokážou automatické systémy. Jste-li zastánci klasiky a nepotřebujete, aby za vás práci dělaly technologie, počítejte před skleníkem s prostorem pro sud na dešťovou vodu, abyste měli zdroj zalévání blízko.

Skleník musí stát na co nejslunnějším místě. Přebytek slunce lze v létě regulovat rohožemi, žaluziemi či bílým nátěrem vápenným mlékem, jeho nedostatek se ale nijak napravit nedá. Odborníci se shodují, že v ideálním případě stojí podélný skleník severojižním směrem, protože taková poloha zajišťuje po celé léto maximální množství světla.

Kam skleník umístit
Kam skleník umístit (Zdroj: )

Jak vybrat skleník

Pokud jste limitováni prostorem, volte samozřejmě menší rozměry skleníku. Pokud prostor neřešíte, nenechte se velikostí příliš omezovat. Na trhu naštěstí existují skleníky, které lze prodloužit a dodatečně nastavit. Minimální rozměry skleníku by měly být alespoň 2,5 x 2 metry, v menším skleníku je obtížné plnohodnotně pracovat a umístit všechny květináče a nádoby na květiny a další rostliny.

Jak postavit skleník

Skleník patří na betonové základy, ale betonu se lze vyhnout u menších exemplářů z polykarbonátu, které jsou dostatečně lehké na to, aby mohly mít základnu z hliníkových nebo ocelových profilů.

Skleník je tvořen z profilů a výplňového materiálu. V sortimentu profilů si můžete vybrat mezi hliníkovými, ocelovými nebo z žárově pozinkovaného plechu, na výplně se hodí sklo nebo komůrkový polykarbonát.

Jak postavit skleník
Jak postavit skleník (Zdroj: )

Rozptylové sklo, které se používá na výplň profilů, má dlouhou životnost, dobrou prostupnost světla a dobře se udržuje v čistotě. Je odolné i vůči krupobití. Sklo by mělo být nejméně 4 milimetry silné. Nejlépe propouští světlo, je nejtrvanlivější, zvláště pokud je zesílené a tvrzené. Nehodí se ale pro vytápěné skleníky, protože nemá dost dobré izolační vlastnosti.

Polykarbonát s komůrkami o tloušťce 4 a 6 milimetrů má mnohem menší hmotnost než sklo, nerozbije se a je méně náročné na pevnost základů. Polykarbonátové či akrylové desky mají poměrně dobré izolační vlastnosti, ale bohužel i nižší propustnost světla oproti sklu, kratší životnost, méně estetický vzhled a vyšší cenu. Jsou však odolnější proti rozbití. Nejčastěji se jako stavebnice prodávají uživatelsky prověřené, praktické modely. Jejich konstrukce je sestavena z profilů vyrobených z žárově pozinkovaného plechu.

Čím skleník vybavit

Způsob vytápění závisí na teplotě, které chcete dosáhnout, i na tom, zda je skleník izolován. Svou roli hraje i médium, kterým chcete vytápět. Je-li skleník blízko domu, budete ho nejspíš vytápět elektřinou. Jestliže použijete termostaty a dobrou izolaci, nemusí stát provoz elektrického topení jmění.

Řadu výhod mají i teplovzdušné ohřívače. Používá se i vytápění na naftu, lehké topné oleje či propan-butan. Mají relativně nízké pořizovací náklady a snadnou instalaci. Provoz je ale dražší a za provozu může docházet k uvolňování jedovatých zplodin. Každý skleník musí mít střešní větráky a platí, že jich není nikdy dost.

Čím skleník vybavit
Čím skleník vybavit (Zdroj: )

Automatický otvírač oken je stálým hitem, který se drží na žebříčku nejprodávanějších skleníkových doplňků.

Stínovky podobné roletám jsou určené k zastínění skleníku. Plně rozvinuté stínovky by měly poskytnout ochranu jak stěnám, tak i střeše. Na vnitřní stínění se využívají speciální tkaniny s UV stabilizací nebo polyuretanové stínící sítě. Ve skleníku oceníte i množárnu, která umožní vyprodukovat z rostlin semena a řízky. Těm, kteří mají potíže s ohýbáním, usnadní práci ve skleníku pěstební stoly. Prostor pod stoly se dá využít pro pěstování žampionů a dalších druhů „domácích“ hub.

Autor: Hornbach (text a foto)

Související k tématu