reklama

Vyrobte svým dětem dřevěnou závěsnou dekorativní hračku v podobě čápa

Pokud rádi pozorujete let čápů, pojďte si s námi jednoho takového vyrobit – můžete jej zavěsit do dětského pokoje, na terasu nebo pod pergolu a z ladnosti jeho letu se budete moci těšit celý rok. Řeč je o dřevěné dekorativní hračce, která potěší malé i velké. A nemusí to být jen čáp, záleží na vaší fantazii. Nebojte se, stačí dodržet pár fíglů při postupu a létat může i slon nebo auto.

Vyrobte svým dětem dřevěnou závěsnou dekorativní hračku v podobě čápa (Zdroj: HobbyPRstudio)

Materiál a nářadí na výrobu závěsné dřevěné hračky v podobě čápa

Na výrobu závěsné dřevěné hračky v podobě čápa budeme potřebovat smrkovou spárovku, dřevěné týble o síle 6 nebo 8 mm podle síly spárovky, vařečky, kolíček na prádlo, dřevěné ramínko, pevný drátek nebo delší hřebíky, silonový pevný vlasec, vrtačku a akušroubovák, pilku, brusku nebo brusný papír na špalíčku, barvy nebo lazuru.

0 DSCF2670
Materiál a nářadí na výrobu závěsné hračky (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Postup výroby

Načrtneme si jednotlivé díly – tělo a křídla a vyřízneme je pomocí piky (přímočará nebo stolní bude nejlepší, ruční opracování lze, ale déle trvá).

1 DSCF2675
Pomocí přímočaré nebo stolní pilky vyřízneme jednotlivé části (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Aby pták „létal“, musíme vyrobit pohyblivé spojení trupu a křídel. To tvoří dřevěné kolíčky – týble, provlečené pevným drátem, nebo, jako v našem případě, dlouhými hřebíčky.

2 DSCF2724
Pohyblivé spojení trupu a křídel zajistí dřevěné kolíčky, provlečené pevným drátem nebo hřebíkem (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Trupem je provlečena dvojice kolíčků, na ně jsou napojeny kolíčky, které drží křídla.

Spojení trupu a křídel zajistíme pomocí propojení kolíčků (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Naměříme si kolíčky tak, aby na každé straně těla vyčnívaly cca 2 – 3 cm a z křídel pak cca 2 cm a  nařežeme potřebný počet kolíčků – tedy dva na trup a čtyři na křídla.

4 DSCF2713
Nařežeme potřebný počet kolíčků (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Tenkým vrtáčkem do kolíčků vyvrtáme otvory skrz. Do delších kolíčků pro trup vrtáme na obou stranách kolíčků, do kratších vždy jen na jednom konci.

5 DSCF2698
Tenkým vrtáčkem do kolíčků vyvrtáme otvory (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Do hrany křídel navrtáme otvory pro vložení kolíčků. Abychom nezajeli zbytečně hluboko křídel, označíme si vrták páskou.

6 DSCF2748
Do hrany křídel navrtáme otvory pro vložení kolíčků (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Náš tip: Scheppach BID60-20Li je robustní, výkonná a skvěle vybavená aku příklepová vrtačka s kompaktní délkou, vhodná i pro nejtěžší vrtací a šroubovací práce v dílně nebo domácnosti. Bezuhlíkový motor bez tření zajišťuje větší výkon a delší výdrž a životnost stroje. Vrtačka má dvě rychlosti, elektronicky nastavitelnou rychlost otáček a velmi silný příklep. Pracovní plocha je osvětlená jasným LED osvětlením. Rukojeť má protiskluzové zóny. Vrtačka je vybavena i přídavnou boční rukojetí. Na tělo stroje je možno přidělat ocelový klip na opasek. Výměna nástrojů je rychlá díky modernímu kovovému rychloupínacímu sklíčidlu. Utahovací moment se dá nastavit v mnoha stupních, podle druhu materiálu, se kterým pracujete. Samozřejmostí je možnost přepnutí na pravý a levý směr otáčení. O pohon se stará silný akumulátor 20 V. Ten lze s rychlonabíječkou nabít za pouhých 30 min. Indikace stavu jeho nabití je integrovaná přímo na baterii. Stroj lze používat s bateriemi Scheppach 1,5/2/4 Ah.Ve standardní výbavě naleznete: 2 x 2 Ah akumulátor, rychlonabíječka 4 Ah, 6 ks šroubovacích bitů, 6 ks vrtáků, 1x držák bitů, boční rukojeť, luxusní plastový kufr

Podle rozestupu kolíčků provrtáme otvory skrz trup a nachystáme spojení trupu a křídel.

7 DSCF2775
Podle rozestupu kolíčků provrtáme otvory skrz trup (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Do rovné vařečky prořízneme otvory tak, aby vypadala jako nožky.

8 DSCF2884
Vařečku vyřežeme do tvaru nožky čápa (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Vyvrtáme otvory pro vložení krku s hlavou – tvořeného vařečkou, a také otvory pro nožky z rovné vařečky.

9 DSCF2833
Vyvrtáme otvory pro vložení krku s hlavou a nohy (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Aby pták volně létal, je důležité správně jej vyvážit. Podložíme si křídla dřevěnými špalíčky a posunujeme je tak, aby pták na křídlech držel v rovnováze.

10 DSCF2854
Křídla posuneme tak, abychom je správně vyvážili (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Označíme si polohu špalíčků a v těchto místech provrtáme křídla tenkým vrtáčkem skrz.

10a DSCF2906
Křídla provrtáme tenkým vrtáčkem skrz a spojíme je s tělem (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Jako zobák připneme kolíček na prádlo, provlékneme křídla silným vlascem a zavěsíme na dřevěné ramínko.

11 DSCF2928
Otvory v křídlech provlékneme vlasec na zavěšení (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Dospod trupu ještě provrtáme otvor pro tenkou šňůrku s korálkem, pomocí které budeme ptáčka uvádět do pohybu a pak už zbývá jen vybrat mu místo.

12 hotovo DSCF2962
Ptáčka budeme uvádět do pohybu pomocí šňůrky s korálkem (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Více o Scheppach: 

Řada elektrického nářadí Scheppach byla vyvinuta s velkou pečlivostí k požadavkům jeho uživatelů. Takže ať už jste běžný hobby uživatel nebo náročný řemeslník, vždy si budete jist, že koupí nářadí Scheppach volíte ideální mix příznivé ceny, kvalitních komponentů, vyspělé technologie a dlouhé životnosti. Navíc dostanete 4-letou záruku a kvalitní záruční i pozáruční servis.

Elektrické nářadí Scheppach zakoupíte na www.garland.cz.

 

Publikováno: 7. 11. 2020, Autor: Pavel "Kutil" Zeman (text a foto) , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman