reklama

Vyrobte si paraván, který bude sloužit nejen jako předěl místnosti

Paravány vždy sloužily v bytech nejen jako zástěny či optický předěl, ale i jako zajímavé bytové doplňky. V dětském nebo studentském pokoji se dá využít na předěl dvou pracovních míst a zároveň jako nástěnka na důležité úkoly a poznámky. Praktický paraván bude skládací ze tří dílů, dva boční s látkovou výplní, prostřední s nástěnkou a praktickými úložnými košíčky, které je v případě potřeby možno sundat a paraván složit.

i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Vyrobte si paraván, který bude sloužit nejen jako předěl místnosti (Zdroj: HobbyPRstudio)

Co budete na výrobu paravánu potřebovat?

Na paraván budeme potřebovat kus dřevěné spárovky, profilový plech na nástěnku (lze nahradit i pevným pletivem s malými oky), silnější latě 4x2 cm o délce 150 cm, kulatinu o průměru 2,5 cm, látku na výplně bočních křídel, plastové závěsné košíčky, háčky, dřevěné týble 10–12 mm, suché zipy, barevnou pevnou šňůrku. Dále pilku, stojanovou vrtačku s vrtákem na panty, pokosnici, akuvrtačku a šroubovák, svěrky,  kotoučovou brusku, kleště na plech, lepidlo na dřevo.

0 DSCF3997
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Materiál a nářadí na výrobu paravánu

Postup výroby:

Nejprve si nachystáme stojky a příčky rámu. Na jeden rám budeme potřebovat dvě stojky z hranolků, ty si zakrátíme na 150 cm, a 4 příčky z kulatiny o délce 45 cm. Délky hranolků i příček zakrátíme v pokosnici. Rozměry si samozřejmě můžeme upravit dle vlastních potřeb.

i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Nařežeme si stojky a příčky rámu

Do stojek si vyvrtáme otvory pro příčky. Začneme 4 cm odshora a pak pokračujeme ještě třikrát po 45 cm. Na vrtáku si nastavíme doraz tak, aby hloubka vrtání byla cca 4 mm. Na konci nám zbude vzdálenost tak akorát na nožičky.

2 DSCF4060
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Do stojek si vyvrtáme otvory pro příčky

Před spojením hranolky obrousíme dohladka, aby nám v místě vrtání nekoukaly třísky. K broušení jsme použili brusku Scheppach CFS135-20Li. Je to moderní, lehká a kompaktní akumulátorová vibrační bruska, která se ideálně hodí na broušení různých povrchů, jemné dokončovací práce nebo odstraňování starých nátěrů. Díky velkému orbitálnímu rozsahu je materiál odstraněn rychle a efektivně. Trojúhelníkový tvar brusné plochy brusky umožňuje broušení hran i rovin a rovněž broušení v rozích a stísněných nebo úzkých prostorech. Komfortu při práci pomáhá i systém pomalého startu Soft Start. Brusný papír lze pomocí systému suchého zipu připevnit nebo vyměnit velmi rychle. Díky odsávání prachu do nádobky nemusíte řešit nepořádek na pracovišti.

3 DSCF4075
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Připravené hranolky obrousíme dohladka

Boky a příčky spojíme pouze pomocí lepidla, naneseme ho do otvorů, vložíme příčky, sklepneme a stáhneme svěrkami.

4 DSCF4089
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Boky a příčky slepíme

Lepidlo necháme důkladně zaschnout a mezitím si připravíme komponenty na prostřední rám.

5 DSCF4094
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Lepené spoje stáhneme svěrkami a necháme zaschnout

Po zaschnutí lepidla navlékneme na rámy látku. Látku spojíme pomocí suchých zipů. Je to praktické, protože se dá jednoduše sejmout a vyprat. Provlékáme na střídačku příčkami, tak můžeme zavěsit něco na rám z obou stran.

5a paravan látka
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Na rám natáhneme látku, kterou spojíme suchými zipy

Prostřední rám připravíme stejným způsobem jako boční, kromě příček z kulatin si nachystáme ještě příčky z týblů - kulatinek o průměru 12 mm. Ty budou sloužit na zavěšení košíčků.

6 DSCF4136
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Poté připravíme prostřední rám

Do spodní části prostředního dílu vložíme pevnou dřevěnou výplň ze spárovky. Naměříme a uřízneme si spárovku na potřebný rozměr.

7 DSCF4142
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Do spodní části vložíme dřevěnou výplň ze spárovky

Na horním a spodním okraji dílu ze spárovky si vyvrtáme otvory, začistíme je pomocí záhlubníku.

8 DSCF4169
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Na horním a spodním okraji spárovky vyvrtáme otvory

Z pletiva s malými oky nebo z profilového plechu si uřízneme nebo pomocí kleští či nůžek na plech ustřihneme výplň horní části prostředního dílu. Otřepy zahladíme bruskou.

9 DSCF4154
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Otřepy po odříznutí pletiva nebo profilovaného plechu zbrousíme

Plechový i dřevěný díl připevníme pomocí barevné pletené šňůry. Provlékáme oky pletiva/plechu, nebo otvory vrtanými v desce.

10 DSCF4195
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Plechový díl přivážeme k rámu

Díly spojíme dohromady pomocí pantů. Jednotlivé díly si položíme na stůl, naměříme umístění pantů a ty připevníme malými vruty se zápustnou hlavou na dvou nebo třech místech dle výšky paravanu. Díly jsou spojeny do písmene „Z“ tak, aby šly složit jako harmonika.

11 DSCF4235
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Díly paravánu spojíme dohromady pomocí pantů

Na dřevěné kulatinky – týble zavěsíme košíčky na ukládání výtvarných potřeb. Přidáme háček třeba na zavěšení oblíbeného plyšáka.

12 IMG_20201007_164401
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Na dřevěné kulatinky zavěsíme košíčky

Na kulatinky v rámech bočních dílů si dle potřeby zavěsíme háčky a na ně cokoliv, co potřebujeme mít po ruce.

13 hotovo IMG_20201007_164347
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Na kulatinky v rámech bočních dílů zavěsíme háčky

Náš tip: Akumulátorové ruční nářadí Scheppach

Řada elektrického nářadí Scheppach byla vyvinuta s velkou pečlivostí k požadavkům jeho uživatelů. Takže ať už jste běžný hobby uživatel nebo náročný řemeslník, vždy si budete jist, že koupí nářadí Scheppach volíte ideální mix příznivé ceny, kvalitních komponentů, vyspělé technologie a dlouhé životnosti. Navíc dostanete 4-letou záruku a kvalitní záruční i pozáruční servis garantovaný jedním z největších evropských výrobců dílenského nářadí – německou společností Scheppach.

HDSC technology – nejnovější profesionální technologie pro elektronickou regulaci výkonu a ochranu při nabíjení u lithiových akumulátorů. Výsledkem je nejenom precizní průběh nabíjení, kdy je neustále monitorován každý jednotlivý článek v baterii a dle aktuálních potřeb dobíjen, ale i unikátní řízení výkonu, kdy se baterie dokáže optimálně přizpůsobit různým typům strojů a poskytnout vždy maximální výkon a využít maximálně svou kapacitu. Dalším pozitivním dopadem technologie HDSC je zvýšení životnosti akumulátoru, maximální prodloužení doby chodu stroje na jedno nabití a ochrana samotné baterie před přetížením nebo přehřátím.

Ukazatel stavu nabití – jednoduchá indikace stavu nabití baterie pomocí integrovaných LED diod. Indikátor není součástí stroje, ale baterie, takže můžete zjistit okamžitou kapacitu baterie, aniž ji musíte vkládat do stroje.

Výkonné články baterie – kvalitní lithium-iontové články spolu s chytrou elektronikou umožňují okamžitý přísun potřebné energie i ve chvíli skokového zvýšení potřebného výkonu.

Více na www.garland.cz.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14. 11. 2020, Autor: Pavel "Kutil" Zeman (text a foto), Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman