Vánoce u krbu? Pohoda navzdory okolnostem

Přemýšlíte jaký dárek nadělit sobě a svým nejbližším o letošních Vánocích? Co si tento rok odpustit nechtěné dárky, nad kterými se dočkáte maximálně rozpačitých obličejů svých blízkých a dopřát si něco opravdu speciálního, co ocení celá rodina. Co takhle pojmout pořízení krbových kamen jako příležitost k prožití nevšedních Vánoc?

Vánoce u krbu? Pohoda navzdory okolnostem (Zdroj: Schiedel)

Darujte pod stromeček krbová kamna

Pokud si říkáte že to není špatný nápad, sestavili jsme pro vás malý návod, co vše před pořízením krbu nebo krbových kamen zvážit.

1. Bez komína nejsou kamna

Mnozí stavebníci se ve snaze ušetřit při stavbě domu rozhodnou neinvestovat do komína ani korunu a plně se spolehnou například na elektrické podlahové vytápění. Na jedné straně to vypadá jako logické rozhodnutí, ale z dlouhodobé perspektivy to není nejprozíravější. Ostatně každou zimu dochází k výpadkům elektrické energie z důvodu rozmarného počasí. Záložní zdroj energie, nezávislý na externích dodávkách se rozhodně vyplatí. Pokud jste v podobné situaci a komínový průduch vůbec nemáte, rozhodně není vše ztraceno. Výrobci komínových systémů nabízejí lehké nerezové typy, které se hodí právě pro dodatečnou výstavbu komínového tělesa. Jeho konkrétní výběr však nenechte na internetových vyhledávačích, ale spíše se osobně obraťte na odborníky na slovo vzaté. Nejzkušenějším výrobcem na našem trhu je jednoznačně společnost Schiedel, která nabízí certifikované a bezpečné systémy komínových těles již více jak 70 let. Nekvalitní produkty s nedostatečnou izolací mohou způsobit vážné škody na majetku, zvláště tam, kde se stýká  komínové těleso s hořlavými konstrukcemi.

Nerezovy komin Schiedel ICS je mozne kotvit na fasade
Výrobci komínových systémů nabízejí lehké nerezové typy, které se hodí právě pro dodatečnou výstavbu komínového tělesa (Zdroj: Schiedel)

2. Pozor, odkud berou kamna vzduch

Plameny potřebují stejně jako my lidé ke své existenci kyslík. Běžně si ho kamna natahují z místnosti, podle toho, jak pootevřeme záklopku přímo na krbových kamnech. Odborníci ale naléhavě upozorňují, že moderní zateplené budovy nedokáží běžným větráním zabezpečit dostatek čerstvého vzduchu. Je proto nerozumné do utěsněných interiérů instalovat spotřebiče, které ke svému chodu potřebují zmíněný kyslík. Krbová kamna by jednoznačně měla být zásobena vzduchem potřebným k hoření z exteriéru. Ten je možné přivádět například samostatnou šachtou v komínovém tělese. U zděných komínových systémů, kde je toto řešení běžnější je problém při operativní dodatečné výstavbě krbové vložky. Na trhu ale dnes již najdeme i variantu lehkého nerezového komínového sytému Schiedel Permeter Smooth Air, který přivádí vzduch ke spotřebiči právě meziprostorem komínového pláště. Tento komínový systém je navíc dodáván v balíčku s moderními krbovými kamny Sirius, díky kterým takzvaně zabijete dvě mouchy jednou ranou. Jeden výrobce vám tak zajistí kompletní dodávku kompatibilních prvků bez nutnosti složitého hledání různých dodavatelů a doplňkového příslušenství. 

Krbová kamna by jednoznačně měla být zásobena vzduchem potřebným k hoření z exteriéru (Zdroj: Schiedel)

3. Velký výkon není vše

Zateplené domy ze své podstaty nepotřebují příliš výkonné tepelné spotřebiče. Zcela bez nich se ovšem také neobejdou. Oříškem u moderních krbových vložek tak bývá snížení výkonu a zdokonalení spalování, které se rozloží do delšího časového horizontu. Správně nadimenzovaná krbová kamna váš interiér nepřehřejí a zároveň nespolykají zbytečně moc dřeva.

Maly prostor si zada mala kamna - komin Schiedel Permeter Smooth Air
Krb umístěte tak, aby komín měl co nejkratší cestu z daného interiéru (Zdroj: Schiedel)

4. Kam s ním

Posledním problémem bývá umístění krbových kamen. Pokud jste v situaci, že musíte zároveň řešit i instalaci komína, je nutné situaci promýšlet v tomto kontextu. To znamená umístit krb tak, aby komín měl co nejkratší cestu z daného interiéru. Lehké nerezové komínové systémy je možné  bez nutnosti základu ukotvit přímo na fasádě. V případě průchodu komínového průduchu střešní konstrukcí je třeba dbát zvýšené ostražitosti při průchodu komína hořlavými částmi střešní konstrukce. V tomto případě je možné docílit značné úspory místa, protože je možné napojit komínový průduch shora přímo na krbová kamna, jak je to řešeno například i u varianty krbových kamen Sirius. Počítejte i se zachováním bezpečné vzdálenosti krbových kamen od hořlavých konstrukcí a místem pro uskladnění dřeva.

Krbova kamna Sirius II
Sálavé teplo a hypnotizující plameny jsou opravdovým balzámem pro tělo i duši (Zdroj: Schiedel)

Pokud se do výstavby krbové vložky pustíte, věříme, že nebudete litovat. Sálavé teplo a hypnotizující plameny jsou opravdovým balzámem pro tělo i duši.

Foto Schiedel Sirius
Správně nadimenzovaná krbová kamna váš interiér nepřehřejí a zároveň nespolykají zbytečně moc dřeva (Zdroj: Schiedel)
Autor: Schiedel (text a foto)

Související k tématu