reklama

Vyrovnání podlahy pomocí samonivelační stěrky Knauf

Samonivelační stěrky se staly již nedílnou součástí stavebních procesů vedoucích k vyrovnání nerovností a tloušťky podlah, jako jsou například nerovné podesty nebo neupravený beton atd. K základním vlastnostem kvalitní stěrky patří snadný rozliv, pevnost v tlaku, přilnutí k povrchu a dobrá zpracovatelnost. Knauf je tradičním dodavatelem těchto materiálů.

Samonivelační cementová stěrka Knauf
i (Zdroj: Knauf)
Vyrovnání podlahy pomocí samonivelační stěrky Knauf (Zdroj: Knauf)

Cementová samonivelační stěrka Knauf

Dosud byla mezi řemeslníky nejznámější samo­nivelační stěrka BP 4, která je určena pro vyrovnání nerovnos­tí od 2 do 25 mm. V letošním roce však přibyla nová Cemen­tová samonivelační stěrka, která je vhodná pro nerovnosti od 2 do 30 mm. Tato nová stěrka se vyrábí na cementové bázi, tak­že najde uplatnění především u vyrovnání cementových po­těrů, betonové mazaniny nebo vyzrálého betonu. Lze ji úspěšně aplikovat i v místnostech s vyšším namáháním, jako jsou například sklepy, garáže, dílny apod., tedy v místech, která jsou zatížena vzdušnou vlhkostí. Vděčí za to struktuře a charakteru použitého pojiva. 

Nová cementová stěrka potěší zpracovatele i tím, že nevyžaduje tak přísné dodržení přesného poměru záměsové vody. Vyniká dobrým rozlivem a delší otevřenou dobou potřebnou pro vyrovnání stěrky. Cementová samonivelační stěrka Knauf 2–30 mm se zpracovává ručně. Doba zpracování je okolo 20 minut, plocha je pochozí po 8 hodinách a vyzrálá je po 14 dnech. Aplikaci dalších vrstev se doporučuje provádět po 1–5 dnech.

Pracovní postup:

Před aplikací je třeba vždy podklad očistit, ověřit jeho savost a zpenetrovat penetrací Knauf Spezialhaftgrund v poměru 1:4 s vodou. Zamezíte tím následnému rychlému vyschnutí (zprahnutí) stěrky a zajistíte její přilnavost k podkladu.

Příprava a penetrace
i (Zdroj: Knauf)
Příprava a penetrace podkladu Knauf Speziahaftgrund (Zdroj: Knauf)

Penetrujte 2x za sebou, 2.vrstvu naneste až po vyschnutí první vrstvy, samonivelační stěrku aplikujte až po 12 hodinách.

Obrázek2
i (Zdroj: Knauf)
Příprava a penetrace podkladu (Zdroj: Knauf)

Příprava stěrky je běžná a jednoduchá, při míchání elektrickým ručním míchadlem dbejte na dosažení hladké konzistence směsi bez hrudek.

Obrázek3
i (Zdroj: Knauf)
Rozmíchání stěrky do hladka bez hrudek (Zdroj: Knauf)

Stěrku vylívejte od zadní části místnosti do prostoru tak, abyste do ní již nešlapali, případně použijte ozubené nástavce na podrážky.  

Obrázek4
i (Zdroj: Knauf)
Postupné vylití do prostoru a měření tloušťky vrstvy stěrky (2 - 30 mm) (Zdroj: Knauf)

Nerezovým zubatým hladítkem ji lehce natáhněte po ploše a následně srovnejte ozubeným válečkem (ježkem).

Obrázek6
i (Zdroj: Knauf)
Provzdušnění ozubeným válečkem (Zdroj: Knauf)

Samonivelační vlastnost směsi perfektně funguje na první pohled, hmota se slije do jedné kompaktní a homogenní vrstvy bez zjevných povrchových nerovností, bublin a přechodů.

Obrázek7
i (Zdroj: Knauf)
Vynikající samonivelační schopnost na první pohled (Zdroj: Knauf)

V případě ruční aplikace stěrky je dobré dbát na to, aby časový odstup mezi mícháním na následnou aplikací nebyl větší než 20 min, aby se stěrka stejnoměrně slila.

Obrázek5
i (Zdroj: Knauf)
Detail měření (Zdroj: Knauf)

Po vylití a roztažení nechejte povrch schnout, k důkladnému větrání přikročte až čtvrtý den po vylití. Stěrka je již po 8 hodinách pochozí a z výsledku budete nadšeni.

Obrázek8
Čerstvě vylitá cementová podlaha (Zdroj: Knauf)
Hotová podlah
Hotová podlaha je pochozí po osmi hodinách (Zdroj: Knauf)

Publikováno: 7.12.2020, Autor: Knauf (text a foto), Profil autora: Redakce