reklama

Jak jednoduše vytvořit prostor pro nově vzniklé ohniště?

Jsou dny, kdy posezení na zahradě přináší to největší uspokojení. Kouzelné místečko, kde bychom mohli trávit volný čas s rodinou i přáteli. A co kdyby bylo součástí takového prostoru i velké a stylové ohniště? Praskání dřeva a plápolání ohně už od pradávna dodává lidem pocit bezpečí. V tomto článku si ukážeme, že vytvořit takové místo, které se následně bude pyšnit velikým ohništěm, není nikterak složité. Nejdůležitější je však pečlivá příprava místa, na kterém naše ohniště záhy vyroste.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Jak jednoduše vytvořit prostor pro nově vzniklé ohniště (Zdroj: Prima DOMA)

Štěrkové lože

Velkým snem nejednoho z nás je ohniště, u kterého se pohodlně sejde celá rodina i s přáteli. I nerovná zahrada se může proměnit v kouzelný kout, který přímo volá po příjemném posezení. Nejprve si musíme vyhlédnout prostor, kam ohniště budeme chtít usadit. Zvolili jsme si kruhový objekt o průměru 4700 mm. Vzhledem k tomu, že je naše zahrada velmi členitá, necháme si vytyčený prostor za pomoci těžké techniky vybagrovat, a tím i srovnat. Na dno položíme geotextilii, která se používá pro zpevnění povrchu a zároveň zabraňuje mísení a zamačkání kamenů do zeminy. V tuto chvíli přichází na řadu štěrk. Použili jsme štěrk frakce 8/16, který je ideální pro nejrůznější typy posypů, či zhotovení příjezdových cest.

Štěrk
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nechte si přivézt jemný i hrubý štěrk

Materiál srovnáme do roviny a nasypeme druhou vrstvu štěrku, tentokrát frakce 4/8. Jedná se o tzv. šotolinu, která se používá především ve stavebnictví jako finální vrstva pod zámkovou dlažbu. Materiál si stejnoměrně rozprostřeme po připravované ploše. Abychom měli celý kruh v rovině, použijeme vodováhu, s kterou přejíždíme po štěrkové vrstvě. Takto zarovnáme celý prostor.

Rovina
i (Zdroj: Prima DOMA)
Štěrkové lože je potřeba srovnat do roviny

Připravované místo si nyní musíme pečlivě zaměřit. Do prostřed srovnaného prostoru zapíchneme kolík, ke kterému navážeme provázek o délce 2350 mm. Na konec provázku připevníme druhý kolík, za jehož pomocí si vymezíme a obkreslíme potřebnou kružnici. Ta bude sloužit jako základ pro cihlovou podlahu.

Kružnice
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kolíkem a provázkem vyznačíme obvod kruhu

Formátování cihel

V tuto chvíli nastává moment, kdy přichází na řadu ohniště. Pro náš projekt jsme si zvolili plechové ohniště na třech nožkách o průměru 800 mm.

Ohniště
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kulaté kovové ohniště

Okolo něj naskládáme do kruhu betonové cihly asi 100 mm od okraje plechového ohniště. Na cihlách se nám tak projeví, pod jakým úhlem, budeme potřebovat cihly zaštípnout.

Tvar ohniště
i (Zdroj: Prima DOMA)
Okolo ohniště si naznačíme obvod z cihel

Kovovým pravítkem kolmo ke středu určíme potřebný úhel a jeho sklon zakreslím tužkou. Materiál se bude z cihel ubírat na každé její straně.

Měření
i (Zdroj: Prima DOMA)
Naměříme si potřebné rozměry

K odstranění použijeme štípačku, nastavíme si přesně požadovaný úhel, dotáhneme a přebytečný materiál odštípneme.

Řezání cihel
i (Zdroj: Prima DOMA)
Díky řezačce si cihly nařežeme na potřebné rozměry

Cihly poté začistíme flexou. Tím, že jsme odebrali kus materiálu z cihel, potřebujeme doložit cihly tak, aby opět tvořily kruh. Vezmeme si k ruce již upravenou cihlu a tu jednoduše obkreslíme na surový materiál. Za pomoci štípačky si naprosto stejným postupem připravíme ještě několik cihel, neboť kruh, ve kterém bude ohniště umístěno, bude mít více pater.

Broušení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Hrany cihel se musí obrousit

Pokládka dlažby

Opět se vracíme k ploše, kde bude stát ohniště. Uprostřed kruhu máme zapíchnutý kolík. Na tento kolík si navážeme provázek a určíme si přesnou polovinu předpřipraveného prostoru. Kruh máme teď rozdělený na dvě poloviny a můžeme se pustit do skládání první řady cihel.

Stavba
i (Zdroj: Prima DOMA)
Podle vyznačeného provázku budeme klást cihly

Pokládáme cihlu za cihlou přesně podél navázaného provázku a zatlučeme gumovou palicí. Naprosto shodným způsobem pokračujeme v celé vyznačené polovině kruhového prostoru. Ve chvíli, kdy máme toto hotové, označíme si místo, kde byl zapíchnutý kolík, neboť přesně do tohoto bodu posléze zapíchneme hřebík pro označení námi vyměřené původní kružnice. Za pomoci našich svalů a gumové palice položíme cihly i v druhé polovině připravovaného ohniště.

Skládání cihel
i (Zdroj: Prima DOMA)
Cihly zatloukáme do jemného štěrku pomocí gumové paličky

Srovnání povrchu

Dlažbu máme hotovou a nyní si vezmeme k ruce dalšího pomocníka. Jedná se o vibrační desku s pryžovou podložkou, díky které se celý prostor ještě více srovná a dlažba se kompletně utáhne. Takto upravený prostor se nám nebude propadat.

Dusání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Celou plochu je potřeba důkladně udusat

Opěrná zeď

Na předem vyznačený střed zapíchneme hřebík. Navážeme na něj provázek s tužkou o délce 2350 mm a obkreslíme kružnici. Víme, že naše cihly jsou 140 mm široké. Můžeme si tedy provázek o tuto délku zkrátit a obkreslit druhou kružnici. Vznikne nám tak prostor, do kterého budeme jednoduše vkládat cihly naší nově vznikající opěrné zdi. K ruce si vezmeme nízkoexpanzní pěnu na zdivo a postavíme první řadu opěrné zdi a to na celé jedné polovině kružnice. Jednotlivé cihly lepíme naší pěnou a přitlučeme gumovou paličkou. Dílo pak bude vytvářet vzhled pouze seskládaných cihel. Na obou koncích nové půlkružnice připevníme napříč cihlu a půl, abychom opěrnou zeď provázali.

Lepení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Cihly budeme lepit pomocí pěnového lepidla

Každou další řadu stavíme tak, aby spára mezi cihlami, byla vždy v polovině cihly na ní posazené. Polovinu cihly opět dostaneme za pomoci štípačky. V tuto chvíli je důležité propočítat prostor, kde budou lavičky, abychom mohli začít stavět zídku jako podpěru pro plochu k sezení. Od obou konců půlkružnice, kam jsme připevnili napříč cihly, odměříme vzdálenost 1200 mm a položíme další cihly. Podpěry lavičky budou vždy 1000 mm vzdáleny jedna od druhé a bude již celkem pět. Naprosto shodným postupem postavíme šest řad opěrné zdi a podpor pro lavičky. V tuto chvíli máme založenou základní výšku všech našich laviček a pustíme se již jen do dokončení opěrné zdi.

Zídka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vystavíme půlkruhovou zídku

Dokončení zdi

Nyní už nám jen chybí dokončit opěrnou zeď. Postupně budeme ubírat počet cihel na bocích tak, aby celá zeď jakoby uskakovala přesně podle terénu, který obklopuje prostor nově vznikajícího ohniště. Cihlová zeď tak bude vypadat jako oblouk, kdy její nejvyšší místo bude tvořit pět vedle sebe naskládaných cihel. Od základní výšky podpory laviček tak přibude ještě šest postupně uskakovaných řad cihel.

Kdyby se nám náhodou stalo, že nízkoexpanzní pěna na některém místě vyleze ze spáry, použijeme čistič a povrch jednoduše nastříkáme a otřeme. Nezůstane žádná sebemenší zmínka po lepidlu, která by hyzdila vzhled našeho projektu.

Kostra
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vystavěná zídka s cihlami kolmo pro postavení lavičky

Bezpečnost práce a použité nářadí

Během celého projektu je velice důležité dbát na ochranu a bezpečnost zdraví při práci. Jako již při každém našem vznikajícím díla nám bylo nápomocno nářadí značky ASIST. Firma, která se pyšní nejširším sortimentem náhradních dílů na trhu. Díky tomuto fenoménu se nářadí dá hravě opravit i po skočení záruční lhůty. Navíc každý kus prochází složitým certifikačním procesem a firma nabízí tříletou záruku na veškeré svoje nářadí. Tato firma se stala jedničkou v prodeji nářadí na českém trhu, kterou využívají převážně domácí kutilové. Příznivé ceny a vysoká kvality vyšvihly firmu na pomyslný vrchol v prodeji nářadí.

Během celého našeho projektu byla největším pomocníkem štípačka cihel. Nástroj, který disponuje odpruženými podpěrami a snadným nastavením výšky štípání. Díky teleskopické násadě je zapotřebí menší síla k odstranění přebytečného materiálu. Dále jsme použili úhlovou brusku. Jedná se o výborného pomocníka s nízkou hmotností a dobrým výkonem. Její výhodou je velice snadná výměna brusných kotoučů a je vhodná pro praváky i leváky. Také jsme použili vibrační desku s pryžovou podložkou, která je ideálním pomocníkem pro zhutnění zeminy či zámkové dlažby.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 21. 12. 2020, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Beata Boháčová