reklama

Jak si vyrobit jednoduchý květinový závěs z latěk

Ozdobit si balkon, terasu nebo pergolu nebo vchod do domu záplavou květin, to je sen nejednoho z nás. Jednoduchý závěs z dřevěných latěk zvládne udělat skoro každý - a co nadělá parády!

i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Květinový závěs bude okrasou každého prostoru (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Co budeme potřebovat

  • dřevěné laťky o délce 24 cm a průřezu 3×3 cm nebo dlouhý hranolek stejného průměru, který si nařežeme na 20 kusů 
  • vrtačku
  • smirkový papír
  • přírodní provaz nebo pletené lanko
  • barvu nebo lazuru na povrchovou úpravu
  • úhelník nebo svinovací metr
  • pilku
  • háček nebo kovové oko na zavěšení

Jak budeme postupovat

1. krok

Nařežeme si dvacet latěk na stejné rozměry, na šestnácti z nich si označíme na obou okrajích cca 3-4 cm od okrajů místo pro vrtání otvorů. Čtyři zbylé laťky budou tvořit dno. Všechny laťky obrousíme smirkovým papírem dohladka.

Jednotlivé kousky, které na koncích provrtejte
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Jednotlivé kousky, které na koncích provrtejte

2. krok

Ještě před skládáním všechny laťky natřeme ze všech stran minimálně dvěma až třemi nátěry, truhlík bude vystaven vodě i slunci, povrchová úprava je nutná. Barvu necháme zaschnout. Mezi prvním a druhým nátěrem můžeme ještě zlehka přebrousit. Vlhká barva reaguje se dřevem a to může vypadat po prvním nátěru chlupatě.

Natřete vybranou barvou
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Natřete vybranou barvou

3. krok

Na dvě příčné laťky s provrtanými otvory přišroubujeme ve shodných rozestupech malými šroubky čtyři laťky, které nemají na konci provrtané otvory. Používáme vruty s nereznoucí úpravou. Tím máme hotové dno závěsného obalu. Otvory ve spodních laťkách provlékneme provaz, na koncích provaz  opálíme, nebo zakapeme voskem, aby se netřepil.

Začněte kompletovat
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Začněte kompletovat

4. krok

Latičky skládáme a provlékáme střídavě přes sebe ve dvou rozích. Ve zbylých dvou rozích provlékneme laťky opět střídavě přes sebe shora dolů.

Otvory protáhněte provázek
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Otvory protáhněte provázek

5. krok

Srovnáme oba provázky tak, aby závěs visel rovně. Na spodních koncích zauzlujeme pod spodním roštem a konce opět opálíme, nebo zakápneme voskem. Uzel můžeme zajistit ještě tak, že jej ve smyčce zakápneme vteřinovým lepidlem.

Zajistěte uzlem
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Zajistěte uzlem

Závěs za kovové oko pověsíme na připravený háček, na lanko nebo trámek pod pergolou, do oka, připevněného do hmoždinky ve zdi na zápraží, zkrátka tam, kde chceme, aby květiny zdobily. 

Tip:

Vnitřní velikost laťkového závěsu se řídí průměrem květináče, který v něm bude zavěšen. Měl by se do něj pohodlně vejít a ještě mít malou rezervu. Vyrobit si můžeme stejným systémem nejen čtvercový, ale i obdélníkový tvar závěsu pro více květináčů nebo vložený plastový truhlík. Závěs zavěšujeme do takové výšky, abychom mohli květiny snadno zalévat.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 18. 5. 2023, Autor: Pavel "Kutil" Zeman (text a foto), Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman