reklama

Prkénko na krájení ve tvaru ryby

Prkénko na krájení chleba nebo zeleniny nesmí chybět v žádné kuchyni. Z různých kusů tvrdých dřev si vyrobíme originální prkýnko ve tvaru ryby. Takové originální prkýnko potěší každou hospodyni, můžeme jej dát i jako někomu z kamarádů jako vtipný dárek.

Prkýnko na krájení ve tvaru ryby (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Vyrábíme prkénko na krájení ve tvaru ryby

Materiál a pomůcky:

  • Kousky tvrdých dřev různých druhů,
  • přímočará pilka
  • horní frézka
  • vibrační bruska
  • svěrky
  • lepidlo na dřevo
  • olej na úpravu
0 material DSCF4651
Přímočará pila a horné frézka (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Vybereme si  kousky tvrdých dřev, ty jsou na prkénko lepší, protože měkké dřevo by bylo hned pořezané, není tak odolné. Dřevo tvrdé a měkké bychom neměli ani míchat, prkénko by nemělo v ploše jednotné vlastnosti. Pokud nemáme k dispozici odřezky dřev, nevadí, využijeme bukový  a dubový práh.

Postup výroby

1 -  Nejprve si připravíme díly na pile, pokud skládáme z odřezků, nemusí být ani všechny stejně široké, jen síla by měla odpovídat, případné nerovnosti pak upravíme hoblíkem nebo bruskou. My jsme měli jako materiál prahy, takže jsou shodné i šířky.

1 DSCF4658
Vybereme si kousky tvrdých dřev (Zdroj: Archiv FTV Prima)

2 - Kousky dřev poskládáme tak, aby bylo výsledné prkénko hezky barevné a dostatečně velké, postupně lepíme lepidlem na dřevo. Nejprve slepíme vždy dva a dva menší díly a pak celek.

2 DSCF4664
Kousky dřev poskládáme (Zdroj: Archiv FTV Prima)

3 - Lepené díly pořádně stáhneme svěrkami, při stahování dáme pozor, aby se plocha neprohnula do oblouku. Přeteklé lepidlo ihned otřeme vlhkou houbičkou.

3 DSCF4670
Lepené díly stáhneme svěrkami (Zdroj: Archiv FTV Prima)

4 - Po slepení a řádném zatvrdnutí máme desku z různých dřev připravenou na to, abychom jí dali tvar, který se nám líbí. My jsme si tentokrát vybrali tvar ryby a připravili si nejprve šablonu ze sololitu.

4 DSCF4680
Připravte si šablonu ze sololitu (Zdroj: Archiv FTV Prima)

5 - Podle připravené šablony si načrtneme na materiál vybraný tvar a vyřízneme přímočarou pilkou.
Pro práci jsme použili přímočarou akumulátorovou pilu Scheppach CJS25-20Li. Je vhodná na řezání plastů, kovových materiálů a dřeva. Díky konstrukci pily lze řezat v mnoha různých úhlech, provádět dlouhé paralelní řezy nebo obloukové řezy. Pila má snadné jednoruční ovládání, elektronické nastavení rychlosti, zámek na spínači pro pohodlné ovládání bez únavy, LED osvětlení pracovního prostoru, a 4-stupňové nastavení předkmitu pro nastavení výkonu řezání. Čistotě řezu napomáhá, vedle kvalitních pilových plátků, i integrovaná ochrana proti otřepům. Kvalitní základová deska se dá lehce nastavit pro pokosové řezání až pod úhlem 45°. Rovněž výměna pilového plátku je snadná, díky systému rychloupínání. Rukojeť má komfortní protiskluzové zóny. 

5 DSCF4730
Vybraný tvar vyřízneme přímočarou pilkou (Zdroj: Archiv FTV Prima)

6 - Vykružovací pilkou nebo větším vrtákem naznačíme oko a můžeme vyříznout nebo vyvrtat otvor na zavěšení.

6 DSCF4746
Větším vrtákem naznačíme oko (Zdroj: Archiv FTV Prima)

7 - Zakulatíme hrany pomocí horní frézky a hrany ještě najemno zabrousíme.
Scheppach RO 1200 je výkonná a velmi dobře vybavená horní frézka, která je vhodná k frézování drážek, hran, podél­ných otvorů a profilů a také k frézování kopírováním na povrchu obrobků, jako je dřevo, plast, lehké sta­vební hmoty nebo barevné kovy. Má plynule regulovatelnou hloubku frézování, elektronickou regulaci otáček, aretaci vřetene pro snadnou výměnu nástrojů a odsávací adaptér pro práci v bezprašném prostředí. Výkonný motor 1200 W s kvalitním měděným vinutím umožňuje práci i se dřevem s vyšší tvrdostí. Ergonomické rukojeti mají protiskluzovou vrstvu a umožňují tak přesné a bezpečné vedení stroje. Snadné je i nasazení příslušenství, jako je kopírovací objímka nebo paralelní doraz.

7 DSCF4759
Zakulatíme hrany pomocí horní frézky (Zdroj: Archiv FTV Prima)

8 - Na povrchovou úpravu použijeme kuchyňský  olivový nebo lněný olej a čas od času nátěr zopakujeme.

8 DSCF4764
Použijeme kuchyňský olivový nebo lněný olej (Zdroj: Archiv FTV Prima)

9 final - Hotovo, teď jen popřemýšlíme, komu prkénkem uděláme radost.

9 final DSCF4780
Hotové prkýnko mlže posloužit jako dárek (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Publikováno: 18. 1. 2021, Autor: Pavel , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman