reklama

I malý dům může být splněným snem

Alternativní minidomky jsou trendy. A není divu. Ostatně každý, kterému nebyl dán do začátku dům či byt stojí před rozhodnutím, do jakého bydlení investovat. Zda-li platit nájem, vysokou hypotéku nebo si pořídit dostupné startovací bydlení.

Dům
i (Zdroj: Tiny Home)
I malý dům může být splněným snem (Zdroj: Tiny Home)

„Tiny houses“ dobývají Česko

Jan Němec se rozhodl pro třetí variantu. Při jeho cestě po Americe ho natolik uchvátil koncept „tiny houses“ (rozměrově úsporného bydlení), že si jeden malý domek na kolečkách sám vyrobil. Navíc opustil slibně rozjetou kariéru konstruktéra podvozků hasičských automobilů a sám se vrhl do nejistého podnikání v podobě mentoringu a zakázkové výstavby dřevěných pojízdných minidomků. O zákazníky Němec nouzi nemá. 26 m² obytné plochy pořídíte přibližně za půl milionů korun. Pokud se ale vrhnete do výstavby svépomocí, ušetříte další finance. V době covidové pandemie, kdy mnozí z nás dočasně ztratili práci, je tento fakt velmi vítán.

Foto 1
i (Zdroj: Tiny Home)
Komínový systém Schiedel Permeter Smooth Air je možné napojit na krbová kamna shora. V rozměrově malém bydlení je to zásadní předpoklad pro úsporu podlahové plochy (Zdroj: Tiny Home)

Komfort na prvním místě

Z nedostatku komfortu strach mít nemusíte. Veškeré vybavení je vzhledem ke specifickým prostorám vyráběno na míru. Jan Němec si navíc potrpí na kvalitní materiály a precizní zpracování a vyvrací i běžné obavy, že by ve svém domově trpěl zimou v chladných měsících. Vytápění se řeší výhradně krbovými kamny na kusové dřevo a jak říká, neměnil by. „Na domku máme prosklená kamna na dřevo a v zimě je to nádherné. Připadáme si tu jako na chalupě. A zima nám zde rozhodně není. Díky kvalitní izolaci má dům dobrou akumulaci tepla a rozhodně zde netrpíme, jak si mnozí myslí. Izolaci jsem použil na naše poměry možná  nezvyklou, ale o to více jsem s ní spokojený. Jedná se o čistě přírodní lněnou izolaci, která má dlouhou životnost a dobré vlastnosti.“ V chladných dnech evokuje teplo domova neznatelný kouř vycházející z antracitově černého komína. „Střechu jsme zvolili plechovou v antracitové barvě, tak aby se designově hodila k nerezovému komínu od Schiedelu. Konkrétně jsme použili komínový systém Permeter Smooth Air, který na sobě nemá žádné spony a komín tak vypadá v prostoru jednolitě a elegantně. Navíc jsem potřeboval komín napojit přímo na kamna, abych ušetřil místo. Říká se tomu americký komín a není jednoduché sehnat výrobce, který vám toto udělá. Je totiž zapotřebí vyrobit speciální redukci na kamna která bude kondenzát z komínu svádět přímo do topeniště. Schiedel mi v tomto vyhověl a vyrobil redukci na míru.“ Právě bezpečný odvod spalin je v malých prostorách zásadní. Komínový systém Schiedel Permeter Smooth Air navíc i přivádí vzduch potřebný k hoření meziprostorem v komínovém tělese. Krbová kamna tak mohou být zcela nezávislá na vzduchu z místnosti. To je v malém prostoru obývaném více lidmi naprosto zásadní. Němec přiznává, že problém nastává spíše v létě, kdy se domek může přehřívat a je dobré ho umístit pod strom, případně zastínit sluneční plachtou.

Foto 2
i (Zdroj: Tiny Home)
Teplo v zimních měsících je alfou a omegou každého útulného domova. V Tiny Home ho zajišťují krbová kamna s komínovým systémem Schiedel Permeter Smooth Air (Zdroj: Tiny Home)

Pojízdný dům ocení nejen dobrodruzi

Celý domek je umístěn na speciálně navrženém kovovém podvozku, který usnadňuje montáž a upevnění dřevěné rámové konstrukce a případný převoz. „Konstrukce domku je vyrobena z dřevěných hranolů a opláštěna modřínovou fasádou. Tu jsme záměrně nenatírali. Časem tak získá šedou patinu, ale jinak má přibližně třikrát delší životnost, než smrk a vydrží desítky let,“ ubezpečuje Němec. Pravděpodobně rozhodujícím momentem při volbě pojízdného bydlení je možnost snadného přesunu například za traktorem či osobním automobilem. To pravděpodobně souvisí s rychlostí přeměny krajiny, překotným vývojem společnosti a celkovou nejistotou. Jeden přesun si se svým vlastnoručně postaveným domkem vyzkoušel i Jan Němec. „My v Tiny Home bydlíme více jak tři roky. Zprvu jsme bydleli v průmyslovém areálu, protože se nám nepodařilo najít vhodný pozemek, který by odpovídal našim představám. Chtěli jsme něco na samotě a to se ukázalo jako problematické. Nakonec se nám vysněné místo povedlo najít, domek jsme převezli a nyní nám zde lišky dávají dobrou noc.“

Foto 3
i (Zdroj: Tiny Home)
Důležité je vybavení na míru, které zabere pouze nejmenší možnou plochu (Zdroj: Tiny Home)

Svoboda bez externích dodávek energie

Svoboda má však své meze a energii k bydlení potřebuje každý. Němec však ubezpečuje, že na energiích je dnes možné být zcela nezávislý. „V našem případě je to jednoduché. Jsme napojení na sítě starého kamenného domu, který stojí na  pozemku. Pokud ale zákazníci nemají možnost připojení na veřejné sítě, je možné obstarat čerpání vody, osvětlení a v malé míře i použití spotřebičů na 230V pomocí ostrovního fotovoltaického systému.“

Foto 4
i (Zdroj: Tiny Home)
Nároky na prostor jsou relativní a každý je má jiné. Co by však mělo být standardem, je vysoká kvalita použitých materiálů (Zdroj: Tiny Home)

Povolání plné překvapení

Svou novou profesi si Jan Němec pochvaluje z důvodu velké variability a neustálých výzev  vycházejících z rozdílných přání svých zákazníků. „Všechny domky stavím pro zákazníky na míru, mám rád, když je každý originální. Mezi mé klienty patří převážně ti, kteří jej používají jako chatu. Další klientelou jsou ti, kteří v nich chtějí bydlet. Ti se většinou do stavby pouštějí svépomocí protože mají finanční limity a já jim se stavbou pomáhám, někdy je to jen jedna konzultace, jindy je to komplexní vedení při stavbě a práce na několik víkendů,“ uzavírá Němec.

Publikováno: 19.1.2021, Autor: Scheidel (text), Tiny Home (foto), Profil autora: Redakce