reklama

Vyrobte si skládací stojánek na vánoční stromeček

I když Vánoce už skončily, co nevidět se přiblíží ty další a my zase budeme řešit nevyhovující vánoční stojánek na stromeček. Kolik jsme jich už vyzkoušeli? A kolik jich bylo vyhovujících? Můžete si podle našeho návodu zkusit vyrobit praktický a dokonce skládací stojánek pod vánoční stromeček, který vám nezabere moc místa a ještě pěkně vypadá.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Vyrobte si skládací stojánek na vánoční stromeček (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Výroba skládacího stojánku pod vánoční stromek

Na výrobu stojánku budeme potřebovat dřevěná prkénka, kotoučovou pilu, horní frézku, vibrační brusku nebo smirek na špalíčku, akuvrtačku a šroubovák, vykružovací pilku, vruty do dřeva a panty, spojovací šroub s válečkem.

0
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Na výrobu stojánku budeme potřebovat dřevěná prkénka a nářadí

1) Pro výrobu stojánku si připravíme dvě prkénka o síle 2 cm a rozměrech 55 x 15 cm. Prkénka si pomoci kotoučové pily rozřízneme po úhlopříčce, ale začneme 11 cm od kraje. Takto nám vzniknou čtyři dlouhé trojúhelníky s rovnou částí horní hrany.

1
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Pro výrobu stojánku si připravíme dvě prkénka, která šikmo rozřízneme

2) Do trojúhelníků pomocí vykružovací pilky vyvrtáme otvory pro optické odlehčení. Později je využijeme na zavěšení ozdob. Vrtání provádíme pod šikmou částí, se středem vrtání cca 16 cm od kratší hrany. Rovná hrana bude tvořit středový otvor pro stromeček.

2
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Do trojúhelníků pomocí vykružovací pilky vyvrtáme otvory pro optické odlehčení

3) Připravené trojúhelníky a otvory zakulatíme pomocí horní frézky. Pouze nejkratší hrany trojúhelníků necháme bez zkulacení. Takto připravené rozložené díly se nám dobře namoří. Použít můžeme mořidlo nebo vosk či lazuru.

3
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Připravené trojúhelníky a otvory zakulatíme pomocí horní frézky
Elektrická horní fréza Scheppach RO 1200 je výkonná a velmi dobře vybavená horní frézka, která je vhodná k frézování drážek, hran, podél­ných otvorů a profilů a také k frézování kopírováním na povrchu obrobků, jako je dřevo, plast, lehké sta­vební hmoty nebo barevné kovy. Má plynule regulovatelnou hloubku frézování, elektronickou regulaci otáček, aretaci vřetene pro snadnou výměnu nástrojů a odsávací adaptér pro práci v bezprašném prostředí. Výkonný motor 1200 W s kvalitním měděným vinutím umožňuje práci i se dřevem s vyšší tvrdostí. Ergonomické rukojeti mají protiskluzovou vrstvu a umožňují tak přesné a bezpečné vedení stroje. Snadné je i nasazení příslušenství, jako je kopírovací objímka nebo paralelní doraz. Frézka se dodává s bohatou dodatečnou výbavou.

4) Prostřední čtvercový otvor si určíme například podle obalu od spreje nebo sklenice o vhodném průměru. V našem případě je to 6 x 6 cm.

4
i (Zdroj: Archiv FTV PrimaPrima DOMA)
Určíme si prostřední čtvercový otvor

5) Připravené díly postupně sešroubujeme pomocí pantů - dáváme je všechny stejně daleko od hrany, tak aby byl vnitřní čtverec stojánku zachován. Pomoci si můžeme dřívkem jako dorazem.

5
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Připravené díly postupně sešroubujeme pomocí pantů

6) Takto spojíme všechny čtyři díly stojánku. Nyní je nutné mít možnost stojánek složit a zafixovat. To uděláme pomocí šroubu s válečkem, ve kterém je závit. Takový, jaký se používá například na rozebíratelný nábytek nebo postele. Šroub rozměříme a váleček zapustíme 4 cm od hrany do poloviny výšky.

6
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Stojánek zafixujeme šroubem a natřeme

7)  Pak postavíme stojánek do složení tak, jak bude sloužit na stromeček a natřeme zapuštění pro šroub proti zapuštěnému válečku. Otvor pro vložení delšího těla šroubu vyvrtáme.

7
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Vyvrtáme otvor pro zapuštění spoje
Vrtací šroubovák Scheppach CID27-12Li je lehký, kompaktní a skvěle vybavený akumulátorový příklepový vrtací šroubovák pro vrtací a šroubovací práce v dílně nebo domácnosti. Má dvě rychlosti, elektronicky nastavitelnou rychlost otáček a silný příklep. Pracovní plocha je osvětlená jasným LED osvětlením. Rukojeť má protiskluzové zóny. Výměna nástrojů je rychlá díky modernímu kovovému rychloupínacímu sklíčidlu. Utahovací moment se dá nastavit v mnoha stupních, podle druhu materiálu, se kterým pracujete. Samozřejmostí je možnost přepnutí na pravý a levý směr otáčení. O pohon se stará kvalitní akumulátor 12 V. Indikace stavu jeho nabití je integrovaná ve stroji.

8) Postupujeme opatrně aby nám materiál nepraskl. Vložíme šroub a vyzkoušíme.

8
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Pomocí imbusu šroub dotáhneme

9) A stojánek je hotový. Pro pevné uchycení můžeme kmen stromečku mírně ořezat nebo osekat do čtverce, popřípadě použít dřevěné klínky.

9
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Hotový stojánek můžeme vyzkoušet

Náš tip: Akumulátorové ruční nářadí Scheppach

Řada elektrického nářadí Scheppach byla vyvinuta s velkou pečlivostí k požadavkům jeho uživatelů. Takže ať už jste běžný hobby uživatel nebo náročný řemeslník, vždy si budete jist, že koupí nářadí Scheppach volíte ideální mix příznivé ceny, kvalitních komponentů, vyspělé technologie a dlouhé životnosti. Navíc dostanete 4letou záruku a kvalitní záruční i pozáruční servis garantovaný jedním z největších evropských výrobců dílenského nářadí – německou společností Scheppach. Toto nářadí garantuje vynikající kvalitu, vyspělé technologie, skvělou ergonomii a příznivou cenu. Více se o nářadí Scheppach dočtete na www.garland.cz.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, Pavel Zeman

Publikováno: 9. 12. 2022, Autor: Pavel, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman