reklama

Vychytané krmítko potěší ptáčky i vás

Chcete v tomto mrazivém období pomoci přírodě a zvířatům? Vytvořte si vychytané krmítko pro ptáky. Pokud nevíte jak na to, máme pro vás návod na jedno zajímavé krmítko. Skvěle vám poslouží a zároveň nikterak nebude narušovat vzhled lesa nebo zahrady. Krmítko totiž můžete umístit svisle nebo vodorovně.

Vychytané krmítko potěší ptáčky i vás (Zdroj: Prima DOMA)

Pomozte přírodě a zvířatům v průběhu tuhé zimy. Vyrobte vychytané krmítko pro ptáky. Na jaře se vám odmění svým zpěvem.

Co budete potřebovat?

  • Pro základ krmítka pro ptáky jsme vybrali hrubé neopracované březové dřevo. Bříza je plevelný náletový strom, který výborně hřeje, ale kromě toho však má i jiné pozitivní vlastnosti, a právě ty využijeme pro výrobu originálního krmítka. Poleno pro výrobu vychytaného krmítka by mělo mít ideálně délku 50 až 60 centimetrů a průměr 8 až 10 cm.
  • Dále pro výrobu krmítka budete potřebovat plochý vrták o průměru 40 mm, vrtačku s dostatečně velkým vrtákem, silnější větvičky (které udrží drobného ptáka), metr, tužku, zahradnické nůžky, pevnější řetěz s většími oky, kladivo, kleště, šroubovák, svěrák a dvě očka.
Nářadí, březové polínko, větvičky a jiné drobnosti potřebné na výrobu (Zdroj: Prima DOMA)

Postup výroby

Do březového polínka vrtákem vytvořte 4 misky na krmení (Zdroj: Prima DOMA)

Vezměte březové poleno a položte jej na ponk. Rozvrhněte si na něm místa, kde vytvoříte misky pro ptačí zob. Poleno připevněte do svěráku. Vezměte si plochý vrták o průměru 40 mm a do vyznačených bodů vytvořte jamky hluboké zhruba 2 až 3 cm (podobně jako kdybyste chtěli vyrobit svícen na čajové svíčky). Na délku polena by to měly být asi 4 jamky.

Do upevněného polena po navrtání misek pak navrtejte i otvory pro bidýlka (Zdroj: Prima DOMA)

Opět si připravte tužku a na boční straně pod jamkami si vyznačte body, které pak následně vrtačkou navrtejte.

Větvičky je nutné nastříhat na silná a dlouhá bidýlka (Zdroj: Prima DOMA)

Štípacími nůžkami naštípejte větvičky. Měly by být silné natolik, aby udržely drobného ptáčka, a také přibližně stejně dlouhé.

Do předvrtaných otvorů kladívkem zatlučte bidýlka z větviček (Zdroj: Prima DOMA)

S pomocí kladívka větvičky zatlučte do navrtaných otvorů. Hotová bidýlka by měla pevně držet na svém místě. 

Hotové krmítko pak zavěste na balkon nebo někam do zahrady (Zdroj: Prima DOMA)

Nakonec je zapotřebí na březové poleno přichytit něco k zavěšení. Na okraje kulatiny po obou stranách připevněte očka. I ty si nejprve předvrtejte a následně je našroubujte a vyznačené místo. Do přišroubovaných oček potom vsaďte dostatečně dlouhý řetěz, za který celé krmítko pověsíte.

Horizontální nebo vertikální krmítko

Postupováním podle tohoto návodu vyrobíte horizontální krmítko, můžete si však vyrobit i vertikální. U vertikálního krmítka potřebujete delší kulatinu, u níž misky na ptačí zob navrtáte cik cak po obvodu polena. Pod každou misku připevníte bidýlko a očko k zavěšení našroubujete do středu kulatiny s letokruhy.

Vertikálně zavěšené krmítko je další variantou (Zdroj: Prima DOMA)
(Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 22. 1. 2021, Autor: Adriana Dosedělová (text), Prima DOMA (foto) , Profil autora: Adriana Dosedělová