reklama

Průvodce vrtáním pro začátečníky

Pokud nemáte ještě žádné zkušenosti s vrtačkou a chcete si pořídit svůj první přístroj, pak jste na správném místě. Přinášíme vám jednoduchého průvodce vrtáním pro začátečníky, který vám poradí, jak si vybrat správný a kvalitní přístroj a také, na co byste neměli v rámci vrtání zapomenout, a to nejen v rámci bezpečnosti práce.

i (Zdroj: Depositphotos)
Průvodce vrtáním pro začátečníky (Zdroj: Depositphotos)

Jako úplně prvním aspektem je výběr správné vrtačky. Kromě toho, že přístroj by měl uživateli především sedět v rámci ergonomie a madla by neměla tlačit do rukou, vybírejte pokud možno takové zařízení, které nabízí vyšší příkon. Výkonnější elektromotor není na škodu, ba naopak. Dřevo a kov zvládne i slabší vrtačka, jde tedy hlavně o ty, kteří využijí funkci příklepu. Tu nabízí celá řada výrobků včetně akumulátorových modelů. Tam už jde o výhradně bezkartáčové motory, které šetří akumulátor a nabízejí vyšší životnost bez nutnosti servisních zásahů. Elektronická regulace otáček, možnost předního madla pro vrtání do zdi nebo jiné náročnější činnosti nebo užitečné sklíčidlo, které povolíte či dotáhnete bez nářadí, to jsou prvky, které musíme zvážit. Elektronickou regulaci už nabízejí snad všechny modely, další prvky už tak samozřejmé nejsou. Co se týká výběru výrobku, pak volte raději dražší značkové produkty, než typickou marketovou kvalitu, která v mnoha případech nabídne více starostí než opravdový užitek a příjemnou práci. 

Výběr vrtačky
i (Zdroj: Depositphotos)
Výběr vrtačky svěřte odborníkovi, který poradí s volbou správného modelu

Důležitá je bezpečnost. Při práci s vrtačkou dbejte na ochranu končetin a zraku před případným zraněním. Ochranné brýle, pevná obuv a dlouhé kalhoty jsou naprostým základem. Při vrtání si materiál také upněte do svěráku, k držení nepoužívejte kleště. V případě zaseknutí vrtáku dojde k jeho zlomení, ale předmět nebude vymrštěn proti obsluhující osobě. 

Bezpečnost
i (Zdroj: Depositphotos)
Při vrtání nezapomínejte na bezpečnost

Co se týká likvidace pilin při vrtání, pak je určitě vhodné vyřešit to přímým odsáváním rovnou při práci. Nejjednodušší je při vrtání mít po ruce pomocníka, který drží odsávací hubici vysavače co nejblíže místu vrtání, ale v bezpečné vzdálenosti od vrtačky. Přílišné přiblížení odsávání může mít za následek poškození odsávací hubice vysavače nebo zranění. Podomácku lze úpravu řešit tak, že si koncovku vytvarujeme z plechu a upevníme ji ke spodní části stojanu vrtačky a na ní pak zapojíme hubici vysavače. Nezapomínejte, že pro tyto činnosti je zapotřebí mít k dispozici průmyslový vysavač. 

Odsávání
i (Zdroj: Depositphotos)
Použitím odsávání výrazně snížíme znečištění okolí a ušetříme práci

Také je důležité používat správné vrtáky pro vrtání do dřeva, kovů nebo zdi. Pokud se rozhodnete použít například vrták pro neželezné kovy do zdi, nemusí to skončit špatně, ale použití vrtáku do dřeva pro vyvrtání otvoru do zdi spolehlivě vrták zničíte. Na vrtání otvorů do dřeva se používají vrtáky s dvěma řezacími konci a špičkou, tvrdokovové vrtáky pak využijete pro vrtání do zdi. Vrtání do kovů se realizuje pomocí vrtáku ze speciální rychlořezné oceli. Důležité je si místo pro vrtání označit náčrtkem křížku, do kovů se využije důlčík, díky kterému vrták po kovu nesklouzne, ale je dobře naveden. Větší otvory ve dřevě a kovu je vhodné vzít nadvakrát, nejprve s menším vrtákem, kterým si otvor předvrtáte. 

Vrtáky
i (Zdroj: Depositphotos)
K vrtačce si pořiďte také sadu různých vrtáků pro různé činnosti

Publikováno: 19. 2. 2021, Autor: Radoslav Ptáček (text), archiv FTV Prima (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček