reklama

Dárková bedýnka na víno ze starého šuplíku

Dobré víno se neobejde bez dárkové bedýnky. Ta nejenže uchrání láhve před rozbitím, ale může zároveň ukrývat sklenice pro degustaci. Výroba takové bedýnky není složitá – jako její základ můžete použít třeba šuplík ze starého stolu. Ušetříte si tak polovinu práce.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Dárková bedýnka na víno ze starého šuplíku (Zdroj: Prima DOMA)

Tělo bedýnky

Staré masivní stoly měly obvykle ozdobně vyvedené šuplíky. Právě taková zásuvka se pro výrobu bedýnky na víno skvěle hodí. Většinou má rustikální styl a ozdobné kování. To je potřeba v prvé řadě sundat a zásuvku stolu přebrousit. Nejprve použijte hrubší brusný papír, na závěr jemnější. Nebruste dřevo úplně dočista – přišli byste o jeho historický vzhled. 

Bedýnka
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Použijte starý šuplík nebo dřevěnou bedýnku na potraviny

Oprava rohového spoje

V některých případech může být čepování zásuvky rozklížené. Oprava je snadná. Čepy dřeva natřete lepidlem, sevřete truhlářskými svěrkami a nechte do druhého dne zaschnout. Důležité je odstranit přebytečné lepidlo vlhkým hadříkem – jinak hrozí, že v místě lepeného spoje zůstanou fleky. 

Lahve
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Vyměřte si pomocí lahví rozestupy v drážce

Přihrádky na láhve

Pokud zamýšlíte využít bedýnku na tři láhve, vlepte dovnitř dvě dřevěné latě, které prostor rozdělí na tři části. Napříč čelní strany umístěte další lať, která zabrání vypadnutí lahví. Všechny dřevěné dílce přilepte a pro jistotu zajistěte vruty. Aby vám latě při šroubování nepraskly, otvor pro vruty si předvrtejte. Snažte se použít staré dřevo, jeho vzhled by měl odpovídat bedýnce. Hoblované desky se v tomto případě nehodí. 

Řezání
Zarážku do bedýnky uříznete pomocí přímočaré pily (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Zarážka
Horní část poslouží jako úchyt pro skleničky (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Držák na skleničky

Dalším krokem je přidělání držáku na dvě sklenice. Jako materiál opět poslouží dřevo. Do desky, která odpovídá vnitřnímu rozměru bedýnky, vyvrtejte dva zhruba dvoucentimetrové otvory. Z čela desky k nim následně přímočarou pilou vyřízněte drážky – tudy se budou stopky skleniček do držáku zasouvat. Umístění drážek si dobře rozměřte, aby skleničky necinkaly do hrdel lahví. Samotný držák připevněte k tělu bedýnky vruty – můžete ho přišroubovat k bočním stěnám nebo k čelu bedýnky.

Boušení
Dřevo před použitím obruste. Ne však zcela dokonale, aby si deska zachovala zašlý vzhled (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Vrtání otvoru
Vrtání otvoru, ke kterému následně povedou vyříznuté drážky pro zavěšení skleniček (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Instalace kování, výplň

Posledním krokem je instalace kování – obvykle ručky šuplíku, kterou jste odstranili na začátku před broušením bedýnky. Láhve s vínem zajistěte dřevěnou vlnou. Sklenice pak do sebe nebudou narážet a dárkové balení získá punc originality. Bedýnku můžete klidně nechat bez povrchové úpravy. Staré dřevo je totiž krásné nejen na pohled, ale i na dotek. Lazura nebo lak by tento efekt mohli zkazit.

Spojení
Zarážku a úchyt sešroubujte k sobě (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Ucho
U šuplíku použijte madlo, k bedýnce přišroubujte rukojeť (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Tipy:

Díry na vruty si předvrtejte a použijte také záhlubník. Hlavy vrutů pak do dřeva krásně zajedou.
V obchodě se můžete podívat po rustikálních vrutech. Moderní, mosazné, tak nebudou ve starém dřevě tolik nápadné.
Pokud se rozhodnete povrch bedýnky upravit nátěrem, použijte místo laku přírodní olej – třeba lněný. Dřevo si pak na dotek zachová svůj jedinečný charakter.
 

Publikováno: 26. 2. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), archiv FTV Prima (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč