reklama

Konec kapajících kohoutků. Jak si snadno vyměnit vodovodní kartuši?

Kapající kohoutek je jednou z obvyklých nehod stávajících se v téměř každé domácností. Pohled na to, jak vaše peníze za vodu mizí v odtoku umyvadla, ve vás ale nemusí vyvolávat paniku ani touhu volat instalatérskou pohotovost. Je totiž velká šance, že je na vině stará vodovodní kartuše, která právě dosloužila. A její výměna za novou není žádná věda. Ukážeme vám, jak na to. Hotovo budete mít za pár minut.

Konec kapajících kohoutků. Jak si snadno vyměnit vodovodní kartuši? (Zdroj: Prima DOMA)

Vše potřebné pro výměnu kartuše najdete u sebe doma

K výměně vodovodní kartuše nepotřebujete odborné instalatérské znalosti ani žádné speciální nářadí. Postačí vám trocha odhodlání, třímilimetrový imbus, šroubovák a nástrčný klíč, pro který u nás zlidověl název gola. Ještě předtím, než se pustíte do výměny kartuše, je potřeba uzavřít přívod vody do umyvadla. K tomu stačí jen uzavřít dva roháčky, jeden pro teplou a jeden pro studenou vodu. Obvykle je najdete hned pod umyvadlem nebo ve stoupačkách.

Začátek
Cesta ke kartuši uvnitř baterie je ukrytá pod ukazatelem teplé a studené vody (Zdroj: Prima DOMA)

Postupujte kousek po kousku

Jakmile máte jistotu, že je přívod vody uzavřený nastal čas pustit se do výměny vodovodní kartuše. Cesta do těla baterie je ukrytá pod symboly pro teplou a studenou vodu, které je třeba za pomocí šroubováku vyjmout. Pod ukazatelem pak najdete šroubek, který imbusem snadno vyšroubujete. Následně už můžete z baterie snadno sundat její hlavu, tedy páku, kterou se pouští voda a ovládá její teplota. K vyjmutí rozbité kartuše, která je také spojnicí mezi baterií a pákou je ale třeba ještě pár kroků.

Otevření vodovodní baterie
Při výměně vodovodní kartuše se bez nářadí neobejdete, gola klíčem povolíte závit (Zdroj: Prima DOMA)

Dejte si pozor na závit

Jako další je při výměně vodovodní kartuše nutné odstranit prstýnek, který ji kryje. K tomu využijte šroubovák nebo vlastní ruce – záleží na tom, jestli je prstýnek pouze nasazený nebo našroubovaný. K vyjmutí nasazeného prstýnku poslouží šroubovák, kterým jej podeberete a za využití trochy síly odstraníte. Ještě předtím ale zkontrolujte, jestli není zrovna ve vašem modelu baterie prstýnek šroubovací. V takovém případě byste mohli šroubovákem zbytečně poškodit závit.

Nasazení kroužku na vodovodní baterii
Vyšroubujte kroužek z vodovodní baterie, při výměně se přesvědčte, zda máte prstýnek nasazovací nebo na závit (Zdroj: Prima DOMA)

Samotná výměna už je hračka

Na řadu přichází ta nejnáročnější část výměny vodovodní kartuše. Ale ani to není žádná věda. Nasaďte na golu klíč s rozměrem 27 mm a s ním následně vyšroubujte poslední kryt, který drží kartuš na místě. Obzvláště u starších baterií to možná nepůjde úplně snadno, a tak se nebojte malinko zabrat. Vyměnit posléze rozbitou kartuši za novou je už velmi snadné, nic dalšího ji už v baterii nedrží. Jen si pohlídejte, aby nová kartuše seděla dobře na svém místě. A nyní přichází čas vrátit vše zpátky na své místo.

Vložení nové kartuše
Vložte novou kartuši a nasaďte zbylé díly (Zdroj: Prima DOMA)

Vraťte vše na své místo a spusťte vodu

Našroubovat zpátky kryt a nasadit prstýnek už vám určitě půjde raz dva. Stejně jako nasadit zpět hlavu baterie, kterou následně znovu upevníte za pomocí imbusu. Pak už zbývá jen vrátit na místo ukazatel teplé a studené vody, a znovu spustit přívod vody do umyvadla. A jestli po povolení obou roháčků z kohoutku už nic nekape, máte celou výměnu úspěšně za sebou.

Nasazení kartuše
Správné nasazení kartuše do vodovodní baterie (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 11. 3. 2021, Autor: Marek Hadrbolec (text), Prima DOMA (foto) , Profil autora: Marek Hadrbolec