reklama

I stavba musí být v teple

V chladných měsících se toho venku moc budovat nedá, uvnitř se ale může vylepšovat víc než dost. Ovšem za jedné podmínky – že bude na stavbě zajištěn zdroj tepla. Jednak proto, aby neomrzla stavební parta, a pak z toho důvodu, že většině stavebních materiálů minusové teploty neprospívají. Jako ideální řešení se jeví pořízení mobilního tepelného agregátu, kterým stavbu snadno vytopíte. Jak tento stroj funguje? Je jeho používání bezpečné? A na čem konkrétně je možné během zimy na stavbě pracovat?

Teplo na stavbě
i (Zdroj: Prima DOMA)
I stavba musí být v teple (Zdroj: Prima DOMA)

Proč musí být stavba v teple?

Stavební sezóna trvá od jara do podzimu, ale kdo hodlá bydlet rychle, ten dovede využít i zimu. Máte-li hotovou přípravu na vylití podlahy, je čas jí realizovat. Každému bude ale asi jasné, že podlahové topení si po tomto úkonu zapnout nepůjde. Vylitá podlaha nicméně potřebuje vysychat, bez zdroje tepla se tedy stavba neobejde. To se ostatně bude hodit i během dalších prací – v zimě se dají třeba malovat stěny. Pokud používáte klasickou malířskou barvu, mělo by být v místnosti nejméně 12 ℃. V případě, že jde o speciální nátěry, voděodolné a vodou omyvatelné, je nutná ještě vyšší teplota. A právě pro tyto účely se bude na stavbě hodit mobilní tepelný agregát.

Teplomet
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Tento typ teplometu je napojen na plynovou bombu (Zdroj: archiv FTV Prima)

Elektrické topení, nebo mobilní plynový agregát?

Samozřejmě můžete namítat, že na stavbě se může využít elektrické topení. To je sice pravda, problémem je ovšem to, že stavba obvykle nemá dostatečně silný jistič, takže topení vypadává a vyhazuje jistič. Alternativou jsou tedy mobilní tepelné agregáty, které se připojí na plynovou lahev. Jejich spotřeba je zanedbatelná – pohybuje se mezi 350 až 740 gramy za hodinu – navíc se zapalují samy, stačí jen zažehnout jiskru a stroj hned běží. Teplo pak máte v prostoru během pár minut. Agregáty jsou vybaveny pojistkou, která v případě přehřátí stroj vypne. Nebezpečí, že se stroj přehřeje a začne hořet je tedy minimální.

Teplo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Průmyslová v červené tělo tepelné pistole pro vytápění velkých místností, elektrické topení na bílém pozadí. kopírovat prostor (Zdroj: Prima DOMA)

Snadné použití mobilního agregátu

Podle velikosti vytápěné místnosti nebo podle teploty, jakou potřebujete, se dají tato moderní topidla jednoduše regulovat. Stačí přiškrtit přívod plynu, plamen se ztlumí a přestane vydávat tolik tepla. Nespornou výhodou je i nízká váha samotného topidla, ta se pohybuje okolo 3–4 kilogramů, takže se může snadno přenášet do patra a do jiných prostor. V každém případě by se mělo v momentě, kdy je agregát v provozu, zajistit dostatečné větrání, a to nejen nejen kvůli spalinám, které zůstávají v místnosti, ale také proto, aby se nenarušil proces vysychání. Během něj vzniká vlhkost a tu je třeba odvětrat, jinak by se neustále vracela do stěn a podlah.

Teplo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Průmyslová v červené tělo tepelné pistole pro vytápění velkých místností, elektrické topení na bílém pozadí. kopírovat prostor (Zdroj: Prima DOMA)

Co bystě měli ještě vědět o tepelných agregátech

  • Mobilní tepelný agregát si můžete na stavbu půjčit, většinou se pro něj najde využití i po dokončení stavby (např. na rychlé vytopení garáže, skladu či dílny), takže se vyplatí jej zakoupit. Cenově se pohybujeme v relaci okolo 2000–3000 Kč za topidlo, k tomu je nutné připočítat dalších zhruba 1500 Kč na pořízení plynové lahve.
Malování
i (Zdroj: Prima DOMA)
Když je na stavbě teplo, je možné se pustit i do malování zdí (Zdroj: Prima DOMA)
  • Vyhřívat a temperovat jdou tímto způsobem pouze místnosti, ve kterých lze zajistit odvětrávání – do sklepů a suterénu proto agregáty nepatří.
Srážení vlhkosti
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pokud není stavba přes zimu udržovaná, začne se potit a vlhnout (Zdroj: Prima DOMA)
  • Agregát sice zajistí rovnoměrné rozložení teplot a konstantní průtok vzduchu, má tedy mnoho výhod, není však v žádném případě určen k trvalému vytápění.

Publikováno: 15.3.2021, Autor: Iva Dušková Zemánková (text), archiv FTV Prima (foto), Profil autora: Iva Dušková Zemánková