reklama

Zvládnete si vyrobit velikonoční řehtačku a klapačku?

Na Velikonoce muži pletou pomlázky, ženy pro ně barví vajíčka a pečou mazance a beránky. Kromě těchto klasických znaků Velikonoc bývalo také zvykem, že se na Zelený čtvrtek rozezněly řehtačky a klapačky. Dnes se řehtačky a klapačky používají jen okrajově. Není to škoda? Pojďme si spolu řehtačku vyrobit.

Zvládnete si vyrobit velikonoční řehtačku a klapačku? (Zdroj: Prima DOMA)

Výroba velikonoční řehtačky a klapačky

Klapačky a řehtačky byly velmi rozšířené mezi dětmi zhruba před 100-150 lety, dnes je už potkáme jen zřídka. A málokdo také ví, že se používaly především v období Velikonoc, konkrétně na Zelený čtvrtek, kdy podle křesťanských zvyklostí odletěly zvony do Říma a v ten den nezvonily. Místo toho pobíhaly po vsích i městech děti, především chlapci, a dřevěnými řehtačkami a klapačkami v poledne i večer řehtali a klapali svými dřevěnými nástroji. 

Dnes již řehtačky a klapačky naše děti neznají, což je trochu škoda. Chcete-li probudit starodávné zvyky velikonoční, můžete řehtačku nebo klapačku vyrobit a děti s ní podarovat. Určitě budou mít radost.

Návod na výrobu

Klapačka:

Vezmeme si kousek překližky 5x20 cm (ta bude představovat ozvučnou desku) a vyměříme si přesný střed. Zde pomocí vykružováku vyvrtáme širší otvor. Do otvoru zasuneme kulatou tyčku v délce cca 20 cm, která bude tvořit rukojeť klapačky. Tyčku zasuneme tak, aby na horní straně přesahovala o 4 cm. Boční stranu překližky provrtáme slabým vrtákem až k tyčce, nakapame dovnitř trochu lepidla na dřevo a tyčku v překližce zajistíme dřevěným čepem. Ideálně se na to hodí kulatá dřívka od nanuků. 

Vrtání
Nejprve vyvrtáme otvor pro kulatou tyčku (Zdroj: Prima DOMA)

Horní část tyčky provrtáme tak, abychom mohli zvytvořit žlábek. Ten bude sloužit na upevnění klapacího kladívka. Vyvrtaný otvor začistíme pomocí dlátka a malé rašple. 

Průřez
V horní části tyčky musíme vytvořit žlábek (Zdroj: Prima DOMA)

Dále si vyrobíme rameno kladívka. Bude dlouhé tak, aby končilo 1cm před koncem ozvučné desky. Vyzkoušíme, zda pasuje do připraveného žlábku a skrze něj a tyčku vyvrtáme otvor. Ten posléze opět upevníme pomocí dřevěného čepu, který zde tvoří nanukové tyčky.

Čep
Ramínko zajistíme čepem (Zdroj: Prima DOMA)

Z půlkulaté lišty odřízneme potřebný kousek, který nám bude tvořit samotné kladívko. Takové kousky potřebujeme dva, stejně velké a dlouhé. Oba kousky pak přiložíme ke konci ramínka, vyvrtáme další dírku a kladívko upevníme dalším čepem. 

Kladívko
Kladívko spojíme dalším čepem (Zdroj: Prima DOMA)

Řehtačka:

Řehtačka bude vyrobena na principu žebříčkového kola, kde jednotlivé stupně opět nahradí naše známé nanukové tyčky. Z kusu desky si nejprve naměříme 2 pomocné čtverce o délce 15 cm. Pomocí úhlopříček pak vyznačíme střed a narýsujeme kolmice, aby nám vzniklo 8 bodů žebrování.

Měření
Pomocí úhlů a kolmic narýsujeme předlohu pro vrtání otvorů (Zdroj: Prima DOMA)

Do středu našeho obrazce pak usadíme 120 cm vykružovací hlavici a vyřízneme 2 přesná kolečka. V obou kolečkách si vyznačíme od okraje 0,5 cm a uděláme tužkou vnitřní kruh. Do středu obou koleček vyvtáme otvor.

Vykružovák
Vykružovací hlavicí vyřízneme 2 kolečka (Zdroj: Prima DOMA)

Pomocí 6 mm vrtáčku vyvrtáme zhruba do poloviny koleček otvory pro zmrzlinové kolíčky po obvodu kolečka. Do otvorů nakapeme lepidlo.

Vyvrtáme zhruba do poloviny koleček otvory pro kolíčky (Zdroj: Prima DOMA)

Nanukové tyčky nařežeme na 8 stejných dílků a zasadíme je do připravených otvorů. Dílky musí být tak velké, aby se do mezery mezi oběma kolečky vešel pásek lišty a po stranách zbylo několik milimetrů volného prostoru.

Tyčky nařežeme na 8 stejných dílků a zasadíme je do připravených otvorů (Zdroj: Prima DOMA)

Boční díly vyrobíme z dvou stejně dlouhých kousků lišty. Na konci obou lišt (zhruba 1,5 cm od okraje) vyvrtáme otvory. Středem spojených koleček protáhneme delší kulatou tyčku a na oba její konce nasadíme bočnice řehtačky s předvrtanými otvory. Vznikne nám takový miniaturní trakař. Jeden konec bočnice, navlečené na tyčku ukončíme dřeveným knoflíkem, který k bočnici přilepíme. Podstatou ale je, aby se kolečka v bočnicích točila. 

Rukojeť
Jako rukojeť poslouží další kousek slabé kulatiny (Zdroj: Prima DOMA)

Středová osička musí z druhé strany přesahovat. Na tento konec budeme dávat rukojeť. Jako rukojeť nám poslouží kousek kulatiny, do kterého vyvrtáme otvor a do něj kápneme lepidlo a nasadíme osičku.

Zakončení
Boční stranu řehtačky zakončíme dřevěným knoflíkem (Zdroj: Prima DOMA)

Jako jazýček, který bude na řehtačce vytvářet zvuk poslouží bukový plátek, který se asi za 5 Kč prodává jako tyčka na míchání barev. Uřízneme si takový díl, který bude dosahovat od konce bočnic až k kolečkovému žebříčku se stupínky.

Měření jazýčku
Jazýček musí trochu přesahovat, aby mohla řehtačka klapat (Zdroj: Prima DOMA)

Na oba volné konce bočnic připevníme malý špalíček se středovou drážkou, do které se bude jazýček vkládat. Aby byl jazýček ukotven, zaklopí se seshora tenkým kouskem dřeva a po stranách se oba kousky slepí nebo přitlučou tenkými hřebíčky. Špalíček k bočnicím připevníme vruty.

Upevnění
Jazýček upevníme v pouzdře a zajistíme vruty nebo hřebíčky (Zdroj: Prima DOMA)

Následně seřídíme délku jazýčku tak, aby při otáčení kolečka brnkal jazýček od stupínky kolečkového žebříčku a vydával charakteristický klapavý zvuk. Přesahující kus jazýčku odřízeneme. 

Je hotovo, nyní řádně a hlasitě vyzkoušíme.

Hotové výrobky
A na závěr je nutné oba výrobky vyzkoušet (Zdroj: Prima DOMA)
Řezání
Z kulatiny uřízneme tyčku na klapačku (Zdroj: Prima DOMA)
Ramínko s kladívkem
Ramínko s kladívkem nasadíme na tyčku a ozvučnou desku (Zdroj: Prima DOMA)
Tyčinky
Jako čepy použijeme kulatá dřívka od nanuků (Zdroj: Prima DOMA)
Na středovou osičku následně nasadíme obě bočnice (Zdroj: Prima DOMA)
Měření kulatiny
Horní část nad ozvučnou deskou by měla mít aspoň 4 cm (Zdroj: Prima DOMA)
Lepení
Všechny lepené části necháme zaschnout (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 2. 4. 2021, Autor: Martina Pilzová , Profil autora: Martina Pilzová