Na Velikonoce muži pletou pomlázky, ženy pro ně barví vajíčka a pečou mazance a beránky. Kromě těchto klasických znaků Velikonoc bývalo také zvykem, že se na Zelený čtvrtek rozezněly řehtačky a klapačky. Dnes se řehtačky a klapačky používají jen okrajově. Není to škoda? Pojďme si spolu řehtačku vyrobit.
Výroba velikonoční řehtačky a klapačky
Klapačky a řehtačky byly velmi rozšířené mezi dětmi zhruba před 100-150 lety, dnes je už potkáme jen zřídka. A málokdo také ví, že se používaly především v období Velikonoc, konkrétně na Zelený čtvrtek, kdy podle křesťanských zvyklostí odletěly zvony do Říma a v ten den nezvonily. Místo toho pobíhaly po vsích i městech děti, především chlapci, a dřevěnými řehtačkami a klapačkami v poledne i večer řehtali a klapali svými dřevěnými nástroji.
Dnes již řehtačky a klapačky naše děti neznají, což je trochu škoda. Chcete-li probudit starodávné zvyky velikonoční, můžete řehtačku nebo klapačku vyrobit a děti s ní podarovat. Určitě budou mít radost.
Postup:
Klapačka:
Vezmeme si kousek překližky 5x20 cm (ta bude představovat ozvučnou desku) a vyměříme si přesný střed. Zde pomocí vykružováku vyvrtáme širší otvor. Do otvoru zasuneme kulatou tyčku v délce cca 20 cm, která bude tvořit rukojeť klapačky. Tyčku zasuneme tak, aby na horní straně přesahovala o 4 cm. Boční stranu překližky provrtáme slabým vrtákem až k tyčce, nakapeme dovnitř trochu lepidla na dřevo a tyčku v překližce zajistíme dřevěným čepem. Ideálně se na to hodí kulatá dřívka od nanuků.

Horní část tyčky provrtáme tak, abychom mohli vytvořit žlábek. Ten bude sloužit na upevnění klapacího kladívka. Vyvrtaný otvor začistíme pomocí dlátka a malé rašple.

Dále si vyrobíme rameno kladívka. Bude dlouhé tak, aby končilo 1 cm před koncem ozvučné desky. Vyzkoušíme, zda pasuje do připraveného žlábku a skrze něj a tyčku vyvrtáme otvor. Ten posléze opět upevníme pomocí dřevěného čepu, který zde tvoří nanukové tyčky.

Z půlkulaté lišty odřízneme potřebný kousek, který nám bude tvořit samotné kladívko. Takové kousky potřebujeme dva, stejně velké a dlouhé. Oba kousky pak přiložíme ke konci ramínka, vyvrtáme další dírku a kladívko upevníme dalším čepem.

Řehtačka:
Řehtačka bude vyrobena na principu žebříčkového kola, kde jednotlivé stupně opět nahradí naše známé nanukové tyčky. Z kusu desky si nejprve naměříme 2 pomocné čtverce o délce 15 cm. Pomocí úhlopříček pak vyznačíme střed a narýsujeme kolmice, aby nám vzniklo 8 bodů žebrování.

Do středu našeho obrazce pak usadíme 120 cm vykružovací hlavici a vyřízneme 2 přesná kolečka. V obou kolečkách si vyznačíme od okraje 0,5 cm a uděláme tužkou vnitřní kruh. Do středu obou koleček vyvrtáme otvor.

Pomocí 6mm vrtáčku vyvrtáme zhruba do poloviny koleček otvory pro zmrzlinové kolíčky po obvodu kolečka. Do otvorů nakapeme lepidlo.

Nanukové tyčky nařežeme na 8 stejných dílků a zasadíme je do připravených otvorů. Dílky musí být tak velké, aby se do mezery mezi oběma kolečky vešel pásek lišty a po stranách zbylo několik milimetrů volného prostoru.

Boční díly vyrobíme z dvou stejně dlouhých kousků lišty. Na konci obou lišt (zhruba 1,5 cm od okraje) vyvrtáme otvory. Středem spojených koleček protáhneme delší kulatou tyčku a na oba její konce nasadíme bočnice řehtačky s předvrtanými otvory. Vznikne nám takový miniaturní trakař. Jeden konec bočnice navlečené na tyčku ukončíme dřevěným knoflíkem, který k bočnici přilepíme. Podstatou ale je, aby se kolečka v bočnicích točila.

Středová osička musí z druhé strany přesahovat. Na tento konec budeme dávat rukojeť. Jako rukojeť nám poslouží kousek kulatiny, do kterého vyvrtáme otvor a do něj kápneme lepidlo a nasadíme osičku.

Jako jazýček, který bude na řehtačce vytvářet zvuk, poslouží bukový plátek, který se asi za 5 Kč prodává jako tyčka na míchání barev. Uřízneme si takový díl, který bude dosahovat od konce bočnic až ke kolečkovému žebříčku se stupínky.

Na oba volné konce bočnic připevníme malý špalíček se středovou drážkou, do které se bude jazýček vkládat. Aby byl jazýček ukotven, zaklopí se seshora tenkým kouskem dřeva a po stranách se oba kousky slepí nebo přitlučou tenkými hřebíčky. Špalíček k bočnicím připevníme vruty.

Následně seřídíme délku jazýčku tak, aby při otáčení kolečka brnkal jazýček o stupínky kolečkového žebříčku a vydával charakteristický klapavý zvuk. Přesahující kus jazýčku odřízneme. Je hotovo, nyní řádně a hlasitě vyzkoušíme.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Publikováno: 8. 4. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová