Snadný návod na výrobu police z dřevěných štaflí

Staré štafle nemusíte vyhazovat. Ještě je lze dále využít a vyrobit si z nich něco praktického, co můžeme používat každý den. Využít je můžete na terase, na balkoně, v dílně, ale i doma. S trochou práce z nich vykouzlíte designový kousek jako od slavného návrháře. Můžou zůstat přírodní, ošetřené jenom lakem, nebo bílé do koupelny či výrazně červené, které budou skvěle vypadat v chodbě, v obýváku, nebo ve studentském pokojíčku našeho čerstvého puberťáka.

Vyrobte si ze štaflí stylovou polici (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Vyrobit polici ze štaflí je velice snadné. Stačí malá úprava, pár desek se zarážkami, aby se štafle nerozevíraly a nepadaly. Povrchovou úpravu můžete ponechat přírodní nebo jakkoliv barevně sladit s místností, kam pak chcete štafle umístit. Krásně budou vypadat i v úpravě oblíbeného provance stylu. Hodí se opravdu kamkoliv. Nebojte se je natřít bílou, sytě zelenou nebo červenou. Využijete je jako poličky na knihy, kosmetiku, kytky nebo klidně na suvenýry z dovolené, které tak zajímavě vyniknou.

Co potřebujeme:

  • bytelnou dřevěnou desku
  • dřevěné špalíky
  • vrtačku nebo šroubovák
  • ruční či elektrickou pilu
  • brusku nebo brusný papír
  • metr a tužku
  • šroubovák
  • lak nebo barvy
Potřebné nářadí
Připravte si vše potřebné (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Postup práce:

Štafle, desky i špalíky očistěte, zabruste a ošetřete voskem, lakem nebo olejem. Případně natřete vybranou barvou a nechte důkladně dle návodu zaschnout. Pokud je nebudete natírat, můžete pokračovat v práci hned po broušení a čištění.

Čištění štaflí
Štafle řádně očistěte (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Štafle postavte do šíře, kterou potřebujete, aby se vám vešly na místo, kam je chcete pak postavit. Vyberte vhodné desky a umístěte je do jednotlivých pater štaflí.

Zakreslete si umístění pro dřevěné špalky ze spodu desky, které budou sloužit jako zarážky, aby se vložené police nesmekly a ze svého místa nepadaly. Nebudeme je připevňovat napevno, budou vyndavací. Díky tomu bude možné štafle v případě potřeby kdykoliv použít i pro svůj klasický účel.

Vrtání
K policím připevněte zarážky (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Pak připevněte pomocí šroubů dřevěné špalky jako zarážky po stranách police, kde jste si jejich umístění nakreslili. Nezapomeňte, že budou na spodní straně desky.

Montování polic
Police lze sundat (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Police umístěte na svá místa a můžete je naplnit. Máte hotovo.

Autor: Silva Pokorná

Související k tématu