reklama

Výroba držáku na vařečky. Jednodušší už to být nemůže

Může to být vhodný dárek pro manželku a zároveň i příjemně strávené odpoledne. Ano, výroba jednoduchého držáku na vařečky více času nepotřebuje. Kousek latě v dílně určitě najdete, pár vrutů a šroubovák taky. Jediné, co si musíte sehnat v obchodě, jsou mosazné objímky. Pak se s chutí můžete pustit do práce.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Výroba držáku na vařečky. Jednodušší už to být nemůže (Zdroj: Prima DOMA)

Jednoduchý, ale praktický držák na vařečky

Materiál a nářadí: lať, kovové úchytky, vruty se zápustnou či ozdobnou hlavičkou, pila, aku šroubovák, metr, smirkový papír, barva, štětec

Nářadí
i (Zdroj: Prima DOMA)
Budete potřebovat pilu, aku šroubovák a kovové úchytky

Řezání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Řezání urychlí kotoučová pila. Hrubý řez začistěte brusným papírem

Budete potřebovat lať zhruba tři centimetry tlustou a pět centimetrů širokou. Délka je na vás – čím delší, tím více místa zabere, ale pojme více vařeček. Lať nařežte na požadovaný rozměr a přebruste brusným papírem.

Nátěr
i (Zdroj: Prima DOMA)
Před nátěrem držák přebruste jemným brusným papírem

Lať opatřete povrchovou úpravou. Můžete zvolit barvu, lak nebo lazuru. Odstín volte tak, aby odpovídal designu vaší kuchyně. Doporučujeme používat nátěrové hmoty, které jsou zdravotně nezávadné a mají atest pro styk s potravinami.

Držák
i (Zdroj: Prima DOMA)
Držák můžete umístit na zeď, ale třeba i na čelo šuplíku. Pak k připevnění stačí obyčejné vruty do dřeva

Teď můžete připevnit mosazné objímky, které budou sloužit k přichycení vařeček. Seženete je v každém lepším železářství. Když už v obchodě budete, podívejte se rovnou po vrutech s ozdobnými hlavičkami. Ve výsledku pak výrobek vypadá lépe. Objímky můžete do latě přišroubovat v přímce, ale rovněž je lze uspořádat do křivky nebo do vlnovky.

Upevnění
i (Zdroj: Prima DOMA)
Do těchto kovových objímek později umístíte vařečky

Posledním krokem je připevnění držáku do stěny. V lati předvrtejte otvor pro dva vruty a díru upravte záhlubníkem, aby hlavička vrutu dřevo nerozštípla. Do zdi vyvrtejte otvor pro hmoždinky a držák vařečky přišroubujte. Nakonec držák osaďte vařečkami. A je to.

Tipy a triky:

  • Můžete si koupit už ohoblovanou lať. Ušetříte si práci s broušením.
  • K přesnému umístění držáku na stěnu použijte vodováhu.
  • Hlavičky vrutů můžete zakrýt ozdobnými krytkami.
  • Kovové objímky rozmístěte na držáku tak, aby se vařečky nepřekrývaly.

Náš tip: 

Při řezání můžete použít akumulátorovou okružní pilu Scheppach CCS165-20Li. Je vhodná na provádění dlouhých přímých řezů, vyřezávání dílů z dřevěných desek, krácení kuchyňských a pracovních desek, řezání podlahových krytin, příčné řezání trámů apod. Díky výkonnému motoru, vysokým otáčkám, pevné kovové základně ze slitiny hliníku a kvalitnímu řeznému kotouči 165 mm s 24 zuby z tvrdokovu, jsou řezy přesné a čisté. K nastavení hloubky a úhlu řezu nepotřebujete nářadí a obě operace indikují snadno čitelné stupnice integrované na stroji. Rukojeť má protiskluzové zóny, rychlost otáček je elektronicky regulovatelná a díky prachové přípojce můžete pilu připojit k odsavači a využít možnosti práce v bezprašném prostředí. Stroj lze používat s bateriemi Scheppach 1,5/2/4 Ah. Stroj se dodává bez baterie a nabíječky.

Publikováno: 27. 4. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč

Mohlo by vás dále zajímat