reklama

Výroba držáku na vařečky. Jednodušší už to být nemůže

Může to být vhodný dárek pro manželku a zároveň i příjemně strávené odpoledne. Ano, výroba jednoduchého držáku na vařečky více času nepotřebuje. Kousek latě v dílně určitě najdete, pár vrutů a šroubovák taky. Jediné, co si musíte sehnat v obchodě, jsou mosazné objímky. Pak se s chutí můžete pustit do práce.

Výroba držáku na vařečky. Jednodušší už to být nemůže (Zdroj: Prima DOMA)

Jednoduchý, ale praktický držák na vařečky

Materiál a nářadí: lať, kovové úchytky, vruty se zápustnou či ozdobnou hlavičkou, pila, aku šroubovák, metr, smirkový papír, barva, štětec

Nářadí
Budete potřebovat pilu, aku šroubovák a kovové úchytky (Zdroj: Prima DOMA)

Řezání
Řezání urychlí kotoučová pila. Hrubý řez začistěte brusným papírem (Zdroj: Prima DOMA)

Budete potřebovat lať zhruba tři centimetry tlustou a pět centimetrů širokou. Délka je na vás – čím delší, tím více místa zabere, ale pojme více vařeček. Lať nařežte na požadovaný rozměr a přebruste brusným papírem.

Nátěr
Před nátěrem držák přebruste jemným brusným papírem (Zdroj: Prima DOMA)

Lať opatřete povrchovou úpravou. Můžete zvolit barvu, lak nebo lazuru. Odstín volte tak, aby odpovídal designu vaší kuchyně. Doporučujeme používat nátěrové hmoty, které jsou zdravotně nezávadné a mají atest pro styk s potravinami.

Držák
Držák můžete umístit na zeď, ale třeba i na čelo šuplíku. Pak k připevnění stačí obyčejné vruty do dřeva (Zdroj: Prima DOMA)

Teď můžete připevnit mosazné objímky, které budou sloužit k přichycení vařeček. Seženete je v každém lepším železářství. Když už v obchodě budete, podívejte se rovnou po vrutech s ozdobnými hlavičkami. Ve výsledku pak výrobek vypadá lépe. Objímky můžete do latě přišroubovat v přímce, ale rovněž je lze uspořádat do křivky nebo do vlnovky.

Upevnění
Do těchto kovových objímek později umístíte vařečky (Zdroj: Prima DOMA)

Posledním krokem je připevnění držáku do stěny. V lati předvrtejte otvor pro dva vruty a díru upravte záhlubníkem, aby hlavička vrutu dřevo nerozštípla. Do zdi vyvrtejte otvor pro hmoždinky a držák vařečky přišroubujte. Nakonec držák osaďte vařečkami. A je to.

Tipy a triky:

  • Můžete si koupit už ohoblovanou lať. Ušetříte si práci s broušením.
  • K přesnému umístění držáku na stěnu použijte vodováhu.
  • Hlavičky vrutů můžete zakrýt ozdobnými krytkami.
  • Kovové objímky rozmístěte na držáku tak, aby se vařečky nepřekrývaly.

Náš tip: 

Při řezání můžete použít akumulátorovou okružní pilu Scheppach CCS165-20Li. Je vhodná na provádění dlouhých přímých řezů, vyřezávání dílů z dřevěných desek, krácení kuchyňských a pracovních desek, řezání podlahových krytin, příčné řezání trámů apod. Díky výkonnému motoru, vysokým otáčkám, pevné kovové základně ze slitiny hliníku a kvalitnímu řeznému kotouči 165 mm s 24 zuby z tvrdokovu, jsou řezy přesné a čisté. K nastavení hloubky a úhlu řezu nepotřebujete nářadí a obě operace indikují snadno čitelné stupnice integrované na stroji. Rukojeť má protiskluzové zóny, rychlost otáček je elektronicky regulovatelná a díky prachové přípojce můžete pilu připojit k odsavači a využít možnosti práce v bezprašném prostředí. Stroj lze používat s bateriemi Scheppach 1,5/2/4 Ah. Stroj se dodává bez baterie a nabíječky.

Publikováno: 27. 4. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč