reklama

Schází vám koupání v moři? Dopřejte si slanou vodu a kvalitní vyhřívání v bazénu

Těžko dnes předpovídat, jaké bude letošní léto. Zatím totiž nevíme, jestli se vůbec dostaneme k moři a ani netušíme, zda se u nás ohřejeme na sluníčku. Co byste ale řekli tomu, kdybyste si mohli vytvořit dovolenkovou atmosféru pláže a teplého moře na vlastní zahradě?

i (Zdroj: Depositphotos)
Bazén s teplou slanou vodou můžete využívat po celý rok (Zdroj: Depositphotos)

Česko je bazénová velmoc, a tak mnozí z nás budou brzy řešit kvalitu vody v bazénu. Máme několik možností od přírodní kořenové čističky, jež se nejčastěji uplatňuje u takzvaných koupacích jezírek a předpokládá velký pozemek a dlouhodobé plánování i údržbu, přes bezchlorový typ údržby bazénové vody, kde k úpravě dochází použitím UV zářiče, klasickou dezinfekci chlorem anebo konečně úpravu slanou technologií, tedy elektrolytickým rozkladem soli na chlor.

Rodina
i (Zdroj: Depositphotos)
Sůl ve vodě chrání i léčí

Slaná voda posiluje imunitu

Každý lékař vám doporučí slunce a pobyt u moře, abyste si mimo jiné posílili imunitu i psychiku. Částečně si opravdu tuto situaci můžete nasimulovat doma přidáním mořské či jinak získané soli do vody v bazénu. A i když koncentrace nedosahuje takových hodnot jako například u Jaderského moře, pravidelným koupáním během celé sezony máte možnost pozitivně působit i proti výskytu atopického ekzému, posílit srdce i cévy.

Sůl
i (Zdroj: Pooltechnika)
Mořská sůl pro úpravu bazénové vody

Slaná voda v bazénu

Systém úpravy vody slanou technologií opravdu připomíná přirozenou mořskou vodu. Pro lidský organizmus je také nejvíce přijatelný a má prokazatelné regenerační účinky na pokožku i inhalaci. Chlór se zde vytváří elektrolýzou soli (chloridu draselného, NaCl) rozpuštěné ve vodě. Potřebná sůl (nejčastěji se používá sůl pocházející ze Středozemního moře) se do vody přidává v desetkrát menší koncentraci, než je skutečná mořská voda, tedy zhruba 2-4 g/l vody.

Použitím mořské soli pro úpravu vody v bazénu samozřejmě významně snížíte potřebu používání dalších chemikálií. Je třeba však vědět, že ve slané vodě se udržujte nižší pH, jež zde má hodnoty kolem 7,5, což významně zvyšuje její korozivní účinek. V ohrožení jsou tedy například nerezové schůdky nebo mřížky.

Venkovní sprcha
i (Zdroj: Depositphotos)
Po koupeli se doporučuje pokožku osprchovat čistou vodou

Také je zapotřebí mít vyřešené okolí bazénu, abyste si například nezasolovali trávník. Samozřejmostí by také měla být dostupná sprcha, je totiž vhodné, když vystoupíte z bazénu, ze sebe slanou vodu spláchnout. 

Čištění vody

Ale protože bazén není přirozený ekosystém, zcela se dodatečné úpravě nevyhnete, i když slaná voda tuto potřebu minimalizuje. Vše záleží na tom, jak vám do bazénu svítí slunce, případně také jak moc bazén využíváte, tedy jak často a v kolika osobách se koupete. Určující je také faktor, kolik hodin denně je v provozu filtrace.

Pravdou ale je, že běžnou chemii nebo chlorové tablety používat nebudete muset. Jediné, co sůl nezvládne, je stabilizace pH, tedy kyselosti či zásaditosti vody.

Měření pH
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kvalitu vody v bazénu je třeba pravidelně kontrolovat

Úprava pH slané vody

Slaná voda, jako každá jiná bazénová voda, vyžaduje průběžnou úpravu. Můžete ji samozřejmě provádět ručně, ale v tom případě se musíte připravit na pravidelnou péči a riskujete, že občas opomenete a kvalita vody se rychle sníží. Můžete ale také použít některý z automatických dávkovacích systémů, kterých je na našem trhu celá řada. Ty kvalitu vody pohlídají a za vás také provedou potřebnou úpravu. Jejich princip je jednoduchý – samy měří bazénovou vodu, a podle potřeby buďto pH ve vodě snižují nebo zvyšují.

Řídicí systém
i (Zdroj: Pooltechnika)
Řídicí systém pro slanou vodu v bazénech a vířivkách měří salinitu i pH

Příjemně teplá koupel

V našich klimatických podmínkách máme opravdu teplých dnů podstatně méně než jižní státy. Vyvstává proto potřeba vodu v bazénu přihřívat a prodloužit si tak koupací sezonu. I zde máme mnoho možností. Z těch moderních se například nabízejí solární panely, elektrické vyhřívání anebo bazénová tepelná čerpadla, která energii ze vzduchu promění na teplo pro ohřev vody. Výhodou čerpadel je mimo jiné i to, že jsou přímo vybavená titanovým výměníkem vhodným pro slanou bazénovou vodu. Prémiová bazénová tepelná čerpadla ale dokážou i opačný provoz, to znamená, že když se v létě voda v bazénu přehřeje, je možné ji zchladit.

Bazénové tepelné čerpadlo
i (Zdroj: Pooltechnika)
Tepelné čerpadlo vybavené dotykovým ovladačem

Užijte si koupání celý rok

Pokud si pořídíte správné, tedy prémiové tepelné čerpadlo, můžete je, a tedy i bazén, využívat prakticky po celý rok. Standardní typy totiž nedokáží pracovat při teplotách pod 15 ºC. Kvalitnější, tedy čerpadla označovaná jako prémiová, jsou účinná až do mrazivých -15 ºC a naopak dokáží chladit vodu i při vysokých teplotách dosahujících 40 ºC.

Luxusní bazén
i (Zdroj: Depositphotos)
Tepelné čerpadlu umístěte tak, aby jeho provoz neomezoval pobyt u bazénu

Kam čerpadlo umístit

Výběr vhodného stanoviště je pro správnou účinnost čerpadla zásadní. Čerpadlo by mělo mít kolem sebe dostatečný prostor pro nasávání teplého okolního vzduchu a vyfukování studeného. Určitě je proto nepostavíte někam do uzavřeného sklepa, ze kterého byste provozem vytvořili velkou chladničku. Naopak by mělo být umístěno na dobře větraném místě, přičemž u tepelných čerpadel vyšších tříd si vystačíte pouze s 50 cm volného prostoru z každé strany. U standardních čerpadel se doporučuje alespoň 2 m vzdálenosti od přední stěny či překážky.

Vzhledem k tomu, že bazénová tepelná čerpadla mohou být vystavena běžným klimatickým a povětrnostním vlivům, tedy můžete je postavit do blízkosti bazénu, hlídejte, kam směruje odfuk. Nikdy jej nenatáčejte směrem k bazénu, nebo terase či záhonům. Vzduch vycházející z čerpadla je totiž velmi studený a vzdálenost menší, než pět metrů by znamenala značný tepelný diskomfort pro vás, rostliny by mohly být dokonce spálené chladem.

Starosti si naopak nemusíte dělat s hlasitostí čerpadla, protože lepší typy mají hlučnost 43 dB, tedy podobně jako chladnička a při nízkém výkonu je není prakticky vůbec slyšet.

Ovládání telefonem
i (Zdroj: Pooltechnika)
Bazénové čerpadlo Mr. Silence lze pohodlně ovládat i na dálku chytrým telefonem

Komfortní ovládání

Jak lze předpokládat, i ovládání moderního tepelného čerpadla využívá současné technologie. Ovládá se jednoduše pomocí dotykového displeje anebo tlačítky, kterými teplotu mechanicky nastavíte. U vyšších tříd se nabízí také možnost ovládání na dálku propojením s chytrým telefonem. Jak jste zvyklí i z jiných situací, jednoduše si stáhnete aplikaci a ihned můžete intuitivně a pohodlně svoji vodu v bazénu vyhřívat či chladit, jak je vám libo.

Tropický bazén
i (Zdroj: Depositphotos)
Teplá voda v bazénu prodlužuje koupací sezonu

Podívejte se na celou reportáž:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 21. 5. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová