reklama

Terasy a zahradní nábytek s oleji zn. SOKRATES®

Kvalitní terasy nebo zahradní dřevěný nábytek jsou nejčastěji vyrobeny z tropických dřev jako je teak, bangkirai a podobně. Stále častěji také z vysoce kvalitního a dostupného domácího akátu. Akátové nebo teakové dřevo má 3x až 5x vyšší životnost než nábytek vyrobený z měkkého listnatého nebo jehličnatého dřeva. S vlastnostmi uvedených dřev úzce souvisí i jejich povrchová úprava vhodnými nátěrovými hmotami. Vlastní povrchová úprava terasy a dřevěného zahradního nábytku plní dvě funkce. Ochranu před povětrnostními vlivy, které poškozují dřevo a estetickou funkci, která spočívá ve zkrášlení dřeva a získání líbivého a na omak příjemného povrchu.

i (Zdroj: Building Plast)
Terasy a zahradní nábytek s oleji zn. SOKRATES® (Zdroj: Building Plast)

Nesmíme ale také zapomínat, že terasy a zahradní nábytek jsou kategorie nestabilní nebo polostabilní konstrukce. To znamená, že jsou zde různé netěsnosti, kam volně zatéká voda, která může způsobit rozmáčení dřeva a při volbě nevhodné nátěrové hmoty její loupání. Proto je vhodné volit k povrchové úpravě takové nátěrové hmoty, které nevytváří povrch. To znamená, že se prakticky veškerá nátěrová hmota vsákla do dřeva. Povrch  výrazně zpevnila a zajistila hydrofobitu povrchu. Jednou z možností jsou oleje pro venkovní použití.

U more
i (Zdroj: Building Plast)
Je vhodné volit k povrchové úpravě takové nátěrové hmoty, které nevytváří povrch

Značka SOKRATES® je specialistou na povrchové úpravy dřeva a má se dřevem zkušenosti již více jak 25 let. Pokud chcete získat dokonalý, stále dřevěný povrch, na omak příjemný s voňavým dřevem, potom použijte SOKRATES® Olej pro venkovní použití. Působí impregnačně, je silně odpudivý pro vodu, chrání dřevo před ultrafialovým zářením, vytváří hedvábně lesklý povrch a neobsahuje žádné aromáty a činidla. Získáte tak excelentní povrch.

Odstín označený jako natural je v přírodním hnědém odstínu a je určený přednostně pro exteriér. Hnědé zbarvení zde působí jako UV filtr. Bezbarvý olej neobsahuje žádný UV filtr, a proto je určen pro použití do interiéru, nebo chráněného exteriéru. Nepřítomnost UV filtru je příčinou hnědnutí dřeva na přímém slunci. Nezapomeňte provést vždy minimálně dvě aplikace (v případě předpokládaného vysokého zatížení naneste i 3 vrstvy oleje). Před samotnou aplikací oleje připravte podklad tak, že dřevo zbavíte všech  nečistot a nesoudržných částí, odmastíte a přebrousíte brusným papírem č. 120-180. Olej aplikujte v přiměřené vrstvě, nejlépe měkkým štětcem s postupným stanováním nevsáklé vrstvy. Ošetřenou plochu podle teploty a vlhkosti vzduchu musíte v časovém rozmezí 10–20 minut suchým hadrem, který nepouští chloupky, dosucha vytřít a dokonale rozleštit.

Olej pro venkovni
i (Zdroj: Building Plast)
Odstín označený jako natural je v přírodním hnědém odstínu a je určený přednostně pro exteriér

Na povrchu zaschlý nevsáklý olej způsobí lesklé, obtížně zpracovatelné plochy, které mohou být několik dalších dnů medovitě lepkavé. Následující den, ne dříve, aplikujete další slabou vrstvu oleje a podle teploty vzduchu opět do 15 až 20 minut povrch vhodným hadříkem, který nepouští chlupy, vytřete a rozleštíte. Podle předpokládaného zatížení povětrnostními  vlivy, můžete nanést  třetí vrstvu. A zde pozor. Rozleštěný povrch bude po 2 až 3 hodinách působit suchým dojmem. Ve skutečnosti tomu ale zdaleka tak  nebude.

Pokud uspíšíte nanesení další vrstvy, dojde k tomu, že tato vrchní vrstva rozpustí nezaschlou  spodní  vrstvu. Vy jí následným setřením a rozleštěním znovu vytřete a to i s tou vrchní. Tak Vám tam znovu zůstane pouze jedna vrstva. Současně se také výrazně prodlouží zasychání „obou“ vrstev. Dbejte proto pří práci pokynů výrobce a dodržujte pracovní postup. Podle využívání zahradního nábytku musíte průběžně opakovat aplikaci teakového oleje, nebo povrch udržovat pomocí Udržovacího a čistícího oleje. Při aplikaci oleje dokonale větrejte a dodržujte základní hygienická pravidla. Nikdy nezapomeňte, že textiliím, které jste použili k pulírování povrchu a které jsou oleji znečištěné, hrozí samovznícení, které způsobí polymerace oleje. Proto silně potřísněné hadry ukládejte do nádob s vodou.

Olej pro venkovni pouziti
i (Zdroj: Building Plast)
Dbejte pří práci pokynů výrobce a dodržujte pracovní postup

K povrchové úpravě zahradního nábytku také můžete velmi dobře použít Tvrdý olej na dřevo PLUS, který je uretanizovaný a zajišťuje vyšší odolnost na exteriér.

Publikováno: 25. 6. 2021, Autor: Sokrates (text a foto), Profil autora: Redakce