reklama

Sháníte koš na prádlo? Vyrobte si vlastní

Třeba si říkáte, proč se výrobou koše na prádlo vlastně zabývat, když se dá sehnat téměř všude a za levný peníz. Možná je to právě proto – chcete mít vlastní, originální výrobek, který zapadne do interiéru koupelny. Výroba koše na prádlo je výzvou. Vyžaduje pečlivost a takt trochu mravenčí práci. Výsledek ale rozhodně stojí za to.

i (Zdroj: Depositphotos)
Vyrobte si vlastní originální koš na prádlo (Zdroj: Depositphotos)

Do koupelny se nehodí ledasjaké dřevo. Musí vydržet zvýšenou vlhkost. Z tuzemských dřevin připadá jasná volba na modřín, který je ve vodě jako doma. Naformátujte si modřínové fošny na čtvercový průřez o rozměru 45×45 mm. Fošny na pile se standardně řežou na tloušťku 50 mm, takže na ohoblování vám zbude dost místa.

Modřínové desky
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Modřínové desky jsou pro nábytek do koupelny ideální

Drážky v hranolu
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Do hranolů vyfrézujte drážky, které budou sloužit jako opora výplně prádelního koše

Do hranolů vyfrézujte po celé délce drážky o rozměru 12×16 mm. Do nich poté přijdou zasadit výplně ze dřeva. Drážka zároveň poslouží pro vložení dřevěného pera, kterým hranoly spojíte do podoby kvádru.

Hranoly spojené pomocí čepu
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Hranoly rámu spojené pomocí vlepeného čepu. Čep musí do drážky zapadnout těsně

Výroba rámu koše. Pečlivě si promyslete rozměry koše, aby mezi ostatní nábytek v koupelně dobře zapadl. Použijte ohoblované hranoly, které v rozích spojíte na čepy a drážky. Pokud se s čepy zdržovat nechcete, můžete použít pouze spoj na drážky s vloženým perem. To musí do drážek pasovat velmi těsně, aby byl spoj pevný. Drážky, které jste vyrobili v předchozím kroku, teď v místech spojů prohlubte asi na 30 mm. Samotné pero vyrobíte ze zbytků dřeva. Do drážek naneste lepidlo, vložte pera (případně je citlivě zatlučte dřevěnou paličkou) a jednotlivé hranoly takto spojte ve výsledný tvar koše. Než lepidlo zatuhne, použijte k fixaci truhlářské svěrky.

Dno koše
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Dno koše vyrobte z modřínové spárovky. Ke koši ho připevněte dřevěnými kolíky. Na rozdíl od vrutů není takový způsob spoje téměř vidět

Na dno koše použijte modřínovou spárovku. Dno konstrukci výrobku podstatně zpevní. Ke konstrukci koše ji připevněte lepidlem a dřevěnými kolíky. Ještě kvalitnějšího spoje dosáhnete, když po obvodu spárovky vyfrézujete polodrážkou, kterou do koše ze spodní části zapustíte. Přečnívající část kolíků odřízněte a po zaschnutí lepidla přebruste brusným papírem.

Výroba výplně
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Pomocí dřevěného rastru jde výroba výplně dobře od ruky. Nezapomeňte si k rozměru rastru připočíst hloubku drážky v rámku koše zkrácenou zhruba o 4 mm

Teď přijde na řadu nejnáročnější krok výroby – montáž výplně. Prádlo v koši nemůžete uzavřít plnou deskou, svršky musí "dýchat“. Pro tyto potřeby si proto vyrobte dřevěnou mříž. V obchodě se dají koupit již nařezané profilované latě, které montáž urychlí. Sežeňte si kus rovné desky, třeba OSB. Na ní si připravte rastr, který bude odpovídat rozměrům výplně koše. Do takto vyrobeného rastru budete pokládat lišty a spojovat je. Lišty je třeba seřezávat pod úhlem, k čemuž je ideální pokosová pila. Vzdálenost mezi lištami si odměřte kousky dřeva. Samotné latě spojujete do kříže lepidlem a hřebíčky. Hřebíčky vtloukejte ze zadní strany, aby zvenku koše nebyly vidět.

Roh koše
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Výplně by do rámu koše měly jít zasunout volně. Pokud ne, můžete zvětšit drážku v dřevěných hranolech nebo opatrně odfrézovat konce výplní

Vyrobené mřížované výplně vsuňte do drážek v rámu koše. Výplně by měly pasovat těsně – nesmí být ani moc volné, ani příliš "spasované“. Výplně do rámu nelepte, nechte je vložené volně. Drážku bude možná potřeba trochu zvětšit. K tomu můžete použít brusný papír vložený na kousku dřeva. Pokud bude potřeba tloušťku výplně ztenčit, použijte k tomu horní frézku, kterou upravíte konce výplňových latí.

Víko koše
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Výroba víka koše je snadná. Konce výplňových latí můžete srazit pod úhlem

Nejnáročnější část máme za sebou. Teď si připravíme poklop koše. K jeho výrobě poslouží rám z modřínových latí, který v rozích spojte na čep a dlab. Výplň poklopu bude opět rámová. V rámu víka vyfrézujte polodrážkou, do které půjdou vlepit konce latí. Ty už nemusíte dávat do kříže tak, jako v případě bočních stěn – stačí jednoduchá konstrukce. Latě by měly být silnější – kolem jednoho a půl centimetru, protože víko prádelního koše často slouží i jako odkládací prostor.

Hotový koš
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Sestavený koš opatřený víkem, panty, popruhy i pojezdovými kolečky

Víko přišroubujte ke koši pomocí ozdobných pantů. Vhodné je poklop doplnit ručkou a také popruhy, které ho budou držet v otevřené poloze. Na dno koše přišroubujte čtyři kolečka. Celý koš poté ručně přebruste brusným papírem o zrnitosti 120. Nakonec výrobek opatřete bezbarvým lakem, který usnadní údržbu výrobku. To je také poslední krok pracovního procesu.

Tipy a triky:

  • Horní frézku, kterou budete při výrobě koše potřebovat, si nemusíte kupovat. Dá se půjčit.
  • Drážky frézujte postupně, ne naráz.
  • Ke spojení latí můžete použít mosazné hřebíčky. Vypadají lépe než hřebíky klasické a nekorodují.
  • Pokud se budou latě při vtloukání hřebíků štípat, srazte hřebíčkům špičkou. Stačí na ni jemně klepnout kladívkem.
  • Konce popruhů, které drží víko koše v otevřené poloze, opatrně opalte nad plamenem. Tkanina se tak nebude třepit.
  • Otvor do popruhu, kterým přijde provléct vrut, se špatně vrtá. Lepší je udělat díru rozžhaveným hřebíkem, který se dá nahřát třeba v horkovzdušné pistoli nebo nad plynovým hořákem. Hřebík držte v kleštích. Pozor na popáleniny!

Aby prádlo krásně vonělo

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 5. 6. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč