reklama

Na co se zaměřit při rekonstrukci sedlové střechy se střešními okny

Pokud jste se rozhodli sami zrekonstruovat střechu a máte již zakoupenou novou krytinu a veškeré potřebné prvky, je vhodné zjistit si předpověď počasí, zajistit kontejner na stavební odpad a jeho likvidaci, a v případě potřeby postavit lešení. Teprve pak můžete přistoupit k rozebrání a odstranění původní krytiny. Také byste se měli připravit na to, že po odkrytí střechy, můžete odhalit i nečekané nedostatky a těm pak budete muset přizpůsobit postup prací. Je totiž nutné, aby střecha odpovídala současným požadavkům.   

Rekonstrukce sedlové střechy
i (Zdroj: Prima DOMA)
Rekonstrukce sedlové střechy na rodinném domě (Zdroj: Prima DOMA)

Postup prací

Začínáme shozením původní krytiny, vytrháním starých latí a hřebíků a následným odstraněním všech klempířských prvků, včetně oplechování komína. Pokud jsou ve střeše instalována střešní okna, provedeme jejich demontáž a otvory zakryjeme. V místech, kam se budou vkládat příložky, které srovnají střechu, aby byla ideálně rovná, je nutné vyříznout zhruba 5 cm izolační vaty kolem trámů. Odstraněnou vatu nemusíme vyhazovat, můžeme ji použít do děr a míst, kde chybí izolace. Kolem střešních oken je nutné vyříznout izolační vatu po obou stranách, aby tam bylo možné umístit příložky. Při likvidaci původní střechy postupujeme od hřebene směrem dolů.

Odstraněná původní krytina
i (Zdroj: Prima DOMA)
Práce na střeše po odstranění původní krytiny (Zdroj: Prima DOMA)
Příložky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Příložky musí dobře sedět na římse, neboť pod nimi bude upevněna okapnice

Nejprve si připravíme dvě příložky, jednu na levý okraj střechy a druhou na pravý. Příložky na jednom konci seřízneme tak, aby na spodní části střechy byly sešikmené a seděly na římse. Je důležité, aby jejich hrany lícovaly s římsou, neboť pod nimi bude upevněna okapnice. Mezi příložky napneme provázek, aby střecha byla v rovině, a v případě nutnosti přišroubujeme k trámu další příložky.

Příložka u hřebene střechy
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nastavení příložky u hřebene střechy

Pokud je střecha delší než délka příložek, není problém je nastavit a navázat na hřeben. Střecha na fotografiích má délku 6 ½ m a my jsme měli 4m příložky, které jsme nastavili. Abychom i tady dodrželi rovinu, natáhneme podél hřebene střechy, od jedné příložky ke druhé, opět provázek. Poté doměříme zbývající část příložky ke hřebenu, uřízneme potřebnou délku a připevníme.

Přibíjení okapnice
i (Zdroj: Prima DOMA)
Přibíjení okapnice ke spodní hraně střechy

Po celé délce spodní hrany střechy připevníme okapnici. Opět ji podle provázku dáme do roviny a srovnáme hranu. Okapnici přibíjíme po částech ke spodní hraně střechy, v místech kde bude okap.  Po celé její délce pak přilepíme oboustrannou pásku.

Fólie od firmy SATJAM
i (Zdroj: Prima DOMA)
Při rekonstrukci střechy jsme použili fólii od firmy SATJAM

Střecha má 12 krovů, budeme tedy potřebovat dvanáct kontralatí, které si předem připravíme a uřízneme na potřebnou délku. Natáhneme první pás fólie a přitlučeme ji nebo přisponkujeme k trámům nebo příložkám. Na fólii přibijeme nařezané latě, aby jejich spodní část byla na hraně okapnice, v místě jejího zlomu. Latě nastřelujeme nejlépe pistolí a postupujeme od spodní části střechy směrem nahoru.

Značení tužkou
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na spodní řadě latí si po natažení provázku označíme tužkou místa, kam připevníme kontralatě

Postup k založení kontralatí najdeme v každém návodu, podle typu krytiny, kterou jsme zvolili. Na první řadě spodních latí si tužkou uděláme rysku od hrany okapnice do výšky, která je doporučena pro danou krytinu. Opět natáhneme provázek, aby latě byly v rovině, a připevníme je. V našem případě pokládáme na střechu plechovou krytinu.

Zaříznutí přesahujících latí
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zaříznutí přesahujících latí za použití okružní pily firmy Scheeppach

Po dokončení a přibití kontralatí, zařízneme ponornou pilou všechny přesahující latě na horní hraně střechy i po stranách. Připevníme střešní okna a střechu očistíme od nečistot. Tím jsou hotovy veškeré práce před pokládkou krytiny.

Demontáž antény a satelitu
i (Zdroj: Prima DOMA)
Demontáž antény a satelitu za pomoci olejového přípravku Coyote Konkor, firmy Automax

Nejprve přibijeme k okapnici mřížku proti ptákům, aby si pod střechou nedělali hnízda, a připevníme háky na okap. První a poslední hák vyrovnáme podle provázku a nainstalujeme ostatní háky. Usadíme do nich žlab s okapnicí, do které vystřihneme otvor pro odtok vody a přilepíme čílka okapu. Následně připevníme na hrany střechy štítovky a můžeme pokládat krytinu. Při demontáži antény a satelitu jsme použili olejový přípravek Coyote Konkor ve spreji, který dokonale chrání kovové prvky před korozi a uvolňuje i zarezlé šrouby a zaseklé mechanismy. Sprej je vhodný na promazávání šroubů, pantů, různých přístrojů, motorů, náhradních dílů, akumulátorů či strojů.  

Šroubování
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pro připevnění plechové krytiny jsme použili aku vrtací šroubovák firmy Scheppach

Pro připevnění plechové krytiny použijeme dva druhy šroubů, krátké na spojování jednotlivých plechů a delší šrouby, kterými se krytina přišroubuje k latím. Oba druhy šroubů jsou nerezové, aby nedocházelo k chemické reakci mezi oběma kovy. Šrouby se utahují přiměřeně nejlépe aku šroubovákem, aby se těsnění pod hlavou šroubu nedeformovalo.

Pokládka hřebenáčů
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pokládka hřebenáčů na pás, zajišťující odvětrávání střechy

Pokládka krytiny pokračuje vyříznutím plechu kolem střešních oken. Tady je nutné přesně změřit okenní otvory a vyříznout z plechové tabule potřebný rozměr. Plech začistíme, opatrně zohýbáme a připevníme k rámu oken. Následuje oplechování komína a usazení hřebenáčů. Před pokládkou hřebene nalepíme pod hřebenáče nejprve na střešní krytinu pás, který zajistí odvětrávání střechy. Hřebenáče usazujeme zhruba po čtyřech metrech, napasujeme do sebe, pospojujeme, případně znýtujeme, a střecha je hotova.

Náš tip:

Mnoho lidí stále věří, že kvalitní dlouhý řez bez otřepů se dá zvládnout pouze s drahou formátovací nebo stolovou pilou. Skutečnost je ovšem taková, že přesný řez se dá bez obtíží zvládnout i mnohem jednodušeji a levněji. Pokud se zeptáte profesionálních řemeslníků, rádi vám toto tajemství prozradí. Jmenuje se ponorná pila Scheppach PL 55. Profesionální ponorné pily stojí zlomek toho, co nejlevnější formátovací pila, problém je v tom, že pro normálního uživatele je i cena kolem patnácti tisíc stále velmi vysoká. Velmi zjednodušeně se dá ponorná pila popsat jako okružní pila, která může být přesně vedena na vodící liště. Celkově je ovšem celý systém pila-lišta daleko sofistikovanější a nabízí výrazně více možností a individuálních řešení.

Na rozdíl od běžné okružní pily je ponorná pila, jak už název vypovídá, schopna pracovat s plynule nastavitelnou hloubkou řezu. Díky tomu můžete začít řez na kterémkoliv místě desky, můžete do ní bez problémů vyříznout otvor (ideální pro otvory pro umyvadlo či varnou desku), můžete bez problémů vyříznout parketu bez poškození povrchu pod ní atd. Ve spojení s vodící lištou potom dosáhnete přesného rovného řezu bez otřepů, můžete řezat pod přesnými úhly, můžete perfektně zarovnávat okraje, můžete zkracovat dveře, můžete rýhovat desky ap. Ponornou pilu můžete samozřejmě používat i bez vodící lišty jako úplně běžnou ruční okružní pilu. Více se dočtete na www.garland.cz.

Zkušenosti s pokládkou střešní krytiny využijeme při stavbě dětského domku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

 

Publikováno: 7.6.2021, Autor: Běla Nedorostová (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Běla Nedorostová