reklama

Jak pečovat o venkovní deštníky, aby nám dlouho sloužily

Venkovní deštníky skýtají v letním slunečném období příjemný stín, po němž toužíme, když si chceme vychutnat posezení na čerstvém vzduchu na našich terasách a balkonech. Jenže pokud takový deštník máme již nějakou dobu, stává se znečištěný běžnou špínou i prachem z ovzduší, nečistotami ze stromů i ptačím trusem. Pokud tedy chcete, aby vám váš venkovní deštník ještě dlouho sloužil a byl stále ve formě, neobejde se bez pravidelného čištění.

Venkovní deštníky skýtají příjemný stín i v tom nejteplejším létě. Pokud vám však mají ještě dlouho sloužit, potřebují i ony náležitou péči (Zdroj: Depositphotos)

Čištění venkovních deštníků

Venkovní deštníky jsou v největší míře vyrobeny z plátna, vinylu nebo vinylové síťoviny. Deštníky pro domácí použití jsou pak zpravidla z akrylových látek, které více odolávají vlhkosti, skvrnám i plísním. I tak je však zapotřebí je pravidelně čistit. Ideálně alespoň jednou měsíčně, a pokud stojí poblíž stromů nebo vysokých keřů i častěji. Tak by to přitom mělo probíhat po celé období, kdy je využíváme. Před zazimováním pak deštník potřebuje rovněž umýt.

Západ slunce na terase se složeným venkovním deštníkem.
Čištění venkovních deštníků se nemusíte bát, nejde o nic komplikovaného. Díky ní si pak můžete užívat krásu i funkčnost slunečníku po řadu let (Zdroj: Depositphotos)

Co potřebujete k mytí venkovního deštníku?

  • silný tekutý prací prostředek
  • chlorové bělidlo
  • mycí prostředek na nádobí
  • bílý ocet
  • hadici s vodou
  • kartáč s měkkými štětinami
  • vysavač
  • rozprašovač
  • čisté hadry nebo utěrky
  • pračku
Žena s lavorem plným různých čisticích prostředků
K čištění venkovních deštníků nepotřebujete nic, co byste doma neměli. (Zdroj: Depositphotos)

Jak postupovat při čištění venkovního deštníku?

Deštník si odneste do stínu a položte si ho na zem. Nejprve z deštníku očistěte hrubé nečistoty. Použijte k tomu kartáč s měkkými štětinami (jinak byste špínu zatlačili do větší hloubky) nebo vysavač. Ve velkém kbelíku smíchejte 40 ml tekutého pracího prostředku s 3,7 l vody. Prací prostředek je v tomto případě lepší než mycí prostředek na nádobí (nepění tolik). Hotový roztok kartáčkem s jemnými štětinami zapracujte krouživými pohyby do látky, přičemž více pozornosti věnujte obzvláště znečištěným oblastem. Po nanesení nechte působit 15-20 minut. Roztok mezitím vsákne do látky a uvolní z ní špínu. Následně pak deštník důkladně opláchněte. Zbavte jej veškerých zbytků pracího prostředku. Čistý deštník nechte nakonec otevřený uschnout. Nezavírejte ho, dokud skutečně neuschne.

Kartáč v ruce s gumovou rukavicí
Základ čištění venkovního deštníku spočívá ve zbavení hrubé špíny. K tomu vám pomůže kartáč s měkkými štětinami a potom vysavač (Zdroj: Depositphotos)

Jak vyčistit deštník s odnímatelným potahem?

Čištění tohoto typu deštníku je vlastně mnohem snazší, protože ho můžete vyprat v pračce. Dříve než však deštník vložíte do pračky, nejprve z něj odstraňte hrubou špínu a prach kartáčem s jemnými štětinami. Můžete jej také vytřepat nebo vysajte. Skvrny si předčistěte ručně s pomocí stejného roztoku, který jsme uvedli výše. I v tomto případě nechte 15 minut působit, teprve až pak látku vložte do pračky a vyperte na program bez ždímání a na co nejnižší teplotu. K vyprání použijte co nejsilnější prací prostředek. Po vyprání nechte látku uschnout na vzduchu. V žádném případě ji nedávejte do sušičky. Pokud se vám zdá příliš pomačkaná, můžete ji na ten nejnižší stupeň přežehlit.

Žena sedící u pračky, která kontroluje její obsah
Některé deštníky mají odnímatelný potah, který můžete vyprat v pračce (Zdroj: Depositphotos)

Co s odolnými skvrnami a plísněmi?

Na odolné skvrny a plísně je nutné sáhnout po tvrdší munici. Zkuste naředit 120 ml bělidla s 3,7 l vody a 40 ml tekutého pracího prostředku. Roztok nalijte do rozprašovače a stříkejte jej na fleky na deštníku. Nechte 10 minut působit a pak vše důkladně kartáčem vydrbejte. Pak vše čistou vodou opláchněte. Pokud jedno kolo čištění nestačilo, proces opakujte. Nezapomeňte si k tomu vzít rukavice. Plísně z deštníku dostanete, když smícháte 1 díl bílého octu s devíti díly teplé vody. Namočte do roztoku kartáč a krouživými pohyby roztok zapracujte do postižené oblasti. Pracujte postupně, dokud z deštníku neodstraníte veškerá ložiska plísní.

Bílý ocet, citron, soda bikarbona, silné čisticí prostředky z naší kuchyně
S plísněmi na deštníku vám dokáže pomoci bílý ocet (Zdroj: Depositphotos)

Jak vyčistit rámy deštníku?

Dřevěné rámy deštníku čistěte vždy podle pokynů výrobce. Většinu rámů, dřevěných i hliníkových, vyčistíte s pomocí 2 lžiček jemného čisticího prostředku na nádobí rozmíchaného v 240 ml teplé vody. Rám očistíte s pomocí hadříku nebo jemného kartáčku, na který však netlačte. Umytý rám nakonec opláchněte, otřete čistým hadříkem a nechte uschnout na vzduchu. Nikdy na ně nepoužívejte bělidlo ani abrazivní čisticí prostředky.

Kostra deštníku pohledem zespodu
Nakonec je zapotřebí umýt i rám deštníku. (Zdroj: Depositphotos)

Pusťte se i do údržby plastového zahradního nábytku

Publikováno: 12. 6. 2021, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Adriana Dosedělová