reklama

Grilovací sezóna začala. A jaký gril máte vy?

Grilování je dokonalý způsob, jak spojit výborné jídlo, setkání s rodinou či přáteli a příjemné posezení pod hvězdným nebem. Pokud patříte k těm, kteří své hosty rádi rozmazlují grilovanými dobrotami, pak je pro vás tento článek tím pravým ořechovým. Sotva se vytratí poslední známky zimy a půdu začnou prohřívat první sluneční paprsky, hned se v nás probouzí fantazie a začínají se nám sbíhat sliny na šťavnaté steaky, křupavou zeleninu a chutné omáčky. Máte to také tak?

i (Zdroj: Sonnentor)
Grilovací sezóna začala. A jaký gril máte vy? (Zdroj: Sonnentor)

Určitě ji znáte také, otázku otázek, alespoň pokud jde o téma grilování - který gril je ten pravý?

Gril na uhlí pro grilování s citem

Klasický gril na uhlí má mnoho zastánců... a právem. Už při rozpalování v nás probouzí pradávné instinkty a okamžitě způsobuje sbíhání slin. Při použití tohoto typu grilu je důležité trpělivě vyčkat, dokud uhlíky nevytvoří ideální žár. Dejte si také záležet na správném rozmístění uhlíků, tato zdánlivá maličkost ve velké míře ovlivňuje žár žhavých uhlíků. Teplotu můžete regulovat i přívodem vzduchu. Čím více vzduchu, tím více žáru.

Při pokládání masa na gril mějte na paměti, že by nemělo ležet přímo nad žhavými uhlíky, pokud bude z masa odkapávat tuk, může se maso vznítit a dobroty budou na uhel. U tohoto typu grilu si s grilováním prostě musíte pohrát. Přímé grilování znamená grilování přímo nad žhavými uhlíky při teplotě zhruba 200–300 °C, většinou stačí 2–3 minuty, například u steaků. Při nepřímém grilování se teplota pohybuje kolem 150 °C a je tak ideální pro větší kusy masa.

Gril na uhlí
i (Zdroj: Depositphotos)
Klasický gril na uhlí má mnoho zastánců

Tip:

Nakrmte nejen sebe, ale i váš gril tím nejlepším, uhlím z udržitelného certifikovaného zdroje. Konvenční uhlíky bohužel většinou pochází z deštných pralesů. Pozornost věnujte i výběru materiálů k podpalu. Mějte na paměti, že vše, co dáte do ohně, také skončí na vašem talíři! 

Je to jen o úhlu pohledu… Gril s udírnou pro profíky

Díky tomuto typu grilu můžete využít tzv. uzení za horka, teplota se při něm pohybuje kolem 60–100 °C. Druhým typem uzení je pak uzení zastudena při 20–30 °C, které většinou trvá až tři týdny. V tomto grilu připravíte obdivuhodně jemné maso, díky nižší teplotě totiž zůstane šťavnatější. Uzení je vhodné pro celou řadu potravin. Pstruha, drůbež, vepřové, jehněčí, hovězí, klobásky, brambory i zeleninu může kouřové aroma jenom povznést.

Tip:

Nejlepší je udit větší kusy masa vcelku. K tomu bychom rozhodně doporučili naši kořenící směs Rub me tender.

Plynový gril pro nedočkavce

Zapálit plynovou lahev, jen chvilinku počkat a jde se na věc! Díky tomu je plynový gril čím dál oblíbenější, velmi rychle se totiž rozehřívá. U novějších typů dokonce ani nemusíte hlídat odkapávání tuku, protože bývají vybaveny speciální ochrannou vrstvou. Nevýhodou může být velikost a poměrně špatná manipulovatelnost, gril je totiž na častější přesuny příliš těžký. Na dovolenou či na pláž si ho s sebou rozhodně nevezmete.

Plynový gril
i (Zdroj: Depositphotos)
Plynový gril je čím dál oblíbenější

Elektrický gril sem tam

 Ano, grilování opravdu může být tak jednoduché. Elektrický gril má samozřejmě mnoho nesporných výhod, ani on však není všeumělem. S velkými kusy masa, které byste chtěli grilovat vcelku, si neporadí. Všude zavazející kabel také nepřidá na grilovací atmosféře. Přesto je velmi dobře využitelný, například při rychlých balkonových grilovačkách ve dvou je rozhodně velmi praktickým řešením.

Tip:

Vsadit na něj můžete při večerních rychlovkách, jakými jsou klobásky či grilovací sýr. Při koupi si dávejte pozor na počet wattů, ty jsou hlavní hnací sílou dobrého grilování! 

El. gril
i (Zdroj: Depositphotos)
Elektrický gril má samozřejmě mnoho nesporných výhod, ani on však není všeumělem

Jaké koření, kdy a kde?

Pokud svým grilovaným pochoutkám chcete dodat tu nejlepší chuť, vsaďte na těchto šest pomocníků!

Smokey salt

Ušlechtilé aroma a jemně uzená chuť zajistí opravdovou explozi chuťových buněk. Solí dochuťte nejlépe již hotové pokrmy.

Smokey paprika

Má vše, co je do dobré grilovací marinády třeba. Tradičně uzené koření se postará o jedinečný čichový zážitek. Do tohoto jemného paprikového kabátku se rády nechají zabalit nejen steaky, ale i další grilované pochoutky. Smícháním koření a oleje vytvořte pastu, tou potřete suroviny a nechte je alespoň hodinku naležet. Pozor, paprika se umí velmi rychle spálit, doporučujeme proto dávat pozor na přívod vzduchu a grilovat spíše na nepřímém plamenu.

Fish and Chicks

Toto koření je díky své svěžesti vhodným společníkem ryb i drůbeže. Přesvědčí vás kombinací citronu a pepře, masu dodá jak jemnou ostrost, tak i svěží citrusový podtón. Směs před grilováním jednoduše vmasírujte do masa.

Fish & Chicks
i (Zdroj: Sonnentor)
Kořenící směs Fish & Chicken, díky své svěžesti je vhodným společníkem ryb i drůbeže

Holy Veggie

Je zelenina tvým masem? Kořenící směs Holy veggie ji na každé grilovačce v mžiku postaví do záře reflektorů! Medvědí česnek spolu s řasou zajistí neodolatelnou vůni, díky které se z přílohy stane středobod pozornosti. Smíchejte s olejem a dobře touto směsí zeleninu potřete.

Steak That

Božský steak, připravený na žhavých uhlících, si jednoznačně zaslouží mimořádnou směs koření. Nekomplikovanou a aromatickou – prostě tu pravou. Kořenicí směs Steak That vás překvapí spojením rozmarýnu a sušených rajčat. Rozmíchejte ji v oleji a potřete jí maso před grilováním i po něm. Maso před naložením na talíř nezapomeňte nechat chvíli odpočinout!

Rub me tender

Opravdoví mistři v grilování sáhnou po této vybrané směsi, díky které získá maso lákavou, mírně
ostrou chuť. Směs koření vetřete do masa, nechte cca 2 hodiny odležet a pak grilujte. Můžete si také
vytvořit lahodnou marinádu s medem a sójovou omáčkou. Maso pak bude krásně měkké.

01938_Grilovací sada
i (Zdroj: Sonnentor)
Sada 6 grilovacích směsí

Dobré grilování, skvělé pochutnání

Well done, medium nebo rare? Vyznáte se? Každý má nepochybně jiné chuťové preference. Ve stupnici propečenosti byste se však měli umět orientovat.

Rare

Málo propečený steak s krustou na povrchu, jemně růžový se syrovým středem.

Medium

Středně propečený šťavnatý steak, který je v řezu lehce růžový.

Well done

Zcela propečený steak, v řezu krémově hnědý.

Hovězí

Hovězí by se mělo připravovat rychle a při vysoké teplotě. Tak zvenku vytvoříte křupavou krustu a uvnitř zůstane steak krásně narůžovělý. 

Stejky
i (Zdroj: Depositphotos)
Hovězí by se mělo připravovat rychle a při vysoké teplotě

Filet Mignon

Obzvláště jemný, odebraný z konce svíčkové. Docela malý a docela drahý, ale počítejte s tím, že tak chuťově výrazný kousek masa jen tak neochutnáte.

Entrecote

Je z vysokého roštěnce a díky svému tukovému mramorování je krásně jemný a šťavnatý. Nazývá se také Rib Eye steak.

Rumpsteak

Pochází z horní části zadní kýty. Maso je libové s jemnými tukovými žilkami, tedy i výrazné chuti.

T-bone

Populární steak, který je spojením hned dvou druhů masa - nízkého roštěnce a svíčkové – které odděluje kost ve tvaru T, pocházející z bederního obratle.

Maso krájejte proti směru vláken a ne příliš tence, jinak budete mít místo šťavnatého steaku jen vyschlou podrážku.

Vepřové

Vepřové se snad podaří skoro vždy. Příprava není nijak složitá a v Evropě vepřové na gril zkrátka patří. Šťavnatý a křupavý vepřový bůček chutná nejlépe, když jej připravíte vcelku. Budete potřebovat 1 kg bůčku. Kůži nakrájejte do kříže, okořeňte a grilujte z obou stran celkem alespoň 4 hodiny při nízké teplotě na dřevěném uhlí.

Maso nejlépe 30 minut před grilováním vytáhněte z lednice, aby se lépe rozvinulo aroma. Rybám naopak vyhovuje rychlá změna ze studena rovou do tepla.

Vepřové
i (Zdroj: Depositphotos)
Šťavnatý a křupavý vepřový bůček chutná nejlépe, když jej připravíte vcelku

Kuřecí

Kuřecí s kostmi připravujte při nízké teplotě, aby maso u kostí nezůstalo syrové. Je důležité, aby bylo maso zcela propečené. Chcete-li mít křupavou kůžičku, je nejlepší potírat maso marinádou s olejem. Kůži neoddělávejte, kuře tak uvnitř zůstane krásně šťavnaté. Pokud máte gril s víkem, můžete rovnou grilovat klidně celé kuře.

Kuřecí maso
i (Zdroj: Depositphotos)
Kuřecí s kostmi připravujte při nízké teplotě

Tofu

Chutná vaše tofu jako suchá podrážka? Yoko vám ukáže jak na to. Připravte si marinádu z trochy sójové omáčky, agávového sirupu, česneku a našeho Koření na tofu paní Yoko, zamíchejte a nejlépe přes noc nechte tofu marinovat. Tofu je chuťově neutrální, tak do sebe krásně vtáhne všechny chutě. A šup s ním na gril. Budete se divit.

Tofu
i (Zdroj: Depositphotos)
Tofu je chuťově neutrální, a tak do sebe krásně vtáhne všechny chutě

Ryba

Chcete-li grilovat celé ryby, z našich domácích ryb jsou nejlepší pstruzi. Nerozpadnou se tak snadno jako jiné druhy ryb. Hotovou rybu poznáte tak, že když ji zataháte za ocasní ploutev, snadno povolí. Filety grilujte nejprve kůží dolů, maso se tak lépe zpevní. 

Ryby
i (Zdroj: Depositphotos)
Hotovou rybu poznáte tak, že když ji zataháte za ocasní ploutev, snadno povolí

Publikováno: 27. 6. 2021, Autor: Sonnentor (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce