reklama

Ať vám okna nezplesniví

Jedním z největších strašáků, který dokáže doma doslova otrávit vzduch, jsou plísně. Ty nejsou jen nepěkné na pohled, některé běžné druhy jsou dokonce jedovaté a při dlouhodobém působení mohou způsobovat zdravotní potíže. Kde se ale plísně v interiéru berou a jak s nimi zatočit jednou provždy?

Plíseň na oknech
i (Zdroj: VEKRA)
Ať vám okna nezplesniví (Zdroj: VEKRA)

Plíseň na oknech

Plísně patří do rodiny hub, proto si doslova libují ve velkém vlhku. Pokud se v interiéru jednou objeví, bývá velmi těžké se jich zbavit. Použití přípravku proti plísním je navíc zničí jen na povrchu. Problém, který jejich vznik způsobil, se pouhým postřikem neodstraní. Pokud se tedy plísně kolem oken objeví, je třeba hledat jejich původ v nadměrné vnitřní vlhkosti. Plísním se výborně daří ve vlhkém, špatně větraném prostředí.

Přebytečnou vzdušnou vlhkost je proto třeba z interiéru pravidelně a dostatečně odvětrávat, a to hlavně v chladné části roku, kdy se zvyšuje rozdíl vnitřních a venkovních teplot. Také je důležité naučit se hlídat míru vzdušné vlhkosti. S tím pomůže dodržování jednoduchého pravidla 21-50. To říká, že při teplotě zhruba 21 °C by vlhkost v místnosti neměla přesáhnout 50 %. S dodržováním tohoto pravidla pomůže sledování vzdušné vlhkosti pomocí vlhkoměru, který je v dnešní době snadno dostupný.

Vznik plísní
i (Zdroj: VEKRA)
Nejvhodnější je vzniku plísní předcházet a při instalaci nových oken dbát na správný postup (Zdroj: VEKRA)

Nejúčinnější je prevence

Plísně jsou velice tuhý a houževnatý soupeř a nejúčinnějším způsobem, jak proti nim bojovat, je předcházet jejich vzniku. Většina lidí, kterým se kolem oken začnou tvořit plísně, si myslí, že příčinou jsou okna jako taková.

To ale nemusí být pravda. Mnohem častěji je na vině jejich špatná montáž. Kolem nesprávně usazených oken vznikají netěsnosti, kterými se dovnitř dostane studený venkovní vzduch. Ten ochlazuje povrch kolem oken, na kterém se pak začne srážet vodní pára obsažená ve vzduchu. A vlhký povrch je ideální prostředí pro bujení plísní. Profesionální montáž je tedy stejně důležitá jako kvalitní okno a měla by být nedílnou součástí jeho dodávky.

Zapravené okno do stěny
i (Zdroj: VEKRA)
Připojovací spáru mezi okenním rámem a stěnou je třeba řádně utěsnit, aby kolem oken nevznikaly netěsnosti, kterými se dovnitř dostane studený vzduch (Zdroj: VEKRA)

Jakých omylů při montáži je třeba se vyvarovat? Je toho samozřejmě více, ale mezi ty nejzásadnější chyby z pohledu rizika vzniku plísní patří špatně připravený stavební otvor s hrubým, drolivým povrchem, dlouhodobě odhalená montážní pěna nebo chybějící izolační fólie, které ji chrání před působením povětrnostních vlivů. Instalaci oken je proto lepší svěřit profesionální firmě, ideálně přímo výrobci, který má léty prověřené postupy práce. Navíc bude držet záruku nejen za okna, ale i za jejich montáž.

12_spravne_osazene_drevene_okno_foto_zdroj_VEKRA
i (Zdroj: VEKRA)
Správně osazené plastové okno (Zdroj: VEKRA)

Jak ochránit stěny před plísní

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 16.6.2021, Autor: Vekra (text a foto), Profil autora: Redakce