reklama

Jak vybrat správný štětec pro natírání, lakování či malování

O kvalitě štětců určených pro natírání a malování rozhoduje materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Na výrobu se používají umělá vlákna nebo přírodní štětiny, většinou z čínského prasete, které se upravují do požadovaných vlastností. Přírodní vlákna mají dobrou nasákavost, jsou tenká, dutá, špičatá a pevná. Štětce z přírodních materiálů se hodí pro nátěry barvami s rozpouštědly, štětce umělé pro barvy ředitelné vodou. Vyrábějí se i štětce ze směsi přírodních a umělých vláken. Podle druhu a kvality použitých vláken se pak odvíjí cena.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak vybrat správný štětec pro natírání, lakování či malování (Zdroj: Depositphotos)

Jak vybrat správný štětec                                                        

Výběr štětců se řídí tím, co budeme natírat, lakovat či malovat, a o jaký materiál se jedná, zda dřevo, kov, zdivo, apod. Stejně tak důležitý je i materiál, ze kterého jsou vyrobeny štětiny. V nabídce jsou univerzální štětce slabé i silnější, s kratšími či delšími štětinami. Liší se štětce pro hobby použití a pro profesionály, které mají delší a kvalitnější štětiny a dřevěnou rukojeť. Většina štětců má univerzální použití pro různé druhy nátěrových hmot.

Štětce
i (Zdroj: Depositphotos)
Kvalitní štětiny poznáme pohmatem

Druh, tvar a velikost štětce

Štětce se liší velikostí, tvarem, druhem a uspořádáním štětin. Existují štětce ploché a kulaté. Ploché mají štětiny v rovině nebo sešikmené, kulaté mívají většinou nejdelší štětiny uprostřed svazku. Existují i speciální natěračské štětce, zahnuté, takzvané zároháčky, určené pro natírání hůře dostupných míst. Velikost štětce volíme s ohledem na materiál, který budeme natírat, i na rozměr daného předmětu nebo plochy.

Barvy
i (Zdroj: Depositphotos)
Některé štětce mají univerzální použití a hodí se pro různé druhy nátěrových hmot

Jak poznat kvalitní štětec

Kvalitní štětiny poznáme pohmatem. Ve svazku by měly být dostatečně silné a  rovnoměrně rozložené a měly by držet tvar. Kvalitní štětec by měl barvu snadno přijímat, současně by se barva měla i dobře roztírat a neměla by ze štětce okapávat. Rukojeť štětce by měla dobře sedět v ruce a neklouzat. Nekvalitní štětce jsou zpravidla levné a práce s nimi může být komplikovanější. Nemusí být totiž dostatečně nasákavé a mohou zanechávat v malbě či nátěru štětiny. 

Štětec
i (Zdroj: Depositphotos)
Kvalitní štětec by měl barvu snadno přijímat a neměla by se štětce okapávat

Štětce z umělých vláken

Umělé štětiny má například štětec určený na akrylátovou barvu. Existují i speciální štětce na syntetické i vodou ředitelné barvy, na lazury, laky, impregnace či vosky. Velmi kvalitní jsou štětce vyrobené z umělých polyesterových štěpených vláken s mikroskopickými komůrkami. Tato vlákna jsou tužší a umožňují, oproti běžným štětcům, nanášet při natírání větší množství lazury, která se zároveň lépe roztírá a materiál ji dobře vstřebává.

Barva
i (Zdroj: Depositphotos)
Výběr štětců se řídí podle druhu materiálu a použitých barev

Štětce s přírodními štětinami    

                                         

Štětce s přírodními štětinami lze použít na jakékoliv běžné barvy, i syntetické, a emaily. Pokud je na výrobku uvedeno, že štětec má čisté štětiny, znamená to, že je vyrobený z přírodního materiálu. Přírodní štětce je nutné ihned opláchnout a nenechávat dlouho ve vodě, aby štětiny nenabobtnaly. Tím by se omezila jejich nasákavost a při natírání by mohly dělat šmouhy. 

Nákup
i (Zdroj: Depositphotos)
Při výběru a nákupu štětců je dobré poradit se s odborníkem

Štětce s kombinovanými štětinami

Tyto štětce se vyrábějí v kombinaci štětin přírodních a umělých a jsou určené zejména na lazury. Štětce mají ideální vlastnosti, protože umělé štětiny ve směsi omezují přirozené bobtnání a umocňují dobré vlastnosti štětin přírodních. Přírodní štětiny se při intenzivním používání sice odírají, ale neztrácejí svoje vlastnosti.

Není štětec jako štětec

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 6. 2021, Autor: Běla Nedorostová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Běla Nedorostová