reklama

Vyrobte svému potomkovi prima dřevěné odrážedlo

Chcete svého potomka naučit jezdit na kole? Na to je nejlepší odrážedlo, na kterém se naučí rovnováze. S Pavlem a Honzou jsme si v Prima nápadech vyrobili odrážedlo dřevěné, zkuste to také.

Vyrobte odrážedlo pro vašeho šikovného potomka (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Připravte si:

 • překližka o síle 12 mm
 • prkénko o síle  2cm na nohu sedla
 • dřevěnou kulatinu o síle 25 mm na řídítka
 • velký pant
 • vratové šrouby s ozdobnými krytými matkami
 • podložky
 • vruty do dřeva
 • malé hřebíčky
 • lepidlo na dřevo
 • stolní pilu
 • přímočarou pilku
 • pásovou brusku
 • akuvrtačku a šroubovák
 • vykružovací pilku
Materiál a nářadí
Připravte si vše potřebné (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Základní část kostry
Základní část kostry vyrobíme z překližky (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Pokud nemáme starší odrážedlo, ze kterého vezmeme rozměry, přizpůsobíme je podle potřeby a velikosti dítka, které na něm má jezdit. Základní část kostry vyrobíme z překližky o délce 55 cm a šířce 10 cm. Kola vezmeme ze staršího odrážedla, malého dětského kola nebo kočárku.

Rám
Vyrobíme rám odrážedla (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Začneme tím, že vyrobíme rám odrážedla, dlouhé véčko, do kterého pak upevníme přední  vidlici. Véčko je 55 cm dlouhé z překližky o šířce 10 cm.

Pant
Přední vidlice je s rámem spojená pomocí pantu (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

V našem případě bude přední vidlice s rámem  spojena pomocí pantu tak, aby byla pohyblivá, s odrážedlem se tedy bude moci pohodlněji zatáčet.

Otvor pro osu kola
Provrtáme otvor pro osu kola (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Zahloubíme matku, pak provrtáme otvor pro osu kola, upevníme zadní kolo mezi jednotlivé části.

Pant na přední části
Na přední část upevníme pant (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Na přední část upevníme pant. Přední část jsme si seřízli pod úhlem, aby vidlice řídítek směřovala kolmo k zemi, tomu přizpůsobíme i kraj pantu, zabrousíme mu jeden roh. Pak spojíme přední část přes pant pomocí vratového šroubu s ozdobnou matkou, ta má hladký konec a dítě se o ni nezraní.

Vidlice
Poté připravíme vidlici s řídítky (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Poté připravíme vidlici s řídítky. Nachystáme si jednotlivé díly vidlice, osu řídítek a spodní část vidlice, ve které bude přední kolo. Aby se kolo do vidlice vešlo, musíme připravit ještě mezidíly, které vytyčí správný rozestup spodní části vidlice.

Lepení
Jednotlivé díly spojíme pomocí lepidla (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Jednotlivé díly spojíme pomocí lepidla a pojistíme malými hřebíčky. Vidlici provrtáme v horní části pro řídítka a ve spodní pro vložení kola. Mezi díly horní části vidlice připevníme druhou stranu pantu, který zajišťuje otáčení.

Řídítka
Řídítka jsou tvořena dřevěnou kulatinkou (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Řídítka jsou tvořena dřevěnou kulatinkou provlečenou horní částí vidlice. Pečlivě je obrousíme dohladka, stejně jako i ostatní části odrážedla, aby se malý řidič o nic nezranil a neodřel.

Sedlo
Zbývá vyrobit sedlo (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Aby se na odrážedle pohodlně jezdilo, zbývá vyrobit sedlo. Vyřízneme lehce hruškovitý tvar sedátka, zabrousíme okraje dokulata a připevníme k noze sedla.

Vrtání
Provrtáme v noze sedla tři otvory v různých výškách (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Pak vložíme nohu sedla mezi boky kostry. Aby bylo možné sedlo výškově nastavit, provrtáme v noze sedla tři otvory v různých výškách. Mezi nohu sedla a boky kostry vložíme dřevěné podložky a nastavíme sedlo do potřebné výšky, spojíme opět vratovým šroubem.

Je hotovo, zbývá jen maličkost, připevnit odrazná kolečka pod řídítka a sedlo odrážedla. Povrchovou úpravu si zvolíme dle libosti, buď jej necháme v přírodním vzhledu a natřeme jen lazurou, nebo použijeme pestré barvy, ale vždy však takové, které mohou přijít do styku s hračkami a potravinami.

Podívejte se na video výroby:

 

 

 

(Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Publikováno: 21. 6. 2021, Autor: Pavel "Kutil" Zeman (text a foto) , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman