Budík obvykle nepovažujeme za věc, kterou bychom měli úplně nejraději. Hlavně proto, že nás každé ráno nutí vstát z postele. Ale starý budík přeměněný na fotorámeček, to je jiné kafe! Dost možná se stane ozdobou vašeho bytu nebo chalupy.
K výrobě budete kromě starého chronometru potřebovat už jen kleště, tavnou pistoli barvy a fotografii.


Při rozebírání starého budíku poznáte, co se myslí rčením "stará poctivá práce“. Plášť budíku musíte rozmontovat, abyste odstranili jeho strojek a čelní sklo. Některé díly mohou být slisované, proto použijte větší sílu nebo štípací kleště.

Ozubená kolečka chronometru nevyhazujte – později se ještě mohou hodit.

Tělo budíku natřete akrylovou barvou. Dobře se s ní pracuje a rychle schne. Použít můžete i metodu tupování – barvu naneste houbičkou. Po zaschnutí barvy můžete povrch patinovat. Použijte třeba bronzovou barvu v tubě. Houbičkou ji po těle přístroje rozetřete – ne celoplošně, ale jen na některých místech.

Teď si vyberte vhodnou fotografii, kterou budete chtít do budíku vložit. Ideální je černobílý snímek, který se do starého přístroje hodí víc než barevná fotka. Budík přiložte na fotku, tužkou obkreslete tělo budíku v místě, kde chcete na snímku vytvořit výřez. Pak už jen stačí zvolené místo vystřihnout a dovnitř budíku nalepit.

Posledním krokem je ozdobení budíku – použít můžete výše zmíněná ozubená kolečka. Pro dámy se bude hodit krajka, mašle, pro pány třeba rybářský háček nebo sojčí pero. Představivosti se meze nekladou.
Tipy a triky:
- S tavnou pistolí pracujte trpělivě – musí se nejprve pořádně nahřát. Silou lepidlo nevytlačíte, ale spíš pistoli rozbijete.
- Při demontáži budíku si pro jistotu nasaďte ochranné brýle.
- Pokud doma starý budík nemáte, zkuste se podívat do starožitnictví.
A co takhle prima originální stojánek na tužky z kapsičky staré košile?
Publikováno: 10. 7. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA (foto a video)
, Profil autora: Jaroslav Kropáč