reklama

Zlomili jste klíč v zámku? Díky našim radám jej vyndáte i bez pomoci zámečníka!

Zlomený klíč v zámku, ať už od domu, bytu, auta nebo pracovní skříňky, se může stát kdykoliv a komukoliv. Není to nic příjemného. Když k tomu dojde, člověk je v šoku a mnohdy se potýká s ukočírováním záchvatu paniky. Co teď? Co s tím? Jak si pomoci? Kolik vás to bude stát?

i (Zdroj: Depositphotos)
Zlomený klíč v zámku není nic příjemného. Víte však, že jej můžete zvládnout i sami? (Zdroj: Depositphotos)

Před použitím některého z našich návodů je potřeba nejdříve přehodnotit, jak moc je klíč v zámku zalomený a zda se jedná o klíč dozický nebo vložkový (tzv. fabka).

Proč se klíče lámou v zámcích

Vůbec nejčastěji za zlomení klíče v zámku může jednoduše to, že je klíč vyroben z nekvalitních měkkých materiálů jako mosaz a nikl. Dalším velmi častým důvodem je prosté opotřebení. Někdy se tomu děje v případě, když je zámek zanesen nečistotami nebo když je zámek zkorodovaný. Klíč se pak nemůže dostat do cylindrické vložky a při vyjímání z drážky se může zaseknout a zlomit. Někdy za zlomením klíče může i jeho mechanické poškození, k němuž dochází ponejvíce tehdy, když se používá i k jiným činnostem, než k odemykání a zamykání dveří. V neposlední řadě k tomu dochází proto, že zámek není dostatečně promazaný a tak se v něm klíč zasekne a zlomí.

Zlomený klíč se zlikvidovaným zámkem
i (Zdroj: Depositphotos)
Klíč se v zámku zlomí z celé řady důvodů, jedním z nich je prosté opotřebování

Když trčí kousek klíče ze zámku, zkuste to s magnetem

Pozor, v tomto případě však nemáme na mysli nějakou magnetku z lednice, ale pořádně silný magnet, který mívají kutilové ve svých dílnách. Nejprve zámek promažte zámečnickým olejem. Tedy s pomocí dlouhé úzké trubičky ho vstříkněte přímo do zámku, čímž usnadníte magnetu klíč vytáhnout ven. Pak přiložte ke klíčové dírce magnet a přejíždějte jím ze strany na stranu. Chce to sice trpělivost, ale je to velmi spolehlivý způsob, jímž můžete zalomený klíč ze zámku dostat ven. Doporučují ho i specialisté. Ovšem vytáhnete jen takové klíče, které jsou železné, nikoliv ze slitiny.

Silný magnet v ruce
i (Zdroj: Depositphotos)
Klíč ze zámku můžete zkusit vyndat třeba se silným magnetem

Náhradní klíč nebo kancelářská sponka

Pokud nemáte magnet, ale máte po ruce náhradní klíč nebo alespoň kancelářskou sponku, můžete se pokusit o vytažení zbytku klíče ze zámku jiným způsobem. Ale pozor, v případě použití klíče, to funguje pouze se stejným klíčem, nikoliv jemu podobným. Podobně pak funguje i kancelářská sponka, s níž zatlačíte na ulomenou hranu klíče a vytlačíte ho ven. I v tomto případě vám doporučujeme zámek nejprve promazat zámečnickým olejem.

Kancelářská sponka na papírech
i (Zdroj: Depositphotos)
Když je nejhůř, může vám pomoci i obyčejná kancelářská sponka

Plátek lupínkové pily vám rovněž může pomoci

Mnohem snazší manipulaci než s kancelářskou sponkou, skýtá lupínková pila nebo také jehla nebo obyčejný špendlík. Klíč ven dostanete stejným způsobem, jako kdybyste se o to pokoušeli kancelářskou sponkou. A i zde vám doporučujeme zámek nejprve promazat.

Dřevo rozštípané a nářadí z dílny
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud máte přístup do dílny, pomoci si můžete i s lupínkovou pilou

Lepidlo může dokázat hotové divy

V tomto triku vám pomůže nejlépe lepidlo na kovy, kterým natřete klíč na zlomené části a zasunete ho do zámku. Klíč uvízlý v zámku se po několika vteřinách přilepí a vy jej budete moci vytáhnout. Pozor však, bude to chtít jistou ruku. Vytažení musí být provedeno rychle, aby lepidlo nezaschlo a klíč ze zámku vytáhněte jedním plynulým pohybem. Dejte si také pozor na množství naneseného lepidla, nesmí ho být příliš, protože by se klíč přilepil uvnitř k vložce. Musíme však upozornit, že tento trik v žádném případě nezkoušejte k vytažení zalomeného klíče u auta nebo motorky. Pokud je klíč zalomený příliš hluboko, lepidlo raději vůbec nepoužívejte. Slepit klič lze u velice mělce zalomeného klíče. 

Ukápnuté lepidlo
i (Zdroj: Depositphotos)
I když to možná vypadá všelijak. Lepidlo dokáže vytáhnout ze zámku druhou polovinu zlomeného klíče

S odstraněním zlomeného klíče vám mohou pomoci i nůžky a pinzeta

Vezměte si menší dostatečně ostré nůžky a jejich špičkou přichyťte zlomenou část klíče z boční strany v zámku. Zatlačte na klíč, snažte se ho z boku vytisknout. Když se zlomená část povytáhne alespoň o 0,5 cm, vezměte do druhé ruky pinzetu a trčící zbytek klíče se pokuste ze zámku vytáhnout.

Stříhání krejčovskými nůžkami
i (Zdroj: Depositphotos)
V případě, že nemáte po ruce kancelářskou sponku, náhradní klíč nebo lupínkovou pilu, zachránit vás mohou obyčejné nůžky a pinzeta

Pokud máte tu možnost, vytáhněte zalomený klíč s pomocí aku vrtačky

Tato metoda je dostupná tehdy, když máte po ruce dobře zařízenou dílnu, v níž máte aku vrtačku, vrták a dostatečně ostré nůžky. Před vytažením klíče očistěte přední část zámku, pak nevrtejte malou dírku asi 1 mm od drážky do hloubky 1,5 až 2 mm a následně se pokuste vrtat šikmo. Když se dostanete na úroveň klíče, vezměte si nůžky a zlomenou část klíče jimi vytáhněte. Buďte velmi opatrní, protože jinak můžete zámek poškodit nebo rozbít. Tento způsob se doporučuje jako poslední možnost, jelikož je velice náročný a vyžaduje doopravdy zkušenou ruku a precizní práci.

Muž s vrtačkou v ruce
i (Zdroj: Depositphotos)
Když je nejhůř, zkusit to můžete s vrtačkou

Ze starých nepotřebných klíčů můžete vyrobit třeba prima věšák

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP

Přečtěte si také náš článek, co dělat při ztrátě klíčů nebo si vyrobte originální kapsičku na klíče, abyste je už nikdy neztratili.

Publikováno: 12. 7. 2021, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová