reklama

Opravou zahradního nábytku někdy jen zbytečně ztrácíte čas

Oprava zahradního nábytku se někdy vyplatí a někdy zase ne. Zejména u levných plastových kousků si dobře rozmyslete, jestli chcete plýtvat časem nebo si raději dojdete koupit nový. Jinak už tomu je u proutěného nebo kovového zahradního nábytku, kde je cena ne zcela zanedbatelná. Povíme si tedy něco o opravách zahradního nábytku, kdy rozhodně zachraňovat a za jakých podmínek zahradní nábytek nechávat venku celoročně.

Opravou zahradního nábytku někdy jen zbytečně ztrácíte čas (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Oprava zahradního nábytku

Máte zahradu a na ní, kromě spousty úhledných záhonků, keříčků, stromečků, kytiček a dalších rostlin, máte také své oblíbené místo, kde relaxujete a odpočíváte? Většinou si na takové místo postavíte zahradní nábytek, nějaké to křesílko, lehátko, stůl nebo zahradní houpačku a už vám k pocitu naprosté spokojenosti chybí jen čerstvě uvařená káva. Pohodlně se usadíte do plastového křesílka... a vzápětí sedíte na zemi, rozlitá káva se vpíjí do trávníku a pod vámi leží torzo právě prasklého křesílka. 

Plasty
Někdy je praktičtější a levnější koupit nábytek nový (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co s takovým rozbitým plastovým nábytkem dělat?

Nejdřív se podíváme, zda má vůbec smysl takové křesílko spravovat. Pokud praskne v místě, kde by to za opravu stálo, otočte křesílko dnem vzhůru a podívejte se pod sedadlo.

mm2
Ověřte si nejprve, zda lze tento druh plastu lepit či svařovat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zde jsou různé značky, odkazující na další informace. Mezi jinými je zde i značka, která označuje, zda je plast svařovatelný nebo lepitelný.

lepeni-plastu-symboly
Symboly možnosti lepení plastů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud tuto značku neznáte, zkuste jednoduchý test. Vezměte celé křesílko a ponořte jej například do bazénu. Pokud křesílko plave, rovnou jej odneste do kontejneru nebo do sběrného dvora. Jestliže se potopí, máte naději, že půjde opravit. Je-li předmět natolik velký, že se vám nevejde do vody, postříkejte lepený předmět vodou. Tvoří-li se na něm kuličky vody, jako když oplachujete teflonovou pánev, plast je za běžných podmínek neslepitelný. Pokud voda smáčí povrch plastu, můžete vesele lepit.

mm4
Zkouška vodou odhalí, zda je plast opravitelný či nikoliv (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zahradní nábytek nebo velké plastové nádrže můžeme zkusit slepit lepidlem Samson plast plus. Plasty můžete lepit běžnými lepidly. Vhodná lepidla pro tvrdé plasty jsou např. Bison Plastic, Bison power adhesive nebo UHU hart kunststoff. Lepení měkčených plastů nebude problém. Zde bezpečně fungují lepidla jako Bison Plastic, Bison liquid robber nebo UHU weich pvc. Lepení tvrdých plastů je podstatně horší. Zde máme na výběr lepidla svařující za studena, např. Bison Plastic, UHU allplast nebo UHU hart kunststoff. V některých případech musíme vyhledat odborníky na svařování plastů, pokud se to vyplatí.

mm1
Prasklé opěradlo plastového křesílka je velká mrzutost (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Většinou se ale klasický plastový zahradní nábytek svařovat nebo lepit nevyplatí. Pořizovací cena nového není nijak závratná a vzhledem k tomu, že plastový nábytek bývá velmi často vystaven nejrůznějším povětrnostním vlivům včetně mrazů, u něj časem dochází ke "zkřehnutí" a vyšší náchylnosti na poškození. Chceme-li si tedy plastový zahradní nábytek zachovat co nejdéle v kondici, měli bychom jej vždy při odchodu ze zahrady uklidit. Nejlépe do sklepa, kde je konstantní teplota, případně do garáže či zahradního domku. Zahradní plastový nábytek bychom neměli dlouhodobě vystavovat prudkému slunci, kyselým dešťům nebo silnému mrazu. Zejména slunce má na plastový nábytek neblahý vliv, neboť pod jeho působením ztrácí barvu (tzv. vyšisuje) a vlivem tepla dochází k deformacím. 

mm5
Svařování plastového nábytku provádějte podle předepsaného postupu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Proutěný a dřevěný nábytek

Začneme dřevěným nábytkem, který je na opravy asi nejideálnější. Dřevo je prostě dřevo. Pokud se někde něco ulomí nebo vyštípne, lze poškozenou část vyměnit a nahradit jinou. Většina kutilů si umí jednoduše poradit pomocí přímočaré pily, brusky a vrtačky. Ulomená opěrka ruky nebo nožička se dají odříznout, na poškozené místo se vloží a pomocí vrutů nebo lepidla připevní nový díl. Na závěr je potřeba tento nový díl ošetřit nátěrem. 

Nátěry jsou vůbec u dřevěného nábytku nezbytností. Dřevo je bohužel materiál nestabilní a povětrnostní vlivy mu nějak nedělají dobře. Pokud u plastového nábytku dochází k barevným změnám a praskání, u dřeva je to ještě horší. Neošetřená křesílka a lavice hnijí a dostávají se do nich všelijací škůdci, kteří větru a dešti s likvidací dřeva pomohou ještě rychleji. I zde ale platí, že dřevěný nábytek je lepší po použití zase pěkně uklidit na suché místo, případně alespoň zakrývat ochrannou plachtou.

Dřevěný nábytek
Dřevěnému nábytku dlouhodobý pobyt venku nesvědčí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proutěný nábytek je už jiná liga. Zde se rozhodně vyplatí jej ošetřovat s veškerou péčí a láskou a důsledně dbát na to, aby nebyl vystavován jakékoliv nepřízni počasí. I když budeme proutěný nábytek důkladně napouštět oleji a vosky, pokud dojde k jeho poškození, většinou nám nezbude nic jiného než oblíbený kus nábytku oželet. Oprava mechanického poškození proutěného nábytku je složitá, zdlouhavá a nákladná. Jistou šanci dává lepení proutí pomocí lepidel na dřevo, avšak taková oprava je spíše provizorní a nejspíš nebude mít dlouhé trvání.

Proutěný nábytek
Proutěný nábytek se opravuje poměrně složitě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kovový zahradní nábytek

Kovový nábytek, stejně jako materiály výše jmenované, musí být opravdu pečlivě ošetřen povrchovým nátěrem. Pokud bude dlouhodobě vystaven dešti, slunci či mrazu, ve velmi krátké době budou zejména spojované části napadeny korozí.

Kovové části jsou však naštěstí vyměnitelné a opravitelné. U kovu si ale s lepidlem většinou nevystačíme. Jednak je zapotřebí použít speciální dvousložková lepidla a za další, aby byla pevnost opravované části 100%, je lepší tuto část svařit. Pokud nedisponujeme svářečkou, budeme se muset obrátit na odborníky. Další možností je poškozenou část na dvou místech provrtat a spojit následně pomocí šroubu a matky. Jsou ovšem místa, kde tento způsob opravy není možný. Také prorezavělé části nábytku už asi neopravíme, a pokud se o to budeme snažit, bude to znamenat spoustu času a námahy.

Kovový nábytek
Kovové židličky se dají svařit nebo spojit pomocí šroubů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kombinované materiály

U kombinovaných materiálů musíme koncept opravy realizovat podle toho, o jaký konkrétní materiál se jedná. Pokud je poškozená např. sedací část lavice, která je tvořená prkny, ale samotný korpus lavice je kovový, nebudeme samozřejmě sahat po svářečce, ale vyměníme prasklé prkno. I zde je ale nutné si nejprve položit otázku, zda se oprava vyplatí a nevyšlo-li by nás levněji si udělat cestu do obchodu se zahradním nábytkem. 

Kombinované materiály
U kombinovaných materiálů se vždy zaměřte na daný materiál, který chcete opravit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak opravit zahradní nábytek

mm3
V některých případech je lepší koupit nové křesílko a rozbité zlikvidovat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Publikováno: 29. 7. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Martina Pilzová