reklama

Odstranění starých tapet nemusí být tak strašné, když znáte ten správný postup

S dobrou přípravou bude odstranění starých tapet hračka. Ať už jde o tapety papírové, vliesové nebo vinylové, se všemi si poradíte. Nebojte se do toho pustit. Buďte trpěliví a pečliví. Ušetříte si tím spoustu další práce.

i (Zdroj: Depositphotos)
Poradíme vám, jak snadno odstranit staré tapety (Zdroj: Depositphotos)

Než začnete tapety odstraňovat, pořádně si prostor připravte

Protože budete pracovat v případě starých papírových tapet se značným množstvím vody, vypněte elektřinu. Dobré je také zástrčky a vypínače přelepit malířskou páskou. Nábytek přestěhujte tak, aby vám nikde u stěn nepřekážel. Zakryjte ho fólií. Koberce srolujte a dejte stranou, aby nepřišly k úhoně. Podlahu přikryjte, abyste ji ochránili před vlhkostí. Vlhkost je důležitá jak na tapetách, tak v místnosti. Proto nechte okna zavřená a netopte přespříliš, pokud pracujete v zimě.

Zásuvka
i (Zdroj: Depositphotos)
Zásuvky i vypínače před odstraňováním tapet zakryjte

Jak na papírové tapety

Pokud máte doma na zdi papírové tapety, můžete si s nimi poradit za pomoci teplé vody. Namočte je, čím teplejší voda bude, tím lépe půjdou tapety dolů. I během práce ji obměňujte tak, aby byla vždy co nejteplejší. Pomoci si můžete i přidáním octa v poměru 1:1 nebo použitím tekutého odstraňovače tapet. Použijte třeba rozprašovač nebo je máčejte postupně namočenou houbou. Použít můžete i malířský váleček. Pokud ho nasadíte na teleskopickou tyč, usnadníte si tím práci. Vody nanášejte tolik, aby se vsakovala do tapet, ale aby nestékala na zem, postupujte od shora dolů. Namočte si nejlépe všechny tapety najednou, práce vám tak půjde rychleji od ruky. Jakmile papír změkne a začne se od stěny odlepovat, můžete ho začít seškrabávat. Nechte vodu působit alespoň 15 minut, pak zkuste tapetu odstranit.

Strhávání tapet
i (Zdroj: Depositphotos)
Tapety strhávejte odspodu nahoru

Čím silnější je tapeta, tím více bude třeba ji namočit a povolení bude trvat déle. Tapety začněte odstraňovat odspodu směrem nahoru, můžete ji zkusit odtrhnout celou. Pokud se to podaří, budete to mít hned jednodušší, pokud to nepůjde po prvním namočení, opakujte celý proces namáčení znovu, třikrát nebo čtyřikrát, až potom povolejte na pomoc škrabku. Škrabku se snažte položit co nejvíce rovnoběžně se stěnou, je pak menší pravděpodobnost, že poničíte i omítku pod tapetou. Pokud na stěně zůstane lepidlo, odstraňte ho hadrem, který namočíte do teplé vody.

A co omyvatelné tapety?

U omyvatelných tapet nebo tapet, které jste ještě přelakovali, s vodou jen tak neuspějete. Jde to, i když je to pracnější. Narušte povrch tapet drátěným kartáčem. Můžete použít i jiný nástroj, třeba zubatou škrabku, případně speciální váleček na strhávání tapet. Nejlepší je ovšem napařit je přístrojem. Pak pokračujte jejich seškrabáváním jako v předchozím případě.

Škrábání
i (Zdroj: Depositphotos)
Se škrabkou pracujte opatrně

Jak odstranit vliesové tapety?

S kvalitními vliesovými tapetami to budete mít jednoduché. Dají se jednoduše sundat bez nutnosti je namáčet nebo seškrabávat. Na zdi navíc nezůstane po tapetě ani památky. Stačí odloupnout růžek a tapetu ze zdi stáhnout.

Jak na vinylové tapety?

I s vinylovými tapetami to může být jednoduché. Pokud mají papírový základ, odstraňte pouze vrchní vrstvu, která je z umělé hmoty. Papír, který zůstane na zdi, může sloužit jako základ pod nové tapety. Ověřte si ale, že je v dobrém stavu a půjde použít. Stačí kousek navlhčit, a když se na něm nevytvoří bubliny, je vše v pořádku. Zároveň by se pod ní neměly nacházet žádné nerovnosti, který by byly patrné na nové povrchové úpravě. Pokud papírový základ nemají, bude třeba při jejich odstraňování postupovat stejně jako u tapet omyvatelných – tedy narušit povrch a následně je namočit a odstranit.

Máčení
i (Zdroj: Depositphotos)
Zbytky lepidla odstraňte hadrem a teplou vodou

Pokud objevíte na zdech plíseň, odstraňte ji

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 7. 2021, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová