reklama

Začištění rohů po výměně oken je dalším krokem v našem seriálu o výměně oken

Začištění rohů po výměně oken je nezbytným dalším krokem, pokud jsme se vrhli do výměny starých špaletových oken za nová, moderní a plastová a děláme to svépomocí. Jako vždy vám nabízíme podrobný postup, jak si se začištěním rohů poradit a jak se vyvarovat chyb.

Začištění oken
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Začištění rohů po výměně oken je dalším krokem v našem seriálu o výměně oken (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Začištění rohů po výměně oken

Dnes budeme pokračovat v našem seriálu o výměně starých špaletových oken za nová, moderní a plastová. Minule jste se dozvěděli, jak se stará okna vybourávají, jak se nasazují a fixují okna nová. Dnes vám ukážeme, jak se začišťují rohy a zároveň se vytváří izolační vrstva mezi oknem a ostěním. Můžete si samozřejmě pozvat zedníka, který vám tuto práci provede, ale proč zbytečně utrácet peníze, když na to stačíte s trochou šikovnosti sami. Protože jsme mluvili o izolaci, kterou při začišťování rovnou vytvoříme, zvolíme odpovídající materiál a tím je polystyren.

Polystyren jako izolant má mnoho skvělých vlastností. Ve stavebnictví se polystyren osvědčil jako tepelný a zvukový izolační materiál, má také velmi nízkou hmotnost a je přiměřeně měkký, dá se tedy dobře opracovat a tvarovat. Jedinou jeho nevýhodou je, že pokud jej budete řezat, vznikne opravdu velké množství špatně odkliditelného odpadu. Ale i na to už je vychytávka.

Strany
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Je potřeba nalepit polystyren po celém ostění (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jedná se o tepelnou řezačku. Pro bezodpadové řezání polystyrenu můžete vybírat z široké nabídky tzv. termických řezaček. Zajistí vám hladký řez a díky vyměnitelný planžetám a čepelím tak můžete i drážkovat a provrtávat kulaté otvory. Například stolní tavné řezačky umožňují řezat polystyrenové bloky až do výšky 35 cm a šířky 105 cm. Vzhledem k tomu, že maximální délka polystyrenových desek je 100 cm a výška zpravidla do 250–300 mm, lze na takovémto zařízení řezat prakticky veškeré dostupné polystyrenové desky. 

Řezání
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
A jde to i bez spousty nepořádku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejlepšího a nejpřesnějšího řezu docílíte použitím odporové řezačky na polystyren. Konstrukce zařízení je jednoduchá, funkce je založena na principu odporového drátu, kterým prochází proud. Drát se rozžhaví na požadovanou teplotu a polystyrenem poté prochází velmi jednoduše.

Řezačka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tepelná řezačka nebo odporová řezačka vám usnadní práci (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Čím začít?

Měření
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Prvním krokem je změření délky a hloubky ostění

Abychom si mohli polystyren nařezat na požadovanou velikost, musíme vědět, jakou má ostění hloubku a délku. Rozměry ostění potom přeneseme na polystyren a nařežeme si jej. Bude nám k tomu stačit polystyren č. 5 a právě odporová řezačka. 

Nanesení
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lepidlo naneseme v přiměřené vrstvě

Lepit polystyrenové díly na ostění budeme pomocí montážní pěny. 

Pěna
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na lepení použijeme montážní pěnu

Montážní pěna je vhodná pro montáže dveřních zárubní a okenních rámů, vyplňování dutin, montážních prostorů mezi panely, zděnými příčkami, stropem a podlahou. Pro své vlastnosti se montážní pěna používá jako výborná tepelná izolace půdních prostor nebo koupelnových van. Je vhodná i pro zvukové izolace.

Usazení
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Polystyren přitiskneme k ostění

Pěnu naneseme v přiměřené vrstvě na polystyren a díl přitiskneme na ostění. Pečlivě přitlačíme, abychom vyhnali přebytečný vzduch, a necháme, aby lepidlo konalo svou práci.

Podpěra
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Polystyren na horní straně ostění raději podepřeme, než lepidlo zaschne

Pokud lepíme polystyren na horní část ostění, je dobré jej na nějakou chvíli podepřít podpěrou, abychom neztráceli čas s přidržováním polystyrenu do doby, než začne lepidlo působit a polystyren bezpečně udrží na svém místě.

Začištění
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přesahující polystyren začistíme tepelnou řezačkou

Pokud se nám stane, že nám polystyren přečnívá přes okraje ostění, pomocí řezačky jej zarovnáme. Jinak by se stalo, že při natahování stěny lepidlem by se v tomto místě vytvořila nerovnost.

Polystyren
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Další díly lepíme stejným způsobem

Polystyren pokládáme na všechny 4 strany ostění.

Parapet
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Starý vnitřní parapet odstraníme

Pokud nám na spodní straně brání starý vnitřní parapet, odstraníme jej. V rámci rekonstrukce oken budeme stejně pokládat v úplném závěru parapety nové a tento by nám mohl vytvářet tepelný most. 

Spodní díl
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Místo po parapetu rovněž vyplníme polystyrenem

Tepelný most nebo také tepelná vazba je místo v konstrukci, kde konstrukcí domu uniká více tepla než v ostatních místech tepelné obálky objektu. Dochází k větším tepelným tokům než v jeho okolí. Projevuje se chladnějším povrchem. Typická jsou například napojení dvou různých konstrukcí třeba u otvorové výplně, jako jsou okna či dveře, nebo také změny v geometrii konstrukce (např. rohy).

Jakmile máme polystyren položený a pečlivě přilepený, zkontrolujeme, zda jsou všechny díly pevně uchycené a necháme montážní pěnu zavadnout minimálně do druhého dne. Posléze pak přistoupíme k zmiňovanému začištění ostění a můžeme začít natahovat lepidlo na stěnu a ostění okolo okna. Ale o tom zase příště.

Jak na rosení oken

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1.8.2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová