Venkovní fontánka na zahradu je příjemným prvkem, který dodá zahradě kouzlo. Ne všude je ale možné z nejrůznějších důvodů fontánku mít. Ale protože docela malá fontánka nepotřebuje ke svému provozu rybník Rožmberk, podíváme se na to, jak si fontánku nainstalovat.

Venkovní fontánka na zahradu
Venkovní fontánu můžete umístit prakticky kamkoliv po zahradě, do skalky, ale i na terasu, kde její uklidňující šumění přispěje k uvolnění a relaxaci po náročném dni. Menší fontány lze umístit i do většího květináče v zimní zahradě bez nutnosti jakéhokoliv výkopu. Docela maličké fontánky pak můžeme mít i v interiéru a takové uklidňující zurčení vody ve vaší ložnici může přispět ke zlepšení spánku.
Sestavení vodní fontány je velice jednoduché a každý zahrádkář zvládne její instalaci svépomocí. Budeme předpokládat, že máme zahradu s vhodným místem, kde si chceme fontánu umístit, fontánu jsme si již zakoupili a máme jí na zahradě připravenou k instalaci. Projdeme tedy zahradu a vybereme si pěkné místo, kde by to fontáně opravdu slušelo. Pokud je to fontána malá, náleží k ní na míru vyrobená nádoba a další komponenty, které budeme sestavovat. Fontána potřebuje přívod vody a elektřiny. Pokud je zdroj elektrické energie příliš vzdálen, zkuste místo klasické fontány použít solární.

Při výběru fontány bychom měli také zohledňovat použitý materiál. Můžeme mít fontánu vytesanou do opravdového kamene, avšak počítejte s velkou hmotností a ne zrovna zanedbatelnou cenou. Pokud se kamene nechcete vzdát, můžete využít imitaci přírodního kamene z materiálu, kterému se říká polyresin. Tento materiál je velmi odolný proti povětrnostním vlivům i vůči prostředí. Je také velmi tvárný a lze z něj vyrobit prakticky jakýkoliv požadovaný tvar. Výhodu přináší i jeho nižší hmotnost oproti klasickému kameni, takže je možný jeho snadný převoz a manipulace při instalaci. Dále mějte na paměti, že klokot vody ve fontáně by vás měl uklidňovat, ale pokud místo vody slyšíte hukot čerpadla, je něco špatně. Vybírejte tedy takovou fontánu, kde máte zaručený neslyšný provoz.

Fontány se nemusí naštěstí tak často čistit, jako třeba koupací jezírka nebo dokonce zahradní bazény. Také se vyvarujte používání bazénové chemie. Fontána bude nejspíš sloužit nejen vám, ale i dalším tvorům v okolí (ptáci, hmyz) k napití a není jistě ve vašem zájmu každý den vybírat z kašničky fontány uhynulé tvorečky. Některé fontány mají kromě čerpadla i zabudovanou UV lampu, která zvládne všechnu práci za vás. Vaším úkolem tak bude hlídat, aby bylo ve fontáně dostatek vody a podle potřeby dolévat. Pokud by pak přeci jen fontána doznala úhony v podobě řas nebo nánosu nečistot, vyčistíme jí ručně pomocí rýžového kartáče. Na zimu je lepší fontánu vypustit a zazimovat, protože vlivem mrazu by se mohla fontána poškodit a zamrzlá voda v ní by jí mohla dokonce zničit.

Instalace
Vybrané místo zbavíme travního drnu, kamenů a pro spodní nádobu vykopeme odpovídající jámu. Jámu taktéž zbavíme kamenů, ale také vyčnívajících kořenů, které by svým dalším růstem mohly nádržku poškodit. Dno jámy vysypeme jemným pískem. Do jámy pak usadíme nádržku a podle vodováhy zajistíme rovinu. Nádržku v zemi pak obsypeme drobným štěrkem nebo pískem a udusáme celé okolí. K nádržce patří horní víko s otvory a ochrannou sítí proti propadávání kamínků a nečistot. Víko se síťkou usadíme na nádržku.
Na víko pak umístíme kameny nebo jiné komponenty, které budou fontánu tvořit. Do připravených vyvrtaných otvorů nasuneme hadice a trysky a vše spojíme. Pokud sada na stavbu fontány obsahuje další díly, jako rozbočovače, uzavírací kohouty nebo osvětlení, vše zapojíme podle přiloženého návodu od výrobce. Nezapomeňte na těsnění. Hadici prostrčíme víkem a spojíme s čerpadlem. Nádržku napustíme vodou a zapneme čerpadlo. Vyregulujeme tryskání vody pomocí kohoutů. Pokud nechceme, aby byla nádržka vidět, obsypeme celé okolí fontány kamínky a srovnáme terén. Můžeme okolo vysázet i nízké květiny či keříky.

V případě použití malé solární fontány můžeme celou sestavu položit přímo na hladinu vody v dekorativní nádobě, kde bude plavat a čerpat energii ze slunce. Nejdříve nasaďte na solární panel požadovanou trysku a položte solární fontánku na vodní plochu, kde bude dostatek slunečního svitu a vody. Fontány mohou být docela maličké, které se vejdou do velkého květináče, nebo pokud máme opravdu dost místa, můžeme vystavět fontánu s kašnou či velkou vodní plochou. Je to všechno jen na našich možnostech.
Jak vyrobit hydrokinetickou fontánu
Publikováno: 2. 8. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová