reklama

Víte, co vám ničí vaše nerezové zařízení a nádobí a jak se tomu bránit?

Nerez zařízení a nádobí je velmi oblíbené a nejčastěji používané v domácnosti. Nerez je totiž odolný proti poškrábání, rozbití, je zdravotně nezávadný, nerezaví a lze jej použít na všechny druhy plotýnek. A přesto se o něj musíme starat, jinak se na jeho povrchu objeví skvrny, které půjdou jen těžko odstranit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Co ničí nerez zařízení a jak se tomu bránit? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nerez zařízení a ochrana

Nerez materiál se správně nazývá korozivzdorná ocel. Je to vysocelegovaná ocel se zvýšenou odolností vůči chemické i elektrochemické korozi. I když korozivzdorná ocel vůči celkové korozi imunní, lze se setkat v různých specifických prostředích se vznikem různých lokálních druhů koroze – štěrbinovou, bodovou, mezikrystalovou a korozním praskáním. Proto se kromě chrómu používají i další prvky, které zvyšují korozní odolnost pro daný typ koroze. 

To, že je nerez ocel odolná vůči korozi, ale neznamená, že je odolná také vůči ostatním vlivům. Nerez podléhá zejména mechanickému poškrábání, proto máte-li doma nerez nádobí, nikdy na jeho očistu nepoužívejte kovovou drátěnku. Ta zanechá na nerez povrchu nesmazatelné a neodstranitelné škrábance. Stejně tak na nerez nepoužívejte tekutý ani jiný písek na nádobí, který jej poškrábe. Veškeré čisticí přípravky na bázi tekutého písku jsou vůči nerez oceli vysoce účinné a jemné, mikročástečky abraziva narušují povrch nerez oceli.

Nerez kuchyně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kuchyně v nerez úpravě může být skvělou noční můrou

Pokud potřebujete vyčistit připálený hrnec z nerez oceli, kupte si speciální přípravky na jeho čištění, ale připravte se na to, že to nebude levná záležitost. Stejně dobře vám poslouží obyčejná kuchyňská sůl. Pokud máte v hrnci připáleninu, nalijte do něj vodu, přiveďte k varu a přisypejte sůl. Hrnec odstavte a nechte sůl působit do druhého dne.

Soda
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Usazeniny nebo připáleniny zkuste odstranit pomocí sody nebo soli

Pokud sůl nepomůže, připravte si pastu z jedlé sody a vody. Dobrou volbou je i použití prášku do pečiva, který necháte povařit v připáleném hrnci spolu s vodou. Velmi dobře si s nečistotami na nerezovém nádobí poradí i citronová šťáva. Nanesete ji na nerezový povrch, nechte působit, vydrhněte, a nakonec jej přeleštěte měkkým flanelovým hadříkem. Účinky citronové šťávy můžete ještě znásobit několika lžičkami soli. Namodralé skvrny na nerezu vznikají působením vysoké teploty. Smíchejte ocet s vodou a nechte na povrchu nerezu chvíli působit.

Ocet
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Octem vyčistíme z nerezu otisky prstů a šmouhy

Barevné, nebo spíše duhové skvrny, jsou znakem silného působení soli v chemické reakci s kyselinami z pokrmů (škrob nebo pokrmy kyselého rázu). Pamatujte si, že sůl se přidává až do vroucí vody nebo do rozpáleného tuku, kde se rozpustí dříve, než se stihne přichytit na stěny nádobí. Hnědé skvrny na obvodu vnějšího pláště nerezového nádobí vám způsobila špatně zvolená plotýnka či hořák. Tyto skvrny však již neodstraníte. "Zašlý" povrch nerezového nádobí nebo kuchyňského zařízení oživíte pomocí obyčejné brambory, kterou rozpůlíte a řezem potřete všechny nerezové předměty v domácnosti. 

Brambory
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Brambory působí na nerez povrchy jako leštěnka

Kapky vody a otisky prstů na nerezovém povrchu odstraníme použitím dětského oleje. Můžeme jej použít i ve formě aerosolu, který nastříkáme na vyčištěný povrch a rozleštíme jemným hadříkem. Na lesklé nerezové povrchy jsou skvělé přípravky na leštění skel, ale nesmí obsahovat chlor. Ten by na nerez reagoval negativně a čištěný povrch by ztmavl.

Vodovod
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Bramborovou slupkou otřete vodovodní baterie a nerez povrchy

Nanotechnologie

Více, než kde jinde, se uplatní nanotechnologie na nerezovém povrchu. Speciální nanopřípravky povrch nevyčistí, ale ochrání. Je nutno tedy nerezové povrchy nejprve dobře vyčistit, a poté ošetřit postřikem s nanočásticemi. Ty vytvoří na povrchu jednolitý a nepropustný film, který bude odpuzovat viry, bakterie, plísně, ale i vodu a prach. V domácnosti využijeme nanopřípravky k impregnaci nejen nerezových povrchů, ale i obkladů, dlažby, oken a okenních rámů z PVC, kamenných kuchyňských desek a parapetů, van, sprchových koutů nebo polykarbonátu a plexiskla. 

Nanopřípravky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Nanotechnologie pomůže s ošetřením nerezových povrchů

Ošetření povrchů pomocí nanotechnologie pak stačí udělat 1× do roka. Dokonalá impregnace nerezových povrchů vám ušetří námahu spojenou s neustálým čištěním a leštěním. Nanopřípravky jsou zdravotně nezávadné a je tedy možné je používat jak v koupelnách, tak v kuchyních.

Uklízejte nejen na jaře

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 8. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Martina Pilzová