reklama

Nábytek z palet je stále in, tentokrát si z nepotřebné palety vyrobíme malý dřevník

Nápadů, jak lze zužitkovat staré palety, je spousta – dají se z nich vyrobit postele, stoly a vůbec téměř veškerý nábytek. V tomto návodu si ukážeme, jak si můžeme z palety zkonstruovat malý dřevník. K výrobě budeme potřebovat pilu, akuvrtačku, brusku a také starý šuplík. Objem malého dřevníku vystačí na několik grilování nebo na víkendové opékání špekáčků.

Vyrobte si dřevník z palet (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Potřebovat budete dvě palety, které mohou být staré, ale nesmí být špinavé od chemických látek. Dřevo nejprve obruste bruskou. Stačí, když výbrus provedete jen povrchně – jde o to, aby dřevo nemělo třísky a ostré hrany. Ideální hrubost brusného papíru je 80.

Materiál
Na výrobu dřevníku není potřeba mnoho materiálu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

S ohledem na velikost palet si z nich vyřízněte dva boční díly a záda dřevníku. Použijte jen horní stranu palety, spodek nikoli. Při řezání můžete použít například přímočarou pilu. Pozor na hřebíky! Ty dokážou ostří pilového plátu rychle otupit a celý list znehodnotit. Ze zbytků palety si vyřízněte tři prkénka, která použijete jako dno dřevníku.

Řezání
U pily zapněte předkmit – řezání bude rychlejší (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Strop dřevníku tvoří starý šuplík. K jeho bokům přišroubujete v předchozích krocích připravené díly palety. Použít můžete obyčejné vruty, lepší jsou konstrukční. Lépe se šroubují a mají vyšší pevnost. Navíc je nemusíte předvrtávat. Dbejte na správnou geometrii dřevníku – nejprve k šuplíku přišroubujete boky a pak spodek. Zadní díl použijte až jako poslední – zároveň jím zafixujete pravoúhlost stěn.

Šroubování
Volte správnou délku vrutů. Šrouby by měly zasahovat alespoň do poloviny materiálu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Teď přijde na řadu vaše estetické cítění. Šuplík můžete nechat prázdný, vkusnější je osadit ho bylinkami nebo keramickým džbánem, do kterého umístíte příbory nebo nástroje pro grilování. Povrchovou úpravu dřeva řešit nemusíte – palety mají patinu, která se hodí do většiny exteriérů.

Tipy a triky:

  • Jestli nemáte úhelník, kterým byste si zkontrolovali pravoúhlost stěn dřevníku, změřte jeho úhlopříčky. Pokud jsou stěny v pravém úhlu, musí být naměřená vzdálenost na obou stranách stejná.
  • Dřevníku můžete přidělat nožičky, aby neležel přímo na zemi. Stejně tak ho ale můžete vypodložit cihlami nebo dlažbou.
  • Pokud si budete kupovat list do přímočaré pily, volte ten, který je určen pro hrubé řezy.

Když zbydou palety, vyrobte si lavičku

Broušení
Nezáleží na tom, zda použijete excentrickou, vibrační nebo pásovou brusku. Pozornost věnujte spíš použitému brusnému papíru (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Publikováno: 31. 7. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text) , Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč