reklama

V horkém létě je na zahradě téměř nutností! Nainstalujte si venkovní sprchu

Instalace venkovní sprchy není nijak složitá, pokud víme, co máme dělat. Především budeme potřebovat mít aspoň základní znalosti instalatérské, protože budeme napojovat a protahovat potrubí. Ale protože díky moderním pomocníkům je to dnes spíše skládačka než těžká dřina, můžeme se směle pustit do budování zahradní sprchy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Instalace venkovní sprchy rychle a prakticky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Instalace venkovní sprchy 

Na zahradě je vždy spousta práce a většina té práce je špinavá. Obhospodařování záhonů, hrabání listí, kompostování, práce s domácími i hospodářskými zvířaty, renovace a rekonstrukce zahradních staveb či nábytku, to vše nám minimálně na rukách zanechá výrazné stopy. A občas bychom se na zahradě v parném létě také potřebovali osprchovat a osvěžit, protože skákat špinaví a zpocení do bazénu, je prostě hloupost. V takovém případě si totiž jen znečistíme vodu v bazénu. Chtělo by to sprchu. Pokud máte na zahradě nebo u domu darling, není nic snazšího, než z něho vyvést potrubí na místo, kde by to venkovní sprše nejvíc slušelo. 

Místo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Označíme si místo, kde bude sprcha stát

Začínáme výkopem

Je pravda, že nejdřív ze všeho si označíme místo, kde bude sprcha stát. Takové místo by mělo být rovné, nejlépe v závětří. Odtud pak začneme připravovat výkop pro uložení potrubí. Jestliže máme pěstěný trávník, budeme se snažit nejprve rýčem šetrně odloupnout travní drn co nejvíce vcelku, protože po skončení naší práce s instalací venkovní sprchy jej pak hezky vrátíme na původní místo a ušetříme si práci i čas s vyséváním nového trávníku.

Když máme travní drn odložený stranou, vezmeme si opět rýč, případně krumpáč nebo motyku na dlouhé násadě, a vykopeme pořádný výkop. Měli bychom respektovat nezámrznou hloubku. Nezámrzná hloubka je taková hloubka pod povrchem rostlého terénu, kde nedochází k promrzání zeminy ani v průběhu chladné části roku. V mírném podnebném pásu, tedy i na území České republiky, je za nezámrznou hloubku ve stavebnictví považována úroveň 80–140 cm pod povrchem, podle druhu zeminy. Vykopanou zeminu taktéž ponecháme na dostupném místě, abychom jí potom mohli opět použít. 

Výkop
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výkop uděláme do nezámrzné hloubky

Darling

Domácí vodárny neboli darlingy jsou určeny pro zřizování vlastních nezávislých vodovodů v rodinných domech s jednou nebo více bytovými jednotkami. Obsahují čerpadlo, tlakovou nádobu, systém hadic, vypouštěcí ventil a další komponenty potřebné k provozu. U výpustného ventilu většinou pak bývá přípojka na další potrubí nebo zahradní hadici. Tuto přípojku využijeme k protažení potrubí pro sprchu. Pokud máme darling umístěný v betonové šachtě, nezbývá nám nic jiného, než vzít vrtačku s příklepem a dlouhý vrták s opravdu kvalitní korunkou, a stěnu šachty provrtat. U plastových šachet pak bude práce jednodušší. 

Vrtání
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do stěny betonové šachty vyvrtíme otvor pro potrubí

Instalatérské práce

Na přípojku nasadíme instalatérskou spojku a z druhé strany pak potrubí. Použijeme k tomu plastové potrubí s označením PP-RCT. Trubky vyrobené z PP-RCT mají vyšší tlakovou odolnost a je tak možné pro stejnou aplikaci použít trubky se stěnou slabší, než mají příslušné trubky vyrobené ze standardního PP-R. Zabrání se použití trubek se zbytečně velkými průměry a z pohledu hygieny nebezpečné stagnaci vody. Kromě potrubí, spojek a kolínek budeme potřebovat i svářečku trubek a tvarovek z polymerů. Její obsluha je velmi jednoduchá, stačí jí zapojit do zásuvky a počkat, až se svářecí plocha s výstupy patřičně zahřeje. Výstupy pro potrubí i spojky nebo kolínka jsou označeny tak, že není možné se splést a nasadit tento materiál na nesprávnou koncovku. 

Spoj
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Od přípojky vodárny vyvedeme potrubí

Polyfúzní svářečka na plastové trubky je určena k instalatérským pracím při údržbě starých nebo zřizování nových rozvodů. Svařuje polymerové termoplasty PP, PE a PB. Pomocí vypínačů si nastavíte požadovaný výkon 800 W nebo 1500 W, maximální teploty dosáhne svářečka do šesti minut od zapojení. Svářečka je určena pro použití doma i v dílně na zhotovení vodovodních instalací a ústředního vytápění.

Svařování
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Použijte na svaření plastů polyfúzní svářečku

Každý spoj, který na potrubí od darlingu až k místu, kde bude stát sprcha, provedeme, musí být nahřátý polyfúzní svářečkou. Jakmile je plast správně nahřátý, lze jej jednoduše nasadit do sebe a po chvíli, kdy plast zchladne, bude spoj dokonale těsný. 

Trubky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do výkopu nainstalujte potrubí

Měli bychom mít po ruce také nůžky na plastové potrubí, které se používají na zkracování plastových trubek z PVC, PPR, PP, PE, PEX, PB, PVDF a dalších plastů. Díky lehkému provedení, kvalitní a ostré čepeli nože stříhají tyto nůžky na trubky doslova jedna radost.

Nůžky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Instalatérské nůžky s ergonomickou rukojetí poslouží na zkrácení potrubí

Jakmile protáhneme potrubí až do místa, kde bude sprcha stát, nasadíme na konec potrubí koncovku s redukcí, na kterou bude možno následně našroubovat venkovní sprchu nebo zahradní hadici či kohout. Redukci svrchu uzavřeme, aby do potrubí nenapadaly nečistoty, které by jej mohly ucpat. 

Než přikročíme k poslední fázi instalace, vyzkoušíme celý systém tlakovou zkouškou. Ta spočívá v otevření ventilu přípojky v darlingu a puštění vody do potrubí. Samozřejmě musíme otevřít i koncovou redukci. Pokud voda prošla potrubím bez překážky, tryská z redukce a nikde ve spojích neprosakuje do země, je všechno v pořádku. V případě, že ještě není sezóna na sprchování, raději pomocí výpustného ventilu vodu z potrubí vypustíme. Pokud bychom na to zapomněli a mezitím začalo mrznout, mohlo by se potrubí vlivem mrazu poškodit. 

Zkouška
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Než potrubí zasypeme, provedeme tlakovou zkoušku

Na závěr zasypeme výkop a v něm uložené potrubí. Pokud bychom se obávali, že by se potrubí v zemi mohlo mechanicky poškodit, vysypeme část výkopu pískem. Poté nasypeme zbytek použité zeminy a obložíme travním drnem, který pečlivě zašlapeme do země. Místo výkopu bychom měli prolít vodou, aby došlo k dobrému spojení zeminy a travního drnu.

Drn
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nakonec celý výkop zasypejte

Nezapomeneme opět zaslepit redukci, vyčnívající ze země, a můžeme se vydat do obchodu koupit vytouženou zahradní venkovní sprchu.

Redukce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Redukci nezapomeňte zaslepit

Jak na vyvedení potrubí pro zahradní sprchu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 5. 8. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová