reklama

Proč se zbavit starých soklových lišt? A jak namontovat nové?

Ačkoli se to tak nemusí jevit, soklové lišty jsou spotřební zboží – zastarávají esteticky i technicky. Dnešní soklovky mají například důmyslný systém skrytého vedení kabelů, což jejich předchůdkyně neměly. Výměna lišt je snadná, přesto se vyplatí postupovat opatrně.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I soklové lišty je potřeba občas vyměnit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Původní soklové lišty ve starých objektech byly často montovány přímo na hmoždinky a vruty. V takovém případě stačí vruty jednoduše vyšroubovat a lištu odstranit. Novější soklovky měly jiný systém uchycení – na hmoždinky se montoval jen připevňovací profil, do kterého se samotná lišta jednoduše nacvakla. V takovém případě stačí větší plochý šroubovák, lištu vycvaknout a profil odšroubovat.

Odstranění lišt
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Přilepené soklové lišty jdou od zdi vypáčit například silným šroubovákem. Pokud se přitom odloupne kus omítky, je potřeba díru vyspravit štukem nebo alespoň sádrou

Pokud chcete soklové lišty vyměnit za nové, musíte použít i nové připevňovací profily. Ty se opět uchycují na hmoždinky a vruty. Vyberte si soklovou lištu, která má vnitřní vedení pro kabely – hodí se například pro ukrytí anténního kabelu nebo LAN kabelu. Po uchycení připevňovacího profilu krycí lištu jednoduše nacvaknete a máte hotovo.

Na trhu se dají sehnat také soklovky, které se ke zdi lepí. Takové řešení je vhodné pouze tehdy, pokud je spodní část zdiva rovná a suchá. Nehodí se ani pro masivní dřevěné lišty – ty zase pracují a lepidlo mohou od zdi odtrhnout. Výška soklové lišty je zcela na vašem uvážení, šířka nikoli. Pokud totiž používáte plovoucí podlahy, musí být mezi zdí a plovoučkou mezera alespoň 15 mm, právě s ohledem na tento údaj šířku soklové lišty vybírejte.

Pokosnice
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lišty se dají řezat na pokosnici, která udrží správný úhel řezu

Tipy a triky:

Ve starých objektech může být omítka ve spodní části nesoudržná a při vrtání děr pro hmoždinky nechtěně vytvoříte větší otvor, než jaký ve skutečnosti potřebujete. V takovém případě díru zčásti vyplňte sádrou a až poté do něj vsuňte hmoždinku. Sádru nechte zatvrdnout, pak můžete zašroubovat vrut. Na rohy a konce soklových lišt se prodávají speciální tvarovky. Jsou nacvakávací, přesto je ale doporučujeme přilepit například průhledným silikonem. Ukončení soklových lišt se často ztrácí, například při luxování. Pokud vaše zeď není zcela rovná, prostor mezi soklovou lištou a zdí vyplňte akrylovým tmelem, který mezeru zacelí. Pro řezání soklových lišt z plastu a dřeva se hodí pila na dřevo s úzkým listem a jemnými zuby – například čepovka. Práci výrazně urychlí elektrická pokosová pila.

Podívejte se, jak na renovaci starých schodů:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 8. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč