reklama

Tahle fakt vydrží: Postavte si betonovou zelenou zeď letní kuchyně

Líbí se vám kombinace betonu a vegetace? Pak se vám bude líbit i následující návod na stavbu betonové zdi, která kombinuje právě sílu betonu s jemností bylinek a květin. Stavba zelené betonové zdi jde realizovat pomocí speciálních plotových tvárnic. Potřebovat budete vrtačku, úhlovou brusku, vodováhu a míchadlo na stavební směsi.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zelená betonová zeď letní kuchyně (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Stavbu zelené betonové zdi začneme položením první řady tvárnic. Ty se musí kotvit do základu. Kotvení provedeme roxory a chemickou kotvou. Do základu vyvrtáme silnou příklepovou vrtačkou díry, do nich aplikujeme chemickou kotvu a vložíme ocelové výztuhy. V létě schne kotva během několika minut.

Náš tip:

Scheppach DI 850 je výkonná, dvourychlostní příklepová vrtačka, která je vhodná pro přesné vrtání do většiny konstrukčních materiálů. Díky funkci příklepu umožňuje i snadné vrtání do cihlových nebo betonových zdí. S vhodným příslušenstvím nebo nástavci se může využít i ke šroubování, broušení nebo míchání stavebních materiálů. Motor má výkon 850 W a je vybaven kvalitním měděným vinutím. Vrtačka má dvourychlostní kovovou převodovku, elektronické nastavení rychlosti otáček, snadno dostupné přepínání levého a pravého chodu, spínač s možností uzamčení, přídavnou rukojeť, nastavitelný hloubkový doraz a velmi kvalitní kovové rychloupínací sklíčidlo s aretací hřídele. Rukojeť má komfortní protiskluzové zóny. Díky štíhlému tělu a příznivé hmotnosti se vrtačka snadno ovládá.

Vrtání
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Otvor pro armovací výztuž musí být nejméně o dva milimetry větší než průměr roxoru

Teď si rozměříme šířku zdi a podle potřeby krajní tvárnice seřízneme. Dělení betonových tvarovek provádíme úhlovou bruskou s nasazeným diamantovým kotoučem. Nejprve si položíme krajní tvarovky a mezi ně vkládáme další díly. Důležité je, aby první řada tvárnic byla zcela v rovině. Pomůžeme si vodováhou, provázkem a dřevěnými klínky, kterými tvárnice vypodložíme. Mezery mezi tvarovkami vyplníme montážní pěnou, aby nám beton nevytékal.

Řezání
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na dělení roxorů i betonových tvarovek používáme úhlovou brusku. Jen je potřeba vyměnit řezný nástroj – ocel i beton používají jiný typ kotoučů

Teď začneme s betonáží. Beton si můžeme koupit už hotový v betonárce a na stavbu ho přivézt přívěsným vozíkem. Nebo si ho můžeme připravit pomocí míchačky případně stavebního míchadla. Betonovou směs vkládáme do tvarovek lopatou a dobře upěchujeme. Samotné provázání tvárnic provádíme pomocí betonových překladů. Vkládáme je do drážek tvárnic a zkracujeme úhlovou bruskou.

Náš tip:

Míchadlo Scheppach PM 1200 si díky svým parametrům snadno poradí se všemi druhy stavebních materiálů, jako je malta, beton, sádra, nátěrové hmoty, lepidla a podobně. Skvěle ho využijí nejen běžní hobby uživatelé, ale i drobní řemeslníci z řad obkladačů, podlahářů, malířů nebo zedníků. Míchadlo má velmi příjemné měkčené ergonomické rukojeti ve tvaru D, bezpečnostní spínač a plynulou regulaci otáček 0 – 700 ot./min., díky které lze nastavit rychlost mísení podle potřeby konkrétního materiálu. Velká upínací matice M14 je důležitá pro účinný přenos sil a rovněž umožňuje snadnou výměnu nástroje.

Vodováha, palička
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Betonové vázací překlady i samotné tvarovky usazujeme gumovou paličkou

Popisované tvarovky mají tu výhodu, že ve zdi můžeme snadno vytvořit vynecháním jedné tvárnice místo pro truhlík, kam přijde vysadit zeleň. Dno budoucího truhlíku vypěníme, vysypeme keramzitem a doplníme substrátem, do něhož vsadíme bylinky či okrasné květiny. Tvarovkami se dá protáhnout také hadička automatického zavlažovacího systému. Hadičku vedeme v drážce tvarovek a například kouskem překližky ji ochráníme před zasypáním betonem – aby šla v případě potřeby vyměnit.

Zemina
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vnitřek tvarovky, kam přijde zasadit zeleň, vyplníme keramzitem a substrátem

Takto postupujeme až po vrchol zdi. Na poslední řadu tvarovek můžeme dát okrasnou zakončovací dlažbu. Samotné betonové tvarovky mají pohledovou kvalitu, to znamená, že zeď již není potřeba nijak omítat ani povrchově upravovat. Pokud není zeď součástí dalšího zdiva, a tudíž ji s ní nelze provázet, je nutné přikotvit zeď k okolní konstrukci například pomocí ocelových kotev.

Zeď
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hotová zeď. K bočním stěnám se kotví maltou a ocelovými výztuhami

Tipy a triky:

  • Při stavbě zdi určitě využijete mobilní pracovní stůl. Můžete na něm třeba dělit betonové tvárnice nebo vyřezávat klínky pro vypodložení první řady tvárnic.
  • Pokud zeď doplníte automatickým závlahovým systémem, přijde vhod speciální mazivo. Spojované díly jím potřete, aby jednotlivé části systému šly do sebe snadno zasunout.
  • Beton na výplň tvarovek volte raději sušší. Řídká směs by zbytečně vytékala mezi mezerami v tvárnicích.
  • Při práci za vysokých teplot je dobré betonové tvarovky kropit vodou.
  • S betonovými překlady, které vážou jednotlivé tvárnice, pracujte opatrně. Beton je tvrdý, ale nesnáší ohybové síly – při neopatrné manipulaci byste překlad mohli zlomit.

Podívejte se, jak to všechno probíhalo:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 16. 8. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč