reklama

Vyměnit si doma sifon u umyvadla nevyžaduje mít inženýrský diplom

Výměna sifonu u umyvadla je natolik triviální záležitost, že to zvládne i naprostý neumětel. Přesto není od věci si připomenout, jak postupovat v případě, že váš starý sifon už dosloužil a bude potřeba jej vyměnit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K výměně sifonu u umyvadla nepotřebujete mít inženýrský diplom (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výměna sifonu u umyvadla

Jistě ještě dodnes máte v mnoha domácnostech umyvadla s příslušenstvím z konce minulého století. Což o to, pokud slouží svému účelu, není důvod se stydět. Jenže mnoho těchto zařízení má již nejlepší léta za sebou a je na čase zvážit jejich výměnu. Někdy se majitelé rozhodnou pro radikální reorganizaci a přestavbu celé koupelny, ale pokud je taková investice nad naše síly, musíme zvolit umírněnější řešení. Nemusíme tedy hned kupovat nové umyvadlo, někdy bohatě postačí vyměnit netěsnící sifon a odpadní trubky.

Vše začne zakoupením nového odpadního zařízení. V mnoha obchodech s domácími potřebami a hobby marketech seženete opravdové skvosty v chromu či nerezu, výrobky za příznivější cenu jsou pak vyráběny z odolného polypropylenu, který zaručí stálost materiálu při vyšších teplotách i maximální odolnost vůči chemickým přípravkům. Sifon a příslušenství k odpadu také vybíráme s ohledem na to, zda bude pod umyvadlem přiznaný nebo umně schovaný. Typickým příkladem jsou moderní umyvadla na desce bez spodní skříňky, kde je sifon vidět, a tudíž se budeme snažit vybrat materiál spíše reprezentativnější. 

Díly
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Celou soustavu sifonu bude potřeba sestavit

U všech těchto výrobků ale musíme mít na paměti jednu důležitou věc, a to vybrat ten správný typ. Ono by se na první pohled mohlo zdát, že je odpad jako odpad a sifon jako sifon. Ale chyba lávky. K dispozici jsou kulaté, hranaté, ve tvaru písmene U a další. Velmi praktické jsou prostorově úsporné sifony, které se hodí například do umyvadlových skříněk se zásuvkami. V koupelnách se vyskytuje pravděpodobně odpad o průměru buď 32, nebo 40 cm. Podle toho pořídíme i vhodný typ sifonu. Umyvadlový sifon má standardně matku 5/4, dřezový 6/4. Vybereme si typ, který nám pasuje. Ideální je přijít do obchodu se starým sifonem, nebo jeho fotkou a podle toho vybírat nové zařízení.

Někdy je potřeba standardní dílec odpadní trubky prodloužit, protože ten dodaný výrobcem je krátký a vy máte umyvadlo daleko od odpadní trubky ve zdi. Nezapomeneme tedy zakoupit prodlužovací kus odpadního potrubí. V opačném případě, kdy je trubka delší, než potřebujeme, jí jednoduše zkrátíme pilkou s jemným zubem. Nejnáročnější může být napojení na původní rozvod odpadu. Pokud je ve zdi systém HT, není žádný problém.

Sifon
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyberte si vždy takový sifon, který bude odpovídat celkově umyvadlu i ladění koupelny

Demontáž

Když už jsme si vybrali ten správný sifon a máme jej doma, můžeme přistoupit k prvnímu kroku, tím je demontáž starého sifonu. Nejprve zavřete přívod vody, aby vám někdo nečekaně nepustil vodu ve chvíli, kdy bude sifon odšroubovaný, a vy máte pod umyvadlem hlavu. Následně pod umyvadlo umístěte kbelík, nebo jinou nádobu, protože trocha vody vyteče z odpadů vždycky. A v mnoha případech to zdaleka není trocha vody a už vůbec není křišťálově čistá a bez aromatu.

Sifon
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odšroubujte víčko sifonu

Předpokládáme, že budeme měnit celou odpadní soustavu včetně sifonu. Začneme tedy tím, že v umyvadle vyšroubujeme šroub v mřížce odpadu, kudy z umyvadla odtéká voda. Mřížku vyjmeme a připravíme se na to, že pod ní se skrývají opravdové poklady v podobě rozkládajících se vlasů, zatoulaných gumiček, nánosu a slizu z usazených tekutých mýdel a zubní pasty. Pokud se nechceme zdržovat s nepříliš populárním čištěním této části odpadu, připravíme si rovnou plastový pytel a všechno do něj vyhodíme.

Špína
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Připravte si kbelík na vodu a nečistoty

Potom odšroubujeme horní závit u umyvadla (resp. těsně pod porcelánovým vývodem umyvadla) a horní část sifonu z něj vytáhneme. Následně povolíme krycí rozetu u stěny a tímto způsobem demontujeme celý sifon. 

Začátek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejdřív uvolněte šroub u mřížky

Kompletace

Nové díly bývají vtipně rozloženy do nejmenšího detailu v plastovém sáčku. Čeká nás tedy skládačka. Při skládání dílu A do dílu B se opravdu snažte konzultovat svoje kroky s návodem, daným od výrobce, který ví, co píše a snaží se vám pomoci, ne vám otrávit život. Nejdůležitějšími doplňky je těsnění. Pokud na něj zapomeneme, máme o zábavu postaráno. Těsnění je nutné uložit do všech spojovatelných částí a tyto části také dobře utáhnout. Těsnění se uvnitř spoje nesmí zkroutit nebo poškodit, jinak bude protékat. Sifon pevně zasuneme do objímky, nasadíme těsnění a pevně přišroubujeme zápachový uzávěr. 

Těsnění
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hlavně nezapomeňte na těsnění

Nakonec nasuneme druhý konec sifonu do objímky odtoku, nasadíme těsnění a přitáhneme převlečnou matici. Všechny části sifonu pevně utáhneme a znovu překontrolujeme jejich pevnost a těsnost. Trubici, která vede od sifonu nahoru k umyvadlu, nasadíme spolu s maticí na umyvadlo, seshora do umyvadla uložíme odtokovou mřížku (opět nezapomeneme na těsnění) a celý systém pevně spojíme přiloženým šroubem. Následně opět zapneme přívod vody a zkontrolujeme, jestli voda neprosakuje a bez problémů odtéká. 

Kompletace
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sestavte všechny díly od umyvadla po odpad

A nezapomeňte, že odpad u umyvadla je potřeba pravidelně čistit. Pokud se vám nechce pokaždé sifon rozebírat a omývat nánosy a sliz, kupte si odpovídající čisticí prostředek na odpady a pravidelně proplachujte. Zbavíte se tak nečistot uvnitř trubek a odpad bude dobře odtékat.

Poradíme vám, jak na ucpaný odpad:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 8. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová