reklama

Postavit auto vhodné pro kempování trvá asi 2 měsíce, tvrdí truhlář Adam

Kreativita, píle a chuť vnášet do svěřených projektů originalitu a duši, to jsou vlastnosti, které dovedly truhláře Adama Raitera na cestu splněných přání. Již od dětství věděl, že budoucnost leží v řemesle. Šikovné ruce i realizování vlastních nápadů byly předpokladem slibné kariery. Po několika letech získávání truhlářských zkušeností dostal nabídku, která absolutně uchvátila jeho pozornost. Začal se věnovat vestavbám do aut.

Šanci vyrábět vestavby do aut nemohl Adam odmítnout (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vestavby do aut byly přesně tím projektem, kterému se mladý truhlář chtěl věnovat. Vysoké pracovní nasazení kompenzuje adrenalinovým sportem. Aktivní odpočinek je důležitou součástí Adamova života.

Řemeslník každým coulem

Adamu Raiterovi byly dány do vínku šikovné ruce. Cesta k řemeslu se tedy stala naprosto přirozeným vývojem. Velkým vzorem mu byl jeho otec, skvělý řemeslník v kovovýrobě. Již jako malý kluk navštěvoval Adam dílnu svého tatínka, kterou tolik miloval. Lásku ke kovu však postupem času vyměnil za jiný matriál. Přednost získalo měkčí a poddajnější dřevo.

Truhlařina je krásné a kreativní řemeslo, které má mnoho podob. Původní vizi své budoucnosti viděl Adam Raiter poněkud odvážně. Jako řezbář na volné noze chtěl procestovat celý svět. Po ukončení studia se však tyto sny rozplynuly. Své prvopočátky zaznamenal jako tesař. Vzhledem k tomu, že mu šikovnost nebyla nikdy cizí, začal se po nějaké době živit jako truhlář po různých stavbách. V této činnosti však nenašel vnitřní uspokojení a posunul se o krok dál. Své další působiště zaznamenal Adam v truhlářské dílně, kde se pod křídly svých starších kolegů věnoval výstavbě vestavěných skříní. Ani tato práce zcela nenaplnila očekávání o své budoucnosti. V tu chvíli se v Adamově blízkosti objevil člověk, který přišel s unikátní nabídkou. Příležitost, jež byla přesně tím impulsem, na který tento mladý muž čekal.

Hrany
Adam Raiter dostal do vínku šikovné ruce (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Adam Raiter se postupem času posunul od klasické truhlařiny až k uměleckému truhlářství. V současné době se věnuje vestavbám do aut, což je v poslední době celkem žádané téma. Spousta lidí si nechává své mazlíčky vyšperkovat a vybavit kompletním zařízením pro camping. Adam sám o sobě tvrdí, že jeho práce spočívá v truhlařině, dřevomodelářství, ale i designérství. Dostal unikátní příležitost realizovat svůj um a přitom se věnovat hezkým věcem.

Obytný vůz
Adam Raiter se od klasické truhlařiny posunul k uměleckému truhlářství (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Postavit auto, které bude vhodné pro kempování, trvá zhruba dva měsíce. Prvních čtrnáct dní až tři týdny se skládají z nakupování vhodného materiálu. Do auta bude postupně zabudováno obrovské množství nejrůznějších prvků, jako např. různá elektronika, solární panely i campingové vybavení. Kompletní stavba auta pak trvá celý jeden měsíc.

Adam, jako řemeslník, se musí perfektně orientovat nejen ve své profesi, ale i v účetnictví, cenových nabídkách na trhu či v propagaci své práce. Veškerý nábytek do aut vyrábí ve své dílně. Srdce těchto prostor se skládá z nejrůznějších strojů, přístrojů i nástrojů. Nejdůležitějším a nepostradatelným pomocníkem je pila. Disponuje vymožeností řezat pod úhlem a obsahuje posuvný vozík, aby mladý muž nemusel nařezané díly nábytku nosit v rukou. Vzhledem k tomu, že auto obsahuje přehršel kónických tvarů, používá Adam pro úpravu materiálu přímočarou pilu. Nábytek do auta musí perfektně padnout a jemné úpravy jsou nezbytností. Pro výrobu různých kulatých komponentů se využívá soustruh. Vyrábí se tak nejrůznější potřebné úchytky.

Pila
Pila je při výrobě nábytku největším pomocníkem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vestavba nábytku do automobilů se od klasické truhlařiny podstatně liší. Auto obsahuje velké množství nejrůznějších tvarů, veškerý materiál je nutné zařezávat a upravovat tak, aby do prostoru perfektně pasoval. Dřevěný materiál přichází z výroby již s hoblovanou plošnou stranou. Ostatní hrany je nutné pomocí brusky zbrousit a dokonale dohladit. K vyrobenému korpusu se používají odlehčená dvířka, což znamená, že mají dřevěný svrchní rám a překližkovou výplň. Je důležité, aby hmotnost vestavby byla co nejnižší.

Veškerý nábytek se vyrobí v dílně. Po jeho sestavení se naloží do příslušného auta tak, aby bylo vidět, zda perfektně sedí. V dalším kroku je nutné skřínky opět vyndat z automobilu, korpus natřít potřebným nátěrem a ostrojit dvířka. Vše je připravené pro dokončení montáže přímo ve vnitřních prostorách auta. Nábytek se do auta připevňuje na nýtovací matice tak, aby se interiér stal součástí auta. Při montáži vestavby se klade důraz také na bezpečnost. Nýtovací matice se používají i z toho důvodu, aby při případné nehodě byl automobil stále bezpečný.

V dílně
Veškerý nábytek se vyrábí v dílně (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jakmile je veškeré vnitřní vybavení na svém místě, přichází na řadu elektrikář. Vše pečlivě zapojí a udělá příslušné certifikace tak, aby automobil prošel technikou kontrolou. V posledním kroku se hotový projekt předává majiteli.

Řemeslo má zlaté dno a v tomto případě to platí více než dvojnásob. To, že Adam již od malička navštěvovat tátovu dílnu a věnoval se řemeslu, vidí jako obrovskou výhodu. Dobrých, spolehlivých a hlavně kreativních řemeslníků je na trhu práce opravdu málo. Budoucnost řemesla je nyní pro Adama nekonečná. V nadcházejících letech by se rád věnoval svěřeným projektům a vybudoval schopný, přátelský tým pod značkou Raiter Wooden Products.

Jak si z obyčejné dodávky udělat obytný karavan:

Publikováno: 3. 9. 2021, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Beata Boháčová